Sondaż Nowin: większość mieszkańców Rzeszowa przeciwko wyburzeniu pomnika

dr Dominik Szczepański, Uniwersytet Rzeszowski

Wideo

Zobacz galerię (4 zdjęcia)
We współpracy z Gazetą Codzienną Nowiny Koło Naukowe Politologów Uniwersytetu Rzeszowskiego przeprowadziło sondaż na losowo wybranej grupie 300 mieszkańców Rzeszowa, których pytano o to, czy opowiadają się za wyburzeniem Pomnika Czynu Rewolucyjnego?

Zebrane wyniki zestawiono w trójstopniowej skali „Tak”, „Nie” i „Nie mam zdania”. Z badań wynika, że ponad 69% mieszkańców opowiedziało się przeciw burzeniu pomnika Czynu Rewolucyjnego, zaś za jego usunięciem 15,3% ankietowanych. Odpowiedź „Nie mam zdania” udzieliło 15 % respondentów.

Sondaż Nowin potwierdził, że zdecydowana większość ankietowanych mieszkańców Rzeszowa jest przeciwna wyburzeniu pomnika, który wrosł już w pejzaż mi
Sondaż Nowin potwierdził, że zdecydowana większość ankietowanych mieszkańców Rzeszowa jest przeciwna wyburzeniu pomnika, który wrosł już w pejzaż miasta JACEK ŁAKOMY

Wyniki te nie powinny jednak dziwić, ponieważ niezależnie od tego jaką nazwę nosi pomnik, jaką ideologię mu się przypisuje, monument ten wpisuje się nierozerwalnie w historię Rzeszowa i stanowi zarazem wyraźny punkt orientacyjny tej części Polski południowo-wschodniej, z którą przyjezdni łączą nazwę Rzeszów.

Tłumy rzeszowian na happeningu w obronie pomnika Czynu Rewol...

Przypomnijmy, iż obok pomnika, cechą charakterystyczną miasta jest okrągła kładka, potocznie nazywana wielkim pączkiem lub talerzem zupy oraz mosty: tęczowy i im. Tadeusza Mazowieckiego.

Kobiety zdecydowanie przeciw wyburzeniu pomnika

Szczegółowe analizy dotyczące odpowiedzi respondentów na temat wyburzenia pomnika zestawiono w tabeli krzyżowej, w której główną determinantą było różnicowanie mieszkańców Rzeszowa ze względu na płeć. I tak, zdecydowanymi przeciwnikami wyburzenia pomnika byli zarówno mężczyźni (67,8%) i kobiety (71,3%).

Za jego wyburzeniem opowiedziało się 18,9% mężczyzn i tylko 12,1% kobiet. Na podobnym poziomie utrzymały się odpowiedzi w kategorii „Nie mam zdania”, gdzie 13,3% respondentów stanowili mężczyźni, a 16,6% kobiety.

Czy jesteś za wyburzeniem Pomnika Czynu Rewolucyjnego?

We współpracy z Gazetą Codzienną Nowiny Koło Naukowe Politologów Uniwersytetu Rzeszowskiego przeprowadziło sondaż na losowo wybranej grupie 300 mieszkańców Rzeszowa

  1. 69.70%
  2. 15.30%
  3. 15.00%

Własne

Jeśli dokonamy podziału ankietowanych ze względu na ich wiek to okazuje się, że największymi zwolennikami pozostawienia pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie byli mieszkańcy w wieku 45-59 lat, stanowiący aż 72,3%, a następnie 18-29 lat, gdzie odsetek ten wyniósł 71,2%. Wyniki grup wiekowych 30-44 lat oraz powyżej 60 lat były zbliżone i wyniosły kolejno 69,6% głosów i 67% głosów. Oznacza to, iż w niemal wszystkich kategoriach wiekowych respondenci opowiedzieli się wyraźnie za pozostawieniem pomnika.

Wśród osób, które domagały się wyburzenia monumentu dominowała grupa ankietowanych w wieku 30-44 lata (18,5%), tuż za nią osoby w wieku 60 lat i więcej (17,6%) i 45-59 lat, gdzie padło aż 13,8% głosów. Najmniejszy odsetek pojawił się w grupie osób 18-29 lat i wyniósł on zaledwie 7,7% głosów.
Studenci z Koła Naukowego Politologów URz w dniach 15-17 maja br. przeprowadzali sondaż na terenie Rzeszowa
Studenci z Koła Naukowego Politologów URz w dniach 15-17 maja br. przeprowadzali sondaż na terenie Rzeszowa
Koło Naukowe Politologów UR

Zbliżone odpowiedzi do przedstawionych wyżej wyników padły w kategorii „Nie mam zdania”, w której najwięcej głosów udzielili mieszkańcy w wieku 18-29 lat (21,2%), powyżej 60 roku życia (15,4%) i kolejno grupa osób w wieku 45-59 lat (13,8%) i 30-44 lata (tylko 12%).

