Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skutery wodne zakłócają spokój na zalewie w Rzeszowie

Ilona Cierpisz
Zakaz jeżdżenia skuterami po rzeszowskim zalewie może obowiązywać, gdy zostanie on objęty ochroną.
Zakaz jeżdżenia skuterami po rzeszowskim zalewie może obowiązywać, gdy zostanie on objęty ochroną. Fot. Wojciech Zatwarnicki
Na rzeszowskim zalewie regularnie pojawia się człowiek, który płoszy ptaki pływając na skuterze wodnym - doniósł nam Czytelnik. Nie można mu jednak tego zakazać, co najwyżej dać mandat.

Jeżeli zalew zostanie objęty programem Natura 2000 o takich szaleństwach nie będzie tu mowy.

Jak wyjaśnia Stanisław Homa, szef wydziału ochrony środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa, w regulaminie rzeszowskiego Zalewu nie ma bezpośredniego zakazu pływania na skuterach i łodziach motorowych. Jeśli jednak ktoś stwarza zagrożenie dla ludzi lub zwierząt, może zostać ukarany mandatem przez policję.
Kara spotka także tego, kto nadmiernie hałasuje. Policjanci nie mają jednak urządzeń do badania natężenia hałasu. Dlatego jedyne, co mogą zrobić to skierować pojazd na specjalistyczne badania. Jeśli okaże się, że jest za głośny, jego właściciel zapłaci karę.

Pływanie sprzeczne z prawem

Pływanie po rzeszowskim Zalewie motorówką czy skuterem wodnym narusza także przepisy dotyczące gatunków chronionych. Ten teren jest jednym z cenniejszych w Rzeszowie i w okolicy. Schronienie znalazło tu wiele zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Nieopodal znajduje się rezerwat przyrody Lisia Góra.

Na rzeszowskim zalewie występuję ok. 100 chronionych gatunków.

Na rzeszowskim zalewie występuję ok. 100 chronionych gatunków.

rośliny: grążel żółty, orzech wodny.

ryby: różanka, piekielnica, śliz, kiełb Kesslera, piskorz

płazy: kumak nizinny, żaba trawna, żaba moczarowa, żaba wodna, żaba jeziorkowa, ropucha szara, ropucha zielona, traszka zwyczajna, traszka grzebieniasta

gady: zaskroniec zwyczajny, jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna

ptaki: w okresie od 1982 do 31 sierpnia 2003 r. stwierdzono występowanie 227 gatunków - z czego znakomitą większość stanowią gatunki objęte ochroną gatunkową; w 2003 r. stwierdzono gniazdowanie 23 gatunków m.in. bączek, bąk, błotniak stawowy, kropiatka, zielonka, rybitwa rzeczna, zimorodek

ssaki: wydra, karczownik, gronostaj, łasica, nietoperze.

- Przepisy dotyczące ochrony zagrożonych gatunków obowiązują na terenie całego kraju, nawet na prywatnych posesjach - wyjaśnia Marek Kuziemko z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. - Jeśli więc ktoś celowo płoszy zwierzęta objęte ochroną, podlega konsekwencjom karnym przewidzianym w ustawie. Należy pamiętać, że ustawa wskazuje też pewne wyjątki, np. gdy wymagają tego względy sanitarne lub bezpieczeństwa.

Wszystko się zmieni?

Środkowa i górna część Zalewu w przyszłości może stać się terenem chronionym w ramach programu Natura 2000, a to oznacza, że wówczas będą tu obowiązywały restrykcyjne przepisy, i jazda skuterem będzie zabroniona.

W tej chwili Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie prowadzi konsultacje społeczne w sprawie ustanowienia obszarów chronionych w całej Polsce. Potem będzie musiała jeszcze zaakceptować je Komisja Europejska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24