Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sługa Wenanty

MIECZYSŁAW NYCZEK
Tutaj bardzo często zatrzymują się pielgrzymi i parafianie.
Tutaj bardzo często zatrzymują się pielgrzymi i parafianie. JUSTYNA WOŚ
KALWARIA PACŁAWSKA. Każdy, kto w najbliższą sobotę i niedzielę odwiedzi to sanktuarium, będzie mógł włączyć się do wspólnych modlitw o rychłą beatyfikację sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca (1889-1921).

Co roku o tej porze, oo. Franciszkanie organizują uroczystości poświęcone osobie tego kandydata do chwały ołtarzy. Jego grób znajduje się w krużganku, nieopodal bocznego wejścia do kościoła. Czarna, wyłożona mozaiką ściana, nagrobna tablica z białego marmuru z wyrytą inskrypcją:

"Bądźcie naśladowcami moimi,

O. PAWEŁ SOLECKI, gwardian klasztoru oo. Franciszkanów, kustosz sanktuarium:

- Gorąco zapraszamy do Kalwarii i włączenia się do wspólnej modlitwy o beatyfikację naszego współbrata. Prosimy o niezwłoczne zgłoszenie Domowi Pielgrzyma przyjazdu i liczby uczestników pielgrzymki. Wszelkie informacje: tel. 0 (prefiks)16 6719545.

tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa". Zapalone znicze, świeże kwiaty, klęcznik przed balustradą. Codziennie, o różnych porach można tu spotkać pogrążonych w modlitwie pielgrzymów i parafian. Niektórzy twierdzą, że w natrudniejszych chwilach o. Wenanty z zaświatów podał im pomocną rękę.
Z porcelanowego, owalnego portretu w tonacji sepii spogląda młody zakonnik. Dożył zaledwie 32 lat. Zmiotła go gruźlica, z którą zmagał się parę lat. Co sprawiło, że ten młody mnich odszedł z tego świata w aureoli świętości.
Fenomem o. Wenantego Katarzyńca w najprostszych słowach wyraził jego serdeczny przyjaciel, współbrat, św. Maksymilian Kolbe: "Życie to dowiodło, iż ideał doskonałości zakonnej jest osiągalny w stopniu heroicznym w najzwyklejszych sprawach i przy wykonywaniu najprostszych czynności. Wykonywał bowiem swe obowiązki starannie i dokładnie, praktykował głębokie skupienie, był stale tam, gdzie trzeba było pomóc, zastąpić innych, wykonać niemiłe zajęcie, spełnić wiernie obowiązki nawet z narażeniem swego zdrowia. O. Wenanty nie silił się na rzeczy nadzwyczajne, ale zwyczajne wykonywał w sposób nadzwyczajny".
Świadectwa zebrane dla potrzeb procesu kanonizacyjnego (cała dokumentacja znajduje się w Rzymie) potwierdzają, że o. Wenanty jako kapłan i mnich odznaczał się

wielkim duchem modlitwy, gorliwością

w spełnianiu obowiązków, umartwieniem, a jednocześnie - mimo ciężkiej nieuleczalnej wówczas choroby - umiał do końca zachować franciszkańską pogodę ducha.

Program dni modlitw o beatyfikację o. Wenantego.

Sobota, 13 bm.: g. 16 - rozpoczęcie, konferencja, program artystyczny w wykonaniu braci nowicjuszy z Kalwarii Pacławskiej; g. 18 - msza św. i procesja do grobu sługi Bożego, modlitwa; g. 20.30 - różaniec i Apel Jasnogórski.
Niedziela, 14 bm.: g.7 - uroczyste odsłonięcie obrazu Matki Bożej, godzinki; g. 10 - koronka do Miłosierdzia Bożego przy grobie o. Wenantego, konferencja; g. 11 - uroczysta msza św. pod przewodnictwem o. prowincjała Kazimierza Malinowskiego z Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24