Najbardziej istotne z punktu przeprowadzonych badań było zróżnicowanie odpowiedzi mieszkańców Rzeszowa odnośnie pomnika Czynu Rewolucyjnego w zestawieniu z ich sympatiami politycznymi. Największą grupę popierającą pozostawienie pomnika stanowili wyborcy Sojuszu Lewicy Demokratycznej (91,3%), Nowoczesnej (86,7%), komitetu Kukiz’15 i Platformy Obywatelskiej (po 80%), a także partii Wolność (77,8%), Polskiego Stronnictwa Ludowego (60%), Prawa i Sprawiedliwości (52,3%) oraz Wolni i Solidarni (50%).

I po pomniku - filmik opublikowany na YT przez bartekbix

Sympatycy PiS nie są jednomyślni w kwestii pomnika

Największe zaskoczenie może budzić wynik osiągnięty przez wyborców PiS, gdyż w dotychczasowych komunikatach prasowych oraz licznych wypowiedziach polityków tej formacji dominuje retoryka antykomunistyczna. Również uczestnictwo Wojciecha Buczaka (kandydata PiS na prezydenta miasta) w manifestacji, która niedawno odbyła się pod hasłem „Bronimy Pomnika” nie zakończyło się jednoznaczną deklaracją kandydata, czy jego zdaniem pomnik powinien zostać czy też nie. Wcześniej czy później deklaracja taka musi paść.

Równie wysoki odsetek głosów odnotowano w grupie „preferuję kandydatów niezależnych i bezpartyjnych”, stanowiący aż 78,8% respondentów opowiadających się przeciwko wyburzeniu pomnika. Pozostałe odpowiedzi, poszeregowane w grupie „Tak” i „Nie mam zdania” były do siebie zbliżone, co szczególnie widać zwłaszcza w grupie wyborców Partii Wolni i Solidarni (50% głosów na „tak” i 50% głosów na „nie”) oraz Prawa i Sprawiedliwości (25,2% za wyburzeniem pomnika i 22,5% „nie mam zdania”).

Tak Rzeszów wyglądałby bez pomnika. Dziwnie prawda?
Tak Rzeszów wyglądałby bez pomnika. Dziwnie prawda? Archiwum Nowin

Podsumowując należy zauważyć, iż społeczność Rzeszowa w przeprowadzonym sondażu jasno zadeklarowała się w kwestii pozostawienia pomnika Czynu Rewolucyjnego. Niezależnie od decyzji podejmowanych przez wojewodę czy przez pracowników IPN dążących chyba do pokazania, iż są najbardziej zradykalizowanym oddziałem w całej Polsce, należy przypomnieć, iż skoro pomnik ma tak wielu obrońców, to powinien zostać. Może nie w tej konfiguracji, w której występuje obecnie, ale przecież pomysłów na jego modernizację nie brakuje.

Jestem przekonany, że w sytuacji podjęcia decyzji o jego rozbiórce, akcja ta spotka się z manifestacją, jeśli nawet nie blokadą mieszkańców miasta i nie tylko. A przecież nie raz byliśmy świadkami tego, że pod wpływem ogromu protestujących decyzje władz ulegały zmianie. Zobaczymy jak będzie i tym razem.

ZOBACZ: Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie - zburzyć czy zostawić? [SONDA ULICZNA]

Komentarze 36

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pniok Rzeszowski
W dniu 03.06.2018 o 18:39, Jendrula napisał:

Jakimi hipokrytami byli komuniści bo z jednej strony chcieli upamiętnić strajki chłopskie a z drugiej strony walczyli z chłopami nazywając ich kułakami, którym zabierali ziemię i zakładali spółdzielnie produkcyjne. Tak na prawdę to nie był hołd złożony chłopom przez komunistów w postaci pomnika ale sprytne zagranie propagandowe.

Komuna wszedzie widziala wrogow.

Mieszkaniec miasta to dla nich byl wrzodem na ciele klasy robotniczej jezeli nie nalezal do PZPR i nalezalo go gnebic.

To dlatego UB mialo pelne rece roboty.

KU*RWA i ZLODZIEJ to byl tylko element socjalnie bliski dla komuny.

