Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sto lat przeworskiej "Jagiellonki"

Wojciech Tatara
W kolorowym pochodzie goście jubileuszu przemaszerowali ulicami Przeworska i złożyli kwiaty pod pomnikiem Władysława Jagiełły. Po przemowach notabli uczniowie wystąpili z programem artystycznym.
W kolorowym pochodzie goście jubileuszu przemaszerowali ulicami Przeworska i złożyli kwiaty pod pomnikiem Władysława Jagiełły. Po przemowach notabli uczniowie wystąpili z programem artystycznym. Aleksander Baronowski
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Przeworsku obchodzi w tym roku jubileusz stulecia. W ciągu wieku jego mury opuściło siedem tysięcy absolwentów.

Na uroczystości jubileuszowe do Przeworska, oprócz ważnych osobistości, przyjechało wielu absolwentów. Szczególne emocje przeżywali ci, którzy mury gimnazjum w Przeworsku opuścili kilkadziesiąt lat temu. Jednym z nich jest Józef Figiela, artysta tworzący szkice rysunkowe, malarstwo olejne oraz grafikę.

Pasje odkryłem w przeworskim gimnazjum

Pan Józef w latach 1951-1990 pływał w Polskich Liniach Oceanicznych jako oficer nawigator, przemierzając na statku niemalże cały świat. Z tych podróży pozostały szkice miejsc, które odwiedzał, oraz wiele cennych pamiątek. W jego zbiorach znajdują się liczne i niezwykłe kolekcje muszli morskich, obrazków religijnych, medali i numizmatów marynistycznych oraz związanych z historią Polski.

- Jest tego tyle, że trudno mi już wszystko zmieścić w pracowni - żartuje pan Józef, który zamiłowanie do podróży i żeglowania odkrył w przeworskim gimnazjum. - Pochodzę z Grzęski, więc codziennie musiałem jakoś dotrzeć do Przeworska. Byliśmy pierwszym powojennym rocznikiem w gimnazjum. Do tej pory bardzo mile wspominam tę szkołę, która wraz z jej nauczycielami na zawsze pozostanie w moim sercu. To właśnie do tej szkoły mój kolega przyniósł książkę "Robinson Crusoe", która obudziła we mnie zamiłowanie do morskich podróży i odcisnęła się piętnem na całym mym życiu - opowiada Figiela, dziś emerytowany marynarz i artysta, którego prace pokazywano na kilkunastu wystawach.

Na jubileuszu spotkasz koleżankę

Na korytarzu gimnazjum spotkaliśmy plotkujące ze sobą panią Wiesławę z Zielonej Góry i Irenę z Przeworska, koleżanki z ławy szkolnej w latach 1963-67.

- Siedziałyśmy w jednej ławce i dodatkowo jesteśmy urodzone tego samego dnia i miesiąca - opowiada pani Irena. Jej koleżanka dostrzega zmiany, jakie zaszły po latach.

- Teraz uczniowie mają naprawdę duży komfort nauki - opowiada pani Wiesława. - Pamiętam, jak na boisku szkolnym grywałyśmy w siatkówkę i jak raz wyleciałam za drzwi z lekcji języka francuskiego. Wtedy nie było mi do śmiechu, ale teraz tę sytuację wspominam z sentymentem.

Niektórzy absolwenci starają się regularnie spotykać.
- Urządzamy zjazdy naszego rocznika co pięć lat - mówi Tadeusz Orzechowski jeden z inicjatorów spotkań, a przez długie lata prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Łańcucie i Rzeszowie. - Z grupy 50 osób, które ukończyły szkołę w 1961 roku, połowa systematycznie przyjeżdża.

Historia i teraźniejszość

Początek istnienia szkoła zawdzięcza komitetowi obywatelskiemu pod przewodnictwem ks. Leona Gondelowskiego. To dzięki staraniom między innymi tego kapłana we wrześniu 1911 utworzono pierwszą klasę męską Prywatnego Gimnazjum Realnego w Przeworsku. Rok później rada miasta zdecydowała się utrzymywać szkołę. Wybuch I wojny światowej przerwał naukę, ale kiedy nastał pokój, uczniowie wrócili w szkolne mury.

Ważną datą w historii szkoły jest 1926 rok, ponieważ wtedy odbyły się w niej po raz pierwszy matury. Wówczas nadano jej również imię króla Władysława Jagiełły. W czasie II wojny światowej ludzie związani ze szkołą prowadzili tajne nauczania. Po wyzwoleniu szkoła zaczęła normalnie funkcjonować, a w 1946 roku ją upaństwowiono. Po 1989 roku zaczęła się szybko rozwijać. Oddano do użytku między innymi nowy budynek. Obecnie szkoła potocznie zwana "Przeworską Jagiellonką" cieszy się dużą renomą w regionie.

Dobre wyniki na maturze

- Uczniowie naszej szkoły zdają maturę w 90 procentach, a znaczna większość kontynuuje naukę na studiach. Szkoła ma przyznany certyfikat promującej zdrowie. Nawiązujemy współpracę z zagranicznymi szkołami z Niemiec, Islandii, Hiszpanii i Włoch - wylicza Krystyna Ścisłowicz, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Przeworsku imienia Króla Władysława Jagiełły.

Z okazji jubileuszu nauczyciele szkoły przygotowali pamiątkowy album. Na ponad 300 stronach można znaleźć wiele ważnych dat z życia szkoły, ciekawe wspomnienia najstarszych absolwentów oraz aktualności. Wszystko opatrzone ciekawymi fotografiami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24