Skoki narciarskie: kwalifikacje dla Norwegów, świetny skok Małysza

Przemysław Markocki
Norweg Anders Jacobsen ex aequo z Johanem Remenen Evensenem zwyciężył w dzisiejszych kwalifikacjach. MAREK DYBAŚ
Norwegowie Anders Jacobsen i Johan Remen Evensen skakali najlepiej podczas kwalifikacji do konkursów lotów narciarskich w Oberstdorfie. Znakomicie spisał się Adam Małysz, który był najlepszy spośród pierwszej 10-tki Pucharu Świata.

Najdalej spośród zawodników,którzy musieli walczyć o kwalifikację poszybował Evensen, który zaliczył aż 224,5 metra. Skaczący z niższego rozbiegu Jacobsen wylądował dopiero na 218 metrze, ale otrzymał dodatkowe punkty za niższą pozycję startową przez co ex aequo z kolegą zajął pierwsze miejsce.

Na trzeciej pozycji uplasował się Niemiec Michael Uhrman (203 m), który startował również z obniżonego rozbiegu.

Rewelacyjny skok oddał Adam Małysz, który z wynikiem 211 metrów, spisał się najlepiej spośród wszystkich zawodników pierwszej dziesiątki Pucharu Świata.

Przez kwalifikacje przebrnęli także Jakub Kot (177,5 m i 25. miejsce) oraz Łukasz Rutkowski (179 m i 26. miejsce). Bardzo niewiele zabrakło Marcinowi Bachledzie, który był 31. (170,5 m).

Turniej lotów w Oberstdorfie rozgrywany jest według nowych zasad biorących pod uwagę siłę wiatru. W zależności od jego siły punkty za odległość są odejmowane (jeśli wieje pod narty) albo dodawane (jeśli wieje w plecy).

Organizatorzy mają także możliwość obniżenia lub podwyższenia belki startowej bez konieczności powtarzania całej serii. Obniżony rozbieg także rekompensowany jest dodatkowymi punktami od sędziów.