J
Jendrula
W dniu 02.06.2018 o 13:09, pniok Rzeszowski napisał:

Ten pomnik dotyczy przedwojennych chlopow walczacych o prawa ludzkie.Ruch ludowy w Polsce ma ponad sto lat a jego kolebką jest właśnie Rzeszowszczyzna. To w Rzeszowie powołano do życia Stronnictwo Ludowe pierwszą chłopską partię polityczną.W roku 1895 w Rzeszowie w imię sprzeciwu wobec niskiego stanu oświaty, analfabetyzmu i głodu delegaci chłopscy powołali do życia Stronnictwo Ludowe pierwszą chłopską partię polityczną w Polsce. To na Podkarpaciu powstawały pierwsze szkoły ludowe. A w galicyjskiej wsi Wierzchosławice koło Tarnowa urodził się wybitny działacz ludowy i trzykrotny premier Wincenty Witos, prezes PSL Piast. Strajki chłopskie z lat 1932 - 37 w dużej mierze objęły właśnie Podkarpacie.To wlasnie te wypadki upamietnia pomnik w Rzeszowie, a nie zadnych komunistow.Komuna sie tylko podpiela pod te wypadki gloszac ze to byli komunisci a nie POLSCY CHLOPI walczacy o PRAWA LUDZKIE.

Jakimi hipokrytami byli komuniści bo z jednej strony chcieli upamiętnić strajki chłopskie a z drugiej strony walczyli z chłopami nazywając ich kułakami, którym zabierali ziemię i zakładali spółdzielnie produkcyjne. Tak na prawdę to nie był hołd złożony chłopom przez komunistów w postaci pomnika ale sprytne zagranie propagandowe.

J
Jendrula
W dniu 02.06.2018 o 00:44, koscielny napisał:

Kiedy doczekasz takich lat jak ma pomnik zabierzesz głos póki co postaraj się nie wypisywać idiotyzmów ewentualnie zapisz się do instytutu paranoi narodowej będziesz miał przynajmniej wytłumaczenie takiego stanu .

Zmartwię cię kolego bo lat mam 57 czyli rocznik 1961, więc troszkę już żyję i pamiętam budowę ,,perły" Rzeszowa. Pokaż mi w którym miejscu piszę idiotyzmy i napisz prawdę ... Czekam.

S
Schule
W dniu 02.06.2018 o 07:20, Tomek napisał:

Zamordowanego prezydenta? Czyli Narutowicza? Żaden inny prezydent w historii Polski nie był zamordowany.

Antoni o tobie nie zapomni, ty, ty trolu!!;-)

S
Schule
W dniu 02.06.2018 o 07:20, Tomek napisał:

Zamordowanego prezydenta? Czyli Narutowicza? Żaden inny prezydent w historii Polski nie był zamordowany.

Antoni o tobie nie zapomni

G
Gość
W dniu 02.06.2018 o 16:23, Dawid napisał:

Pomnik czynu rewolucyjnego.... hahhah kacapy mają pomnik a podnóżki kacapowskie na siłę chcą sobie pomnik poddaństwa zostawić... Hahaha żałosne!!!

Tylko figura Maryi Królowej Polski może tam stanąć.

D
Dawid

Pomnik czynu rewolucyjnego.... hahhah kacapy mają pomnik a podnóżki kacapowskie na siłę chcą sobie pomnik poddaństwa zostawić... Hahaha żałosne!!!

b
bezpartyjny
W dniu 02.06.2018 o 14:17, Gość napisał:

Przewielebni ojcowie Bernardyni a także IPN uznali zgodnie,że ten pomnik szpeci okolicę . W odzyskanym po wyburzeniu miejscu można postawić największą na Podkarpaciu figurę Królowej Polski i klęczącego u jej stóp prezydenta,który zginął za wiarę w zamachu na nieludzkiej ziemi.

szanowni PAŃSTWO -HISTORII I TAK NIKT NIE ZMIENI

MOŻE BY TAK NIE DOPUŚCIĆ ,MIERNOT, BURZYCIELI i I IDIOTÓW ,PRZY WYBORACH DO NOWEJ WŁADZY

BYŁOBY TO NAJTANIEJ DLA NARODU

-I WRESZCIE ZAPANOWAŁ BY SPOKÓJ

G
Gość
W dniu 02.06.2018 o 13:09, pniok Rzeszowski napisał:

Ten pomnik dotyczy przedwojennych chlopow walczacych o prawa ludzkie.Ruch ludowy w Polsce ma ponad sto lat a jego kolebką jest właśnie Rzeszowszczyzna. To w Rzeszowie powołano do życia Stronnictwo Ludowe pierwszą chłopską partię polityczną.W roku 1895 w Rzeszowie w imię sprzeciwu wobec niskiego stanu oświaty, analfabetyzmu i głodu delegaci chłopscy powołali do życia Stronnictwo Ludowe pierwszą chłopską partię polityczną w Polsce. To na Podkarpaciu powstawały pierwsze szkoły ludowe. A w galicyjskiej wsi Wierzchosławice koło Tarnowa urodził się wybitny działacz ludowy i trzykrotny premier Wincenty Witos, prezes PSL Piast. Strajki chłopskie z lat 1932 - 37 w dużej mierze objęły właśnie Podkarpacie.To wlasnie te wypadki upamietnia pomnik w Rzeszowie, a nie zadnych komunistow.Komuna sie tylko podpiela pod te wypadki gloszac ze to byli komunisci a nie POLSCY CHLOPI walczacy o PRAWA LUDZKIE.

Przewielebni ojcowie Bernardyni a także IPN uznali zgodnie,że ten pomnik szpeci okolicę . W odzyskanym po wyburzeniu miejscu można postawić największą na Podkarpaciu figurę Królowej Polski i klęczącego u jej stóp prezydenta,który zginął za wiarę w zamachu na nieludzkiej ziemi.

p
pniok Rzeszowski

Ten pomnik dotyczy przedwojennych chlopow walczacych o prawa ludzkie.

Ruch ludowy w Polsce ma ponad sto lat a jego kolebką jest właśnie Rzeszowszczyzna.

To w Rzeszowie powołano do życia Stronnictwo Ludowe pierwszą chłopską partię polityczną.

W roku 1895 w Rzeszowie w imię sprzeciwu wobec niskiego stanu oświaty, analfabetyzmu i głodu delegaci chłopscy powołali do życia Stronnictwo Ludowe pierwszą chłopską partię polityczną w Polsce. To na Podkarpaciu powstawały pierwsze szkoły ludowe. A w galicyjskiej wsi Wierzchosławice koło Tarnowa urodził się wybitny działacz ludowy i trzykrotny premier Wincenty Witos, prezes PSL Piast. Strajki chłopskie z lat 1932 - 37 w dużej mierze objęły właśnie Podkarpacie.

To wlasnie te wypadki upamietnia pomnik w Rzeszowie, a nie zadnych komunistow.

Komuna sie tylko podpiela pod te wypadki gloszac ze to byli komunisci a nie POLSCY CHLOPI walczacy o PRAWA LUDZKIE.

A
Anka

Wszyscy wiedzą że kładka nosi nazwę aureola Ferenca a nie jakiś pączek. A pomnik ma zostać to nie jest jyz symbol komuny a historia Rzeszowian którzy się tam spotykali

W
Wpisz swoje imię
W dniu 02.06.2018 o 06:39, gość napisał:

Badanie opinii społecznej było źle przeprowadzone. Zabrakło trzeciej grupy czyli ci którzy chcą przebudowy pomnika. Osobiście jestem zaskoczony tymi liczbami, raczej badanie jest mało wiarygodne. Nie sądzę że aż tylu mieszkańców ma taki sentyment to komunistycznego symbolu. Ten pomnik nie tylko ma genezę komunistyczną ale jest także wielką porażką architektoniczna i szpeci centrum miasta. Z resztą samo potoczne nazwanie tego obiektu "Wielką C..." jest najbardziej trafnym pierwszym skojarzeniem, kogoś kto ogląda ten pomnik. Ten pomnik to tylko nostalgia obecnej władzy za czasami powszechnej szczęśliwości.  

Ano. Również jestem za przebudową. Czerwone mordy ukradły mieszkańcom pomnik i zrobili z niego wydmuszką sowiecką. Najlepszym rozwiązaniem jest przetopienie tego badziewia co wisi, renowacja betonu, pozostawienie lub powieszenie czegoś innego np. herbu miasta w każdej ze stron. Kończąc trzeba zmienić nazwę pomnika na jego pro polski wydźwięk. Nie, nie żadne Mazowieckie czy inne czy inne tęczowe brygady, rzeczywiście polskie. Mamy zaraz obok rondo Dmowskiego i Aleję Cieplińskiego, tych dwóch bohaterów nie trzeba przedstawiać.

k
kumendant OSP
W dniu 01.06.2018 o 21:48, Brzeszczot napisał:

Zostawić w spokoju Wieżę Eiffela Rzeszowa! Precz z komuną.

Należy pomnik pomalować w kolorze cielistym, a wewnątrz - w kolorze czerwonym, a na styku cielistego i czerwonego wymalować czarne kręcone kreski. Dopiero w tej formie będzie przypominał to, co twórca tego pomnika miał na myśli.

W
Wiktoria Tatarska
W dniu 02.06.2018 o 09:28, Rafał Pieprzny napisał:

Niby pomnik spoko... Ale to zdjęcie bez pomnika wygląda zacnie tak sie przejaśnia fajnie centrum. Wywalić to na gruz! 

Burzyć, burzyć i jeszcze raz - burzyć.

R
Rafał Pieprzny

Niby pomnik spoko........... Ale to zdjęcie bez pomnika wygląda zacnie tak sie przejaśnia fajnie centrum . Wywalić to na gruz !!!!!!!!!!!!!!!! 

Dodaj ogłoszenie