Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Śladami naszych ojców". W Jaśle odbył się kolejny memoriał "Hubala" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jakub Hap
Jakub Hap
Wideo
od 16 lat
W Jaśle odbyła się kolejna edycja Memoriału Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Uczestnicy wydarzenia mogli m.in. obejrzeć wystawę plenerową „Jaślanie dla Niepodległej”, pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz – przede wszystkim – stały punkt cyklicznej imprezy, czyli widowisko historyczne, tym razem pt. „Śladami naszych ojców”. Ukazane zostały w nim wydarzenia, jakim w walce o niepodległość musieli stawić czoła ówcześni mieszkańcy ziemi jasielskiej.

Pogoda dopisała, i na "Łąki hubalowe" przybyło w niedzielne popołudnie spore grono jaślan.

- Poruszyliśmy wątki związane z I wojną światową na Jasielszczyźnie, z działaniami, które zmierzały do odzyskania niepodległości, jak przywracanie czy tworzenie polskiej administracji. Były elementy bitwy z czasów bitwy gorlickiej, odtworzyliśmy scenę ściągania orła austriackiego i zamianę na polskiego. Nie można mówić o tym okresie, zapominając o Firlejówce. Stąd też wątek związany z wymarszem jasielskich gimnazjalistów z profesorem Saphierem do armii ochotniczej. Wcześniej pojawiła się jeszcze kwestia związana z wymarszem jasielskich strzelców z miasta, z kawiarni, gdzie dzisiaj jest apteka, nieopodal parku miejskiego - podkreśla Jan Urban, rotmistrz kawalerii ochotniczej, pomysłodawca i koordynator cyklicznego jasielskiego memoriału „Hubala”.

Oprócz widowiska historycznego, dla uczestników wydarzenia przygotowano m.in. pokazy kawaleryjskie, ekspozycję ukazującą wyposażenie kawalerii oraz wystawę przedstawiającą jasielską drogę do niepodległości.

- Robimy to po to, by ocalić od zapomnienia. Naszą powinnością jest, by to wszystko w jakiś sposób w serduszko młodego człowieka, czy generalnie mieszkańca Jasła zapadło. Pamięć ludzka jest ulotna, świadków tamtych wydarzeń już nie ma. A to były naprawdę ciężkie boje, krew, pot i łzy - podsumowuje Jan Urban.

Memoriał zorganizowany został przez samorząd Jasła, Jasielski Dom Kultury i miejscowe muzeum regionalne - z dofinansowaniem z funduszy Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24