Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sondaż Nowin: większość mieszkańców Rzeszowa przeciwko wyburzeniu pomnika

dr Dominik Szczepański, Uniwersytet Rzeszowski
Kadr z filmiku, który opublikował na YT bartekbix
We współpracy z Gazetą Codzienną Nowiny Koło Naukowe Politologów Uniwersytetu Rzeszowskiego przeprowadziło sondaż na losowo wybranej grupie 300 mieszkańców Rzeszowa, których pytano o to, czy opowiadają się za wyburzeniem Pomnika Czynu Rewolucyjnego?

Zebrane wyniki zestawiono w trójstopniowej skali „Tak”, „Nie” i „Nie mam zdania”. Z badań wynika, że ponad 69% mieszkańców opowiedziało się przeciw burzeniu pomnika Czynu Rewolucyjnego, zaś za jego usunięciem 15,3% ankietowanych. Odpowiedź „Nie mam zdania” udzieliło 15 % respondentów.

Sondaż Nowin potwierdził, że zdecydowana większość ankietowanych mieszkańców Rzeszowa jest przeciwna wyburzeniu pomnika, który wrosł już w pejzaż mi
Sondaż Nowin potwierdził, że zdecydowana większość ankietowanych mieszkańców Rzeszowa jest przeciwna wyburzeniu pomnika, który wrosł już w pejzaż miasta JACEK ŁAKOMY

Wyniki te nie powinny jednak dziwić, ponieważ niezależnie od tego jaką nazwę nosi pomnik, jaką ideologię mu się przypisuje, monument ten wpisuje się nierozerwalnie w historię Rzeszowa i stanowi zarazem wyraźny punkt orientacyjny tej części Polski południowo-wschodniej, z którą przyjezdni łączą nazwę Rzeszów.

Kilkaset osób mimo przelotnie padającego deszczu spędziło niedzielne popołudnie na happeningu w obronie Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie.

Tłumy rzeszowian na happeningu w obronie pomnika Czynu Rewol...

Przypomnijmy, iż obok pomnika, cechą charakterystyczną miasta jest okrągła kładka, potocznie nazywana wielkim pączkiem lub talerzem zupy oraz mosty: tęczowy i im. Tadeusza Mazowieckiego.

Kobiety zdecydowanie przeciw wyburzeniu pomnika

Szczegółowe analizy dotyczące odpowiedzi respondentów na temat wyburzenia pomnika zestawiono w tabeli krzyżowej, w której główną determinantą było różnicowanie mieszkańców Rzeszowa ze względu na płeć. I tak, zdecydowanymi przeciwnikami wyburzenia pomnika byli zarówno mężczyźni (67,8%) i kobiety (71,3%).

Za jego wyburzeniem opowiedziało się 18,9% mężczyzn i tylko 12,1% kobiet. Na podobnym poziomie utrzymały się odpowiedzi w kategorii „Nie mam zdania”, gdzie 13,3% respondentów stanowili mężczyźni, a 16,6% kobiety.

Czy jesteś za wyburzeniem Pomnika Czynu Rewolucyjnego?

We współpracy z Gazetą Codzienną Nowiny Koło Naukowe Politologów Uniwersytetu Rzeszowskiego przeprowadziło sondaż na losowo wybranej grupie 300 mieszkańców Rzeszowa

  1. 69.70%
  2. 15.30%
  3. 15.00%

Własne

Jeśli dokonamy podziału ankietowanych ze względu na ich wiek to okazuje się, że największymi zwolennikami pozostawienia pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie byli mieszkańcy w wieku 45-59 lat, stanowiący aż 72,3%, a następnie 18-29 lat, gdzie odsetek ten wyniósł 71,2%. Wyniki grup wiekowych 30-44 lat oraz powyżej 60 lat były zbliżone i wyniosły kolejno 69,6% głosów i 67% głosów. Oznacza to, iż w niemal wszystkich kategoriach wiekowych respondenci opowiedzieli się wyraźnie za pozostawieniem pomnika.

