Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposób na pijanych kierowców: prace społeczne w miejscu zamieszkania

Wojciech Malicki
Fot. Krzysztof Łokaj
Wszyscy przyłapani na jeździe pod wpływem alkoholu będą pracować społecznie w miejscu zamieszkania, regularnie meldować się na policji i na jakiś czas stracą paszporty. Zmiany w prawie szykuje rząd.

Kierowcy zatrzymani za jazdę po pijanemu są zazwyczaj skazywani przez sądy na kary pozbawienia wolności w zawieszeniu, grzywny i zatrzymaniem prawa jazdy.

- Jazda po pijanemu jest przestępstwem, za które grożą surowe kary. Dotkliwsze niż w wielu innych krajach europejskich. Jednak nie odstraszają one kierowców, bo w Polsce wciąż istnieje społeczne przyzwolenie na prowadzenie auta w stanie nietrzeźwym - przyznaje mł. asp. Paweł Międlar, rzecznik podkarpackiej policji.

Będzie wstyd przed sąsiadami

Rząd Donalda Tuska szuka nowych sposobów i chce, aby każdy pijany kierowca był dodatkowo karany pracami społecznymi i ograniczeniem wolności. Skazani nieodpłatnie pracowaliby w miejscu swojego zamieszkania, a w czasie trwania kary musieliby cyklicznie meldować się na policji i oddać paszport.

- Absolutnie utożsamiam się z tym pomysłem. Tradycyjne kary nie odstraszają wszystkich kierowców przed jazdą po pijanemu. Może to zrobić wizja wstydu przed sąsiadami i znajomymi, gdy na swoim osiedlu będą kopać rowy lub kosić trawniki - mówi Jan Bury, poseł PSL i wiceminister skarbu.

Stracą uprawnienia na zawsze

Wypadki z udziałem pijanych kierowców z ostatnich tygodni:

Jedlicze: Pijany 20-latek wjechał w dwoje młodych pieszych. Miał 2,4 promila. Ranny w wypadku 23-latek jest w szpitalu, w ciężkim stanie.

Krosno: Blisko 3,6 promila alkoholu miał w organizmie kierowca fiata 125p, jadący ulicami Krosna w godzinach szczytu komunikacyjnego.

Leżajsk: Motocykl zderzył się z samochodem. Kierowca opla był pijany. 36 - latek kierujący motocyklem oraz jego 14 - letni pasażer doznali obrażeń ciała.

Nienadowa: Urazu kolana doznał policjant, który usiłował odebrać kluczyki pijanemu kierowcy. Pirat drogowy omal nie strącił go do rzeki.

Krosno: Sprawca wypadku w którym ucierpiało dwoje dzieci, był pijany. Pijany był także pasażer - ojciec dzieci.

To właśnie jego resort miałby - wedle rządowych założeń - zająć się organizacją prac społecznych dla pijanych kierowców. Jan Bury chce jednak, aby robiły to samorządy, bo ministerstwo dysponuje w terenie jedynie kilkuosobowymi delegaturami i organizacyjnie nie podoła temu zadaniu.

- Prace społeczne? Jestem za. Dodatkowo, proponuję, aby skazani pracowali w koszulkach z napisem: "Pracuję, bo prowadziłem po pijanemu" - mówi Sebastian Matysiak, redaktor naczelny portalu pijanikierowcy.pl.

Rząd przygotuje też ekstrakarę dla pijanych kierowców recydywistów - będą dożywotnio tracić prawa jazdy.

- Po zakwalifikowaniu jazdy po pijanemu jako przestępstwo, liczba pijanych kierowców spadła. Szybko wróciła do poprzedniego stanu, dlatego warto ponownie wstrząsnąć ludźmi - mówi Piotr Wójcikiewicz, zast. dyr. Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Rzeszowie.

Prof. Marian Filar, karnista, twierdzi, że rządowy pomysł nie jest niczym nowym, bo obowiązujące prawo pozwala karać pijanych kierowców na prace społeczne. - Problem w tym, że sądy bardzo rzadko korzystają z takiej możliwości, bo z autopsji wiedzą, że takie kary nie są powszechnie egzekwowane. Jeśli nie usprawnimy całego aparatu wykonawczego, systemu kuratorskiego, to efekt, będzie żaden.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24