MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ślubowanie 48 nowych funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
48 nowych funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ślubowało stać na straży polskich granic.To pierwsze w tym roku wcielenie nowych mundurowych. W 2024 roku BiOSG przyjmie rekordową liczbę 200 funkcjonariuszy.

Ślubowanie odbyło się w czwartek na terenie komendy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. W uroczystym apelu uczestniczyła kadra kierownicza oddziału na czele z komendantem, gen. bryg. SG Andrzejem Popko, poczet sztandarowy BiOSG, nowo przyjęci funkcjonariusze oraz ich rodzinny i najbliżsi.

W grupie nowo przyjętych funkcjonariuszy jest 48 osób, połowę stanowią kobiety. Większość pochodzi z Podkarpacia, po jednej osobie z województwa lubelskiego i mazowieckiego oraz dwie z województwa świętokrzyskiego.

- Wypowiadając słowa roty, młodzi adepci stają się pełnoprawnymi i świadomymi funkcjonariuszami oraz zobowiązują się strzec nienaruszalności granic Rzeczypospolitej Polskiej nawet z narażeniem życia - informuje por. SG Piotr Zakielarz, rzecznik komendanta BiOSG.

Komendant BiOSG pogratulował nowo przyjętym funkcjonariuszom pozytywnego zakończenia procesu rekrutacji. Zaznaczył, że teraz czeka ich intensywny proces nauki. Generał podkreślił, że ten czas trzeba w pełni wykorzystać, aby nabyć podstawowej wiedzy, a także umiejętności, które umożliwią im wykonywanie pierwszych zadań służbowych na podkarpackiej granicy państwowej. Komendant dodał, że nowi adepci rozpoczynają służbę, a nie pracę. Jest to trudna służba graniczna wymagająca dyscypliny i przygotowania na różne scenariusze.

- Nowi funkcjonariusze zostali wcieleni do służby 8 stycznia i od tego czasu przechodzą intensywne wdrożenie. Pierwsze dni w BiOSG rozpoczęli od zapoznania z aktami prawnymi normującymi tok służby. Mundurowi poznali strukturę i zadania BiOSG oraz otrzymali pierwsze w ich życiu mundury - mówi por. Zakielarz.

Już w najbliższych dniach 40 osób pojedzie do Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych w Lubaniu, gdzie przejdą szkolenie podstawowe, a następnie podoficerskie. Po pozytywnie zdanych egzaminach funkcjonariusze wrócą do Bieszczadzkiego Oddziału SG i rozpoczną służbę w podkarpackich placówkach SG.

Inna droga czeka 8 funkcjonariuszy, którzy naukę rozpoczną w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie. Absolwenci 3-letnich studiów na kierunku „Bezpieczeństwo granicy państwowej” otrzymają potwierdzający wykształcenie wyższe tytuł zawodowy licencjata.

W czwartek ślubowanie złożyło 48 nowych funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Ślubowanie 48 nowych funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddział...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24