Sport w Nowinach: 10, 20, 30, 40, 50 i 60 lat temu

lukpado
60 lat temu team rzeszowski grał z teamem krośnieńsko-przemyskim, pół wieku wstecz Stal Mielec biła się z Górnikiem Zabrze, a trzydzieści lat później rozgromiła Wisłę Kraków. Oto o czym Nowiny donosiły w maju przed laty.

4 maja 1954: Team rzeszowski - Team krośnieńsko-przemyski 3:1 (2:1)
W niedzielę rozegrany został na stadionie rzeszowskiego Ogniwa interesujący mecz piłkarski pomiędzy dwoma teamami. W pierwszym (rzeszowskim), grali zawodnicy Stali i Gwardii, w drugim zaś - krośnieńsko-przemyskim występowali zawodnicy Budowlanych i Włókniarza, których uzupełnił w pierwszej połowie bramkarz jarosławskiej Spójni Walosek a po przerwie Bieda (Ogniwo) oraz w pomocy Besz (Gwardia).
Bramki dla zespołu rzeszowskiego zdobyli: w 5. minucie Jurkiewicz Roman, w 30. minucie Kościółek i w 75. Kędra. Dla drugiego zaś zespołu jedyną bramkę zdobył w 33. minucie Skowronek.

25 maja 1964: Jedenastka - "cud" uratowała mistrza Polski
Stal - Górnik 1-1 (1-0)
31 min. Krupa 1-0
85 min. Słomiany 1-1 (rzut karny)
Stal: Majcher, Gnida, Szalacha, Skiba, Kohut, Winiarski, Matysiak, Krupa, Marciniak, Domarski, Stawarz.
Górnik: Kostka, Słomiany, Oślizło, Broja, Floreliski, Szołtysik, Wilczek (Czok), Lubański, Pol, Musiałek, Lentner.
Tylko pozornie końcowy wynik jest tak korzystny dla gospodarzy. Ten mecz Stal powinna wygrać. Górników, na 5 minut przed zakończeniem spotkania, uratował od porażki rzut karny, podyktowany w okolicznościach które absolutnie nie usprawiedliwiają decyzji powziętej przez arbitra. Miarodajną opinią w tej sprawie niech będzie głos byłego trenera Górniaka Zabrze, pana Karolaka, który obserwował wczorajsze zawody: "Decyzja sędziego była pochopna. Nie można było w ten sposób zadecydować o końcowym rezultacie zawodów".

13 maja 1974: Siarka mistrzem Polski
Tenisiści stołowi ekstraklasy zakończyli wczoraj rozgrywki sezonu 1973/74. zgodnie z przewidywaniami tytuł mistrza Polski wywalczyli ponownie reprezentanci Siarki Tarnobrzeg. W ostatnich spotkaniach pingpongiści drużyny tarnobrzeskiej odnieśli rekordowe zwycięstwa nad rezerwowym zespołem AZS Gliwice, dwukrotnie po 11:0. Tym mocnym akcentem Siarka przypieczętowała swój sukces. Gratulujemy zawodnikom trenerowi Andrzejowi Domiczowi oraz działaczom tarnobrzeskim. W spotkaniach z Gliwicami mistrz Polski występował w sobotę: w składzie: B. Olek, Baranowski, Czochański i Domicz, a w niedzlelę: - E. Olek, Zaraziński, Jakubowicz i Watracz.
Nie powiodło się dwóm pozostałym drużynom rzeszowskim. Stal St. Wola przegrała dwukrotnie z Zagłębiem Lubin, 3:8 i 4:7. Karpaty uległy dwukrotnie drużynie ROW w Rybniku, w identycznym stosunku 4:7. Mimo porażek krośnianie trzymali się w ekstraklasie. Pierwszą ligę opuściły zespoły Spójni Warszawa i Stali St. Wola.

28 maja 1984: Puchar Wyzwolenia Rzeszowa dla "wolniaków" Siali
Rzeszowscy sympatycy zapasów niezbyt często mają możność oglądania w akcji najlepszych przedstawicieli stylu wolnego. Taką niewątpliwie był XV międzynarodowy turniej o Puchar Wyzwolenia Rzeszowa. Obecny na imprezie trener kadry narodowej Eugeniusz Najmark oceniając pucharową rywalizację powiedział: (…) Najlepsze wrażenie zrobiły na mnie walki Falandysa, Skubacza i Sandurskiego, którzy zaprezentowali dobrą dyspozycję. Miłą niespodziankę sprawił także Owerczuk, wygrywając kategorię 100 kg".

4 maja 1994: Pomyślna kolejka naszych zespołów
Stal Mielec pokonała Wisłę Kraków 4-0 po golach Barnaka, Federkiewicz, Czyrka i samobójczym trafieniu Kaliciaka. "W grze o 4 punktu, stalowcy zdeklasowali Wisłę, aplikując jej aż 4 bramki, przy czym w dwie pierwsze były niezwykle piękne, rzadko oglądane na polskich stadionach. Mielczanie po trzech porażkach bardzo niebezpiecznie zaczęli tracić przewagę nad broniącymi się przed spadkiem rywalami. Pojedynek z Wisłą dawał im możliwość odrobienia tego dystansu i podopieczni trenera F. Smudy w 100 procentach szansę wykorzystali".
W innych meczach tej kolejki I ligi Siarka Tarnobrzeg pokonała 2-1 Wartę Poznań po golach Zagórskiego i Stefanika, natomiast Stal Stalowa Wola bezbramkowo zremisowała w Łodzi z Widzewem.

24 maja 2004: Szanse na wielki żużel
Już w przyszłym roku do rzeszowskiego żużla ma wejść duży zagraniczny sponsor. Powstanie mocna drużyna. Z uzasadnionymi aspiracjami na awans do ekstraligi i mocnymi perspektywami.
- Taką wstępną deklarację złożył w minionym tygodniu podczas spotkania z zarządem klubu i sekcji oraz zawodnikami pan Mariusz Półtorak - współwłaściciel firmy Marma Polskie Folie Rzeszów, która jest sponsorem strategicznym sekcji - powiedział Nowinom po tym spotkaniu Tadeusz Szylar, prezes sekcji. Jeżeli nasi żużlowcy udowodnią postawą na torze i poza nim, że warto w nich inwestować, to (…) poważna zachodnioeuropejska firma sfinalizuje swoje kapitałowe wejście do rzeszowskiego żużla.