Skoki narciarskie: Małysz drugi w Klingenthal!

Przemysław Markocki
Adam Małysz skakał dziś rewelacyjnie.
Adam Małysz skakał dziś rewelacyjnie. MAREK DYBAŚ
Adam Małysz zajął drugie miejsce w indywidualnym konkursie Pucharu Świata w niemieckim Klingenthal. Zwyciężył Szwajcar Simon Ammann.

Szwajcar, Polak i czwórka Austriaków. Tak wyglądała pierwsza szóstka zawodów na skoczni HS-140 w Klingenthal. Dla Małysza to najlepszy występ w tym sezonie.

Dalej tylko "Simi"

Małysz już w pierwszych treningach i kwalifikacjach udowodnił, że jest w doskonałej formie. W pierwszej serii konkursowej Polak skoczył aż 130,5 metra i tylko Ammann zdołał go wyprzedzić (133 m). Trzeci miejsce zajmował Schlierenzauer (129).

W serii finałowej daleko skakali Austriacy: Andreas Kofler, Wolfgang Loitzl (obaj 130 m) i David Zauner (131,5 m). Małysz jednak zachował zimną krew i po skoku na 134 m objął prowadzenie. Dokładnie tyle samo zaliczył Ammann, który dzięki przewadze z I serii triumfował przed naszym reprezentantem.

Nieźle spisał się Grzegorz Miętus, który na półmetku był 14., a ostatecznie zajął 22. pozycję. Do drugiej serii nie awansował Marcin Bachleda.

Dobry prognostyk

Drugie miejsce w Klingenthal to 79. podium w karierze Małysza, który w tym sezonie na "pudle" stawał także początkiem grudnia w Lillehammer (trzecie miejsce). Dzięki dobrej postawie Polak awansował już na szóstą pozycję w klasyfikacji generalnej wyprzedzając Fina Janne Ahonena.
- Najważniejsze to trafić z formą w igrzyska olimpijskie w Vancouver - powtarzał niejednokrotnie Małysz. Wtórowali mu Lepistoe, Kruczek i cały sztab szkoleniowy reprezentacji. Igrzyska za niewiele ponad tydzień, a Polak skacze coraz lepiej, więc plan chyba został wykonany.

W najbliższy weekend rywalizacja w Pucharze Świata przeniesie się do Willingen. Tam jednak Małysza na pewno nie zobaczymy. Polak ostatnie przedolimpijskie szlify zbierał będzie prawdopodobnie w Wiśle. Do Kanady wyleci 8 lutego. Pozostała czwórka na igrzyska wyruszy już w piątek.