Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, jak się wycofać z nieuczciwej umowy

Oprac. si
Sprawdź, jak się wycofać z nieuczciwej umowy
Sprawdź, jak się wycofać z nieuczciwej umowy Fot. Archiwum
Na pytania odpowiada RADOMIR STASICKI, miejski rzecznik praw konsumenta w Rzeszowie

- Nasi czytelnicy interweniują, że gospodarstwach domowych podkarpackich wiosek pojawiają się nowe firmy, które podszywają się pod PGE i podsuwają do podpisu nowe rzekomo korzystniejsze  umowy, a potem okazuje się, że to nie PGE. Czy z takiej umowy można się wycofać?

- Każdy przedsiębiorca zawierający z konsumentem umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, a tego typu umów dotyczy poruszany problem, winien przed jej zawarciem okazać konsumentowi dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej oraz dokument tożsamości. W razie zawierania umów w imieniu przedsiębiorcy zawierający umowę okazuje ponadto dokument potwierdzający swoje umocowanie. Tym samym domaganie się od przedstawiciela danego przedsiębiorcy ww. dokumentów uchronić może konsumentów od zawarcia umowy pod wpływem błędu. Dodatkowo przedsiębiorca zobowiązany jest do poinformowania konsumenta na piśmie o prawie odstąpienia od umowy w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy - od dnia 25 grudnia b.r. 14 dni - i wręczyć wzór oświadczenia o odstąpieniu, z oznaczeniem swojego imienia i nazwiska (nazwy) oraz adresem zamieszkania (siedziby); obowiązany jest także wręczyć konsumentowi pisemne potwierdzenie zawarcia umowy, stwierdzające jej datę i rodzaj oraz przedmiot świadczenia i cenę. W razie zawarcia takiej umowy warto więc zapoznać się z jej warunkami, a przede wszystkim mieć świadomość prawa odstąpienia od jej warunków w ww. terminach. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy bez podania przyczyny należy przesłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru na adres przedsiębiorcy, a także dokonać zwrotu zakupionego towaru, w ciągu 14 dni od odstąpienia od umowy.

 Czy taki nieuczciwy akwizytor może  ponieść jakieś konsekwencje swego postępowania?
- Inną możliwością jest uchylenie się od skutków prawnych swego oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu. Definicję błędu istotnego formułuje art. 84 § 2 k.c. Przepis ten wskazuje, że błąd jest istotny jeżeli zachodzi taka sytuacja, że gdyby jeśli składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści. Oczywiście ciężar dowodu w kwestii wykazania, iż umowa została zawarta pod wpływem błędu spoczywa w tym zakresie na konsumencie. Ponadto, w sytuacji gdy osoba reprezentująca danego przedsiębiorcę udziela nieprawdziwych informacji odnośnie charakteru zawieranej umowy, popełnienia czyn wyczerpujący znamiona oszustwa kwalifikowanego z art. 286 § 1 k.k. , co należy zgłosić na policji lub w prokuraturze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24