Wśród osób, które domagały się wyburzenia monumentu dominowała grupa ankietowanych w wieku 30-44 lata (18,5%), tuż za nią osoby w wieku 60 lat i więcej (17,6%) i 45-59 lat, gdzie padło aż 13,8% głosów. Najmniejszy odsetek pojawił się w grupie osób 18-29 lat i wyniósł on zaledwie 7,7% głosów.
Studenci z Koła Naukowego Politologów URz w dniach 15-17 maja br. przeprowadzali sondaż na terenie Rzeszowa
Studenci z Koła Naukowego Politologów URz w dniach 15-17 maja br. przeprowadzali sondaż na terenie Rzeszowa
Koło Naukowe Politologów UR

Zbliżone odpowiedzi do przedstawionych wyżej wyników padły w kategorii „Nie mam zdania”, w której najwięcej głosów udzielili mieszkańcy w wieku 18-29 lat (21,2%), powyżej 60 roku życia (15,4%) i kolejno grupa osób w wieku 45-59 lat (13,8%) i 30-44 lata (tylko 12%).

Najbardziej istotne z punktu przeprowadzonych badań było zróżnicowanie odpowiedzi mieszkańców Rzeszowa odnośnie pomnika Czynu Rewolucyjnego w zestawieniu z ich sympatiami politycznymi. Największą grupę popierającą pozostawienie pomnika stanowili wyborcy Sojuszu Lewicy Demokratycznej (91,3%), Nowoczesnej (86,7%), komitetu Kukiz’15 i Platformy Obywatelskiej (po 80%), a także partii Wolność (77,8%), Polskiego Stronnictwa Ludowego (60%), Prawa i Sprawiedliwości (52,3%) oraz Wolni i Solidarni (50%).

I po pomniku - filmik opublikowany na YT przez bartekbix

Sympatycy PiS nie są jednomyślni w kwestii pomnika

Największe zaskoczenie może budzić wynik osiągnięty przez wyborców PiS, gdyż w dotychczasowych komunikatach prasowych oraz licznych wypowiedziach polityków tej formacji dominuje retoryka antykomunistyczna. Również uczestnictwo Wojciecha Buczaka (kandydata PiS na prezydenta miasta) w manifestacji, która niedawno odbyła się pod hasłem „Bronimy Pomnika” nie zakończyło się jednoznaczną deklaracją kandydata, czy jego zdaniem pomnik powinien zostać czy też nie. Wcześniej czy później deklaracja taka musi paść.

Równie wysoki odsetek głosów odnotowano w grupie „preferuję kandydatów niezależnych i bezpartyjnych”, stanowiący aż 78,8% respondentów opowiadających się przeciwko wyburzeniu pomnika. Pozostałe odpowiedzi, poszeregowane w grupie „Tak” i „Nie mam zdania” były do siebie zbliżone, co szczególnie widać zwłaszcza w grupie wyborców Partii Wolni i Solidarni (50% głosów na „tak” i 50% głosów na „nie”) oraz Prawa i Sprawiedliwości (25,2% za wyburzeniem pomnika i 22,5% „nie mam zdania”).

Tak Rzeszów wyglądałby bez pomnika. Dziwnie prawda?
Tak Rzeszów wyglądałby bez pomnika. Dziwnie prawda? Archiwum Nowin

Podsumowując należy zauważyć, iż społeczność Rzeszowa w przeprowadzonym sondażu jasno zadeklarowała się w kwestii pozostawienia pomnika Czynu Rewolucyjnego. Niezależnie od decyzji podejmowanych przez wojewodę czy przez pracowników IPN dążących chyba do pokazania, iż są najbardziej zradykalizowanym oddziałem w całej Polsce, należy przypomnieć, iż skoro pomnik ma tak wielu obrońców, to powinien zostać. Może nie w tej konfiguracji, w której występuje obecnie, ale przecież pomysłów na jego modernizację nie brakuje.

Jestem przekonany, że w sytuacji podjęcia decyzji o jego rozbiórce, akcja ta spotka się z manifestacją, jeśli nawet nie blokadą mieszkańców miasta i nie tylko. A przecież nie raz byliśmy świadkami tego, że pod wpływem ogromu protestujących decyzje władz ulegały zmianie. Zobaczymy jak będzie i tym razem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24