Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spopielani zwłok w Tarnobrzegu nie będzie

Andrzej Plęs, Klaudia Tajs
W Polsce rocznie kremacji poddaje się ok. 6 proc. zwłok. Na Podkarpaciu prawdopodobnie w przyszłym roku powstanie spopielania zwłok w Stalowej Woli, gdzie inwestor uzyskał już zgodę Rady Miasta. W Jaśle samorządowcy nie zgodzili się na budowę takiego obiektu.
W Polsce rocznie kremacji poddaje się ok. 6 proc. zwłok. Na Podkarpaciu prawdopodobnie w przyszłym roku powstanie spopielania zwłok w Stalowej Woli, gdzie inwestor uzyskał już zgodę Rady Miasta. W Jaśle samorządowcy nie zgodzili się na budowę takiego obiektu. Fot. Grzegorz Mehring
Miała powstać w przycmentarnej kaplicy w Sobowie, dzielnicy Tarnobrzega. Miała, bo nagle, po słowach biskupa, który porównał spopielarnię do hitlerowskich krematoriów, wszyscy twierdzą, że planów takiej inwestycji nie było.

Spopielania jakoby miała powstać, choć ks. Michał Józefczyk, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy obejmującej cmentarz, stanowczo temu przeczy.

- Nigdy nie było takiego pomysłu, nikt nigdy ze mną na ten temat nie rozmawiał - twierdzi proboszcz. - Nie wiem, skąd się wzięła ta pogłoska, a teraz próbuje się ze mnie zrobić kozła ofiarnego, że spalarni nie będzie. Nie było w tej sprawie żadnych zobowiązań, tylko kwestia użyczenia miejsca w kaplicy. Żeby w czasie pogrzebu wszystko było w jednym miejscu, żeby nie było przemieszczania trumny z kościoła na cmentarz. I zamiast się z tego cieszyć, to szuka się nie wiadomo czego.

A.S.A: - wycofaliśmy się z tego pomysłu

Dzierżawcą pomieszczeń w kaplicy i administratorem cmentarza komunalnego jest firma A.S.A. Tarnobrzeg, która zajmować się będzie organizacją pogrzebów na tutejszym cmentarzu. 40 procent udziałów w tej spółce ma miasto.
Fakt, że pomysł pojawił się, by w podziemiach kaplicy posadowić krematorium, pośrednio potwierdza Joanna Mazur, rzecznik firmy A.S.A.:

- To była tylko wstępna koncepcja, z której się wycofaliśmy. W zamian zaproponowaliśmy projekt chłodni na ciała na siedem stanowisk.

Nie chce zdradzić, jakimi względami podyktowana była decyzja o odstąpieniu od pomysłu spopielani. Czy przyczyny były ekonomiczne czy pozaekonomiczne.
Wśród mieszkańców panuje opinia, że powodem zaniechania inwestycji był opór przedstawicieli Kościoła wobec spopielani.

- Każda taka decyzja jest szczegółowo rozważana - rzecznik A.S.A. unika odpowiedzi na pytania o przyczyny rezygnacji.

Pomysł budowy spopielani potwierdza Paweł Antończyk, rzecznik Urzędu Miasta.

- Inwestor nie występował do gminy o zezwolenia na tę inwestycję, ale jako mniejszościowego udziałowca firmy A.S.A. Tarnobrzeg, poinformował nas o zamiarze lokalizacji spopielani. Nie oponowaliśmy. - precyzuje urzędnik. - Poinformowano nas także o rezygnacji z tego pomysłu. Ta decyzja mogła zapaść w ostatnich dniach.

Kościół dopuszcza kremację w wyjątkowych przypadkach

Do Soboru Watykańskiego II spopielanie zwłok ludzkich traktowane było przez Kościół, jako forma zbeszczeszczania ciała. Obecnie kanon 1176 par. 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego mówi: "Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania zmarłych w ziemi. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej". Stanowisko to potwierdził papież Jan Paweł II w 1983 r.

A właśnie w tych dniach głośnym echem odbiła się poniedziałkowa uroczystość poświęcenia kaplicy. Biskup Edward Frankowski w homilii porównał spopielarnię do praktyki palenia zwłok w hitlerowskich obozach. Dodał, że w niektórych krajach ciepło uzyskiwane tą drogą, wykorzystywane jest do ogrzewania mieszkań. Jeśli Kościół nie sprzeciwia się kremacji - zaznaczył - to nie oznacza aprobaty i dopuszcza ją w wyjątkowych wypadkach.

Swój sprzeciw wobec spopielani w Sobowie wyraził podczas nabożeństwa proboszcz parafii. - Po co ktoś robi kierunek na spopielarnię, skoro mieliśmy tylko jeden kierunek: na kaplicę? - pyta ks. Józefczyk.

To nie jest oficjalne stanowisko kurii

Słowa biskupa wstrząsnęły zgromadzonymi w kaplicy.

- Nasi pracownicy wystraszyli się tego, co mówił ksiądz biskup - zdradza jeden z przedstawicieli A.S.A. Tarnobrzeg. - Tym bardziej, że nieco rozminął się z prawdą. Żeby spopielić ludzkie ciało w krótkim czasie, potrzebne jest mnóstwo energii, więc instalacja krematoryjna sama potrzebuje mnóstwa ciepła i raczej nie ma mowy, żeby można nią było ogrzewać osiedla.

- Ksiądz biskup wyraził stanowisko, jako biskup diecezjalny - wyjaśnia ks. Michał Szawan, rzecznik Kurii, ale zaprzecza, że stanowisko bpa Frankowskiego jest stanowiskiem Kurii sandomierskiej. - Nie będziemy komentować tego wydarzenia.

Dzisiaj A.S.A ma podpisać umowę na prowadzenie w przycmentarnej kaplicy przebieralni zwłok, chłodni i budowę windy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24