Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjaliści z WSIiZ odzyskają utracone dane

Beata Terczyńska
Daniel Jachyra, opiekun Laboratorium Odzyskiwania i Analizy Danych: Nowy sprzęt umożliwia też szyfrowanie i deszyfrowanie wiadomości, a nawet łamanie haseł
Daniel Jachyra, opiekun Laboratorium Odzyskiwania i Analizy Danych: Nowy sprzęt umożliwia też szyfrowanie i deszyfrowanie wiadomości, a nawet łamanie haseł WSIiZ
Rzeszowska uczelnia otworzyła Laboratorium Odzyskiwania i Analizy Danych, podobne do tych, jakie ma np. ABW, czy policja. Specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie posłużą odzyskiwaniu danych z dysków twardych, pamięci przenośnych, kart pamięci, komórek i kart SIM.

Laboratorium powstało w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ. Tego typu placówka w szkole wyższej to unikat.

- Sala laboratoryjna jest już gotowa. Szkolimy kadry - mówi dr inż. Mariusz Wrzesień, prodziekan wydz. informatyki stosowanej w WSIiZ.

Specjaliści WSIiZ będą odzyskiwać dane, używając m.in. EnCase Forensic, czyli najbardziej cenionego na świecie programu z dziedziny informatyki śledczej. Z takiego oprogramowania korzystają np. jednostki dochodzeniowe, a nawet wojsko i wywiad.

Oprócz standardowych komputerów klasy PC, laboratorium wyposażone jest w 3 super komputery: FRED, FRED DX, FRED SC. Te mają być wykorzystywane do skomplikowanych, dłuższych analiz.

- Mamy też przenośne zestawy do informatyki śledczej, np. Tableau Super Kit. To zestaw blokerów uniemożliwiających zmiany w danych na dysku i wgrywanie nowych informacji - mówi Daniel Jachyra, opiekun Laboratorium Odzyskiwania i Analizy Danych.

W laboratorium naukowcy mogą też odzyskać informacje z komórek i kart SIM. Użyją do tego zestaw okablowania pozwalający na podpięcie ponad 4 tys. różnych urządzeń (telefonów, GPS-ów, padów itd.).

- Odzyskanie skasowanych danych z karty SIM jest operacją dość prostą i niedrogą i wykonuje ją większość specjalistycznych firm. Odzyskanie danych z uszkodzonej karty to już usługa niszowa. Jest kosztowna, wymaga użycia urządzenia do prześwietlenia karty promieniami Rentgena, urządzeń do wyodrębnienia pamięci i mikroskopu - mówi D. Jachyra. - Taka operacja jest możliwa, gdy karta została np. zatopiona lub oblana. Żadne laboratorium nie odzyska danych z karty złamanej lub zmiażdżonej - podkreśla.

Laboratorium to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na takie usługi.

- Będą z niego korzystać studenci informatyki i bezpieczeństwa wewnętrznego, ale chcemy też współpracować z różnymi firmami, czy instytucjami - dodaje Urszula Pasieczna, rzecznik WSIiZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24