MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Saperzy: jeździmy od bomby do bomby

Artur Zacharzewski
Bomby znalezione przy ul. Sikorskiego w Rzeszowie, saperzy przetransportowali na poligon w Nowej Dębie
Bomby znalezione przy ul. Sikorskiego w Rzeszowie, saperzy przetransportowali na poligon w Nowej Dębie WOJCIECH ZATWARNICKI
Od poniedziałku udało się unieszkodliwić ponad 50 bomb i pocisków! Tylko wczoraj w Rzeszowie wykopano trzy groźne niewybuchy.

Dwie 100-kilogramowe bomby i jeden mniejszy pocisk wykopano wczoraj na placu budowy nowego osiedla przy ul. Sikorskiego w Rzeszowie. Gdyby wybuchły żaden z kilku pracujących tam robotników nie uszedłby z życiem.

To nie wszystko. Odłamki bomb mogły razić śmiertelnie ludzi nawet w promieniu kilkuset metrów. Stojący nieopodal budowy dom nadawałby się do rozbiórki, a pobliskie dyskoteka i salon samochodowy w najlepszym wypadku straciłyby wszystkie szyby.

Lej po detonacji na poligonie miał promień aż 20 metrów i 5 metrów głębokości. A to był przecież wybuch kontrolowany, przeprowadzony przez saperów.

We wtorek pierwsza, wczoraj reszta

Na bombę lotniczą z okresu drugiej wojny światowej robotnicy pracujący na budowie przy ul. Sikorskiego natknęli się we wtorek po południu. Od razu powiadomili policję, a ta saperów. Akcja wydobycia tak dużego niewybuchu musi być precyzyjna, dlatego przełożono ją na następny dzień. Teren zabezpieczono, a przez całą noc nad niewybuchem czuwali policjanci.

W trakcie wczorajszej akcji okazało się, że bomb jest więcej. Oprócz bliźniaczego 100-kilogramowego ładunku, także i 15-kilogramowy pocisk.

- Natychmiast po wydobyciu niewybuchów zawieźliśmy je na poligon w Nowej Dębie - relacjonuje st. chorąży sztabowy Bogusław Zwoliński, dowódca patrolu rozminowywania nr 33 przy 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

Huknęło, aż strach

Niewypały niosą śmierć

Sierpień 2004 - 40-letni Jan M. z Wólki Pełkińskiej ginie do wybuchu pocisku z okresu II wojny światowej.
Wrzesień 2005 - 27-latek z Brzostka zmarł w szpitalu w wyniku ran po sprowokowanej przez siebie detonacji niewypału.
Marzec 2007 - Dwaj bracia z Tarnowskiej Woli k. Tarnobrzega zginęli w wyniku eksplozji pocisku przeciwpancernego. Próbowali go przeciąć na pół i oddać na złom.

Wprawdzie rzeszowskie bomby nie miały zapalników, ale i tak były śmiertelnie niebezpieczne. Wystarczył jeden nieostrożny ruch koparki by eksplodowały.
Huk detonowanych na poligonie bomb był słyszalny w promieniu kilku kilometrów.
To nie jedyny niewypał, jaki zabezpieczali wczoraj saperzy.

- Do godz. 15 mieliśmy już 4 zgłoszenia - mówi Zwoliński. - My zajęliśmy się dwoma, a dwoma drugi patrol.

Jeden z sygnałów pochodził z Ustrzyk Dolnych, gdzie przebywający tam na obozie harcerze znaleźli pocisk moździerzowy.

Niewypały są wszędzie

Bomby na Sikorskiego nie są pierwszymi, które znaleziono w tym roku Rzeszowie. Od stycznia saperzy interweniowali tu już 7 razy. Ostatnio, kilka tygodni temu podobną bombę znaleziono w rejonie os. Zalesie.

Zazwyczaj najwięcej pracy saperzy mają na przełęczy Dukielskiej, w okolicach Tarnobrzegu, Przemyśla i wzdłuż Sanu. To miejsca bombardowań, których celem w czasie II wojny światowej byli partyzanci.

- W Przemyślu zdarzają się nawet jeszcze bomby z pierwszej wojny - dodaje Zwoliński.

Jak podkreślają saperzy praktycznie nie ma dnia, by nie zabezpieczali pocisków z okresu II wojny światowej. Średnio przez cały rok interweniują po 2-3 razy dziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24