Spółdzielnie socjalne - sposób na bezrobocie

Antoni Adamski
Członkowie Spółdzielni Socjalnej "Konar” w Tarnobrzegu założyli bar jadłodajnię, która cieszy się coraz większym powodzeniem. Na zdjęciu: Ryszard Pniak, prezes spółdzielni i Anna Bajor.
Członkowie Spółdzielni Socjalnej "Konar” w Tarnobrzegu założyli bar jadłodajnię, która cieszy się coraz większym powodzeniem. Na zdjęciu: Ryszard Pniak, prezes spółdzielni i Anna Bajor. Fot. Agata Rybka
Jeśli zbierze się grupa osób, które mają pomysł na uruchomienie biznesu, mogą otrzymać 20 tys. zł wsparcia.

Wnioski o dofinansowanie są przyjmowane do 20 kwietnia w Agencji Rozwoju Regionalnego w Rzeszowie

W 130 tysiącach spółdzielni socjalnych w Unii Europejskiej pracuje 2,5 miliona osób. W samych Włoszech jest ich 4, 5 tysiąca. W Polsce - tylko 40, a na Podkarpaciu dwie. Niewiele osób zdaje sobie u nas sprawę z tego, że to może być dobry sposób na bezrobocie.

Spółdzielnię socjalną może założyć grupa osób (od minimum 5 do 50), które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. A więc bezrobotni, bezdomni, niepełnosprawni, wychodzący z więzienia, leczący się alkoholicy i narkomani. Zebrana grupa musi mieć pomysł na rozpoczęcie działalności. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Najlepiej znaleźć jakąś niszę rynkową, rozpocząć działalność w usługach, gastronomii, transporcie itp.

Spółdzielcy muszą zarejestrować statut w sądzie rejonowym - sądzie gospodarczym (uzyskać wpis do KRS). Później mogą starać się o pomoc. W lutym powstał przy Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Podkarpacki Ośrodek Wspierania Spółdzielczości Socjalnej, który pomaga chętnym. Prowadzi doradztwo prawne (np. w ułożeniu statutu), finansowe, księgowe. Informuje jak rozpocząć działalność gospodarczą: jak uzyskać Regon, NIP, jak założyć konto bankowe. Spółdzielnie społeczne zwolnione są z opłat sądowych i rejestracyjnych.

Granty na rozruch

Józef Twardowski, wiceprezes RARR i przewodniczący Rady Ośrodka (w skład której wchodzą przedstawiciele m.in. urzędów pracy, ośrodka pomocy społecznej, stowarzyszeń zajmujących się rehabilitacją inwalidów itp.) podkreśla:

- Spółdzielnie socjalne mogą dostać od nas granty w wysokości do 20 tys. zł. Pieniądze mają być przeznaczone na rozpoczęcie działalności: zakup środków trwałych, materiałów, modernizacje i adaptację pomieszczeń przeznaczonych na działalność gospodarczą. Wnioski o taką pomoc należy składać w Ośrodku do 20 kwietnia br. Do wniosku o grant należy dołączyć biznes plan nowej spółdzielni.

Problem polega na tym, ze jeszcze niewielu potencjalnych spółdzielców wie o takiej możliwości. Na Podkarpaciu działają zaledwie dwie spółdzielnie socjalne. Jedna z nich powstała w końcu 2005 roku w Tarnobrzegu.

Schabowe i pierogi z dostawą do domu

Ryszard Pniak, prezes Spółdzielni Socjalnej "Konar" w Tarnobrzegu wspomina, ze po obejrzeniu audycji telewizyjnej wraz z grupą znajomych postanowił założyć spółdzielnię. On, z zawodu technik mechanik o specjalności: energetyka cieplna przez 5 lat był na bezrobociu. Pracował dorywczo w budownictwie w kraju i za granicą. Współzałożycielami spółdzielni byli m.in. absolwent studiów ekonomicznych, szwaczka, były pracownik "Siarkopolu".

- Postanowiliśmy otworzyć bar- jadłodajnię w Tarnobrzegu przy ul. Waryńskiego. Od lipca 2006 r. serwujemy najpopularniejsze potrawy kuchni polskiej: pierogi, kluski śląskie, schabowego, zrazy itp. Nowością w naszym mieście jest dowóz tych potraw do domu klienta. Dotąd usługi kateringowe świadczyły w Tarnobrzegu tylko pizzerie - opowiada Ryszard Pniak.

Zanim pomysł chwycił, musieli poradzić sobie z wieloma trudnościami. Spółdzielcy nie dostali żadnego wsparcia z urzędu pracy, choć starali się o dotację. Od dostawcy ze Słupska wzięli na kredyt maszyny i urządzenia. Właśnie spłacili ostatnią ratę. W tym roku będą starali się o grant w RARR. Pieniądze przydałyby się na dalszy rozwój interesu.

Od opieki nad dziećmi do poczty kurierskiej

Spółdzielnia Socjalna Razem w Stalowej Woli założona w połowie 2005 r. zarejestrowała 19 rodzajów działalności. Świadczyła dotąd dwa rodzaje usług: opiekę nad dziećmi i osobami starszymi oraz nietypowe usługi krawieckie. Teraz spółdzielnia zmienia profil: chce świadczyć usługi pocztowe i kurierskie. Szuka chętnych do współpracy. Kontaktować można się pisząc na adres e-mailowy: [email protected]

Spółdzielcy ze Stalowej Woli również zamierzają ubiegać się o grant na rozwój działalności. Kto będzie następny?

Gdzie się zgłosić?

Zainteresowanym utworzeniem spółdzielni socjalnej podajemy adres Podkarpackiego Ośrodka Wspierania Spółdzielczości Socjalnej. Mieści się on w siedzibie Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego: ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów. Szczegółowe informacje o grantach: Tomasz Soliński, pokój 218, tel. (017) 86 - 76 - 203, [email protected]

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie