Stowarzyszenie Idea Carpathia poskarżyło się do wojewody na działalność Rady Miasta Krosna

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Skarga dotyczy sposobu postępowania komisji rewizyjnej Rady Miasta Krosna. Chodzi o petycję, w której krośnieńskie stowarzyszenia zwróciło się zmianę przewodniczącego rady.

- Komisja z nieznanych przyczyn uznała, że nasz postulat nie może być zgłoszony w formie petycji - mówi Piotr Dymiński, sekretarz Stowarzyszenia Idea Carpathia.

To nie jedyne zastrzeżenie, jakie działacze stowarzyszenia mają w kwestii tego, jak komisja rewizyjna rady miasta odniosła się do ich petycji.

- Komisja nie zastosowała się do przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, mówiących między innymi o dopuszczeniu strony - czyli w tym przypadku naszego stowarzyszenia - do każdego etapu rozpatrywania sprawy - dodaje Piotr Dymiński.

Stowarzyszenie zwróciło się do rady miasta o wyjaśnienie jej stanowiska.

- W szczególności o wskazanie podstaw prawnych do uznania, że postulat zmiany przewodniczącego nie mieści się w zakresie ustawy o petycjach - tłumaczy Dymiński. - Rada nie odpowiedziała na pytanie, a jedynie "podtrzymała stanowisko". W związku z tą sytuacją kierujemy skargę do wojewody - dodaje.

Cała sprawa ma początek w styczniu tego roku, kiedy to na sesji rady miasta znalazł się punkt dotyczący petycji stowarzyszenia. - Zwracaliśmy się w niej do radnych o zmianę przewodniczącego, bo jako obywatele straciliśmy do niego zaufanie - przypomina Piotr Dymiński.

Postulat raczej nie miał większych szans na spełnienie. Autorzy petycji byli świadomi, że w gronie radnych nie znajdą poparcia wystarczającego do odwołania jej przewodniczącego. Jak przyznawali, bardziej niż o zmianę na tym stanowisku, chodziło im o wywołanie dyskusji.

- Naszą petycją, w pierwszej kolejności chcemy zwrócić uwagę opinii publicznej na to, w jaki sposób są załatwiane sprawy obywateli przez miejskie organy - tłumaczył Rafał Woźniak, prezes stowarzyszenia.

Zdaniem członków stowarzyszenia nie było reguły dotyczącej załatwiania spraw przez przewodniczącego. Takiego przekonania nabrali, występując z różnymi wnioskami do rady miasta.

Chodziło m.in. o skargi na działalność prezydenta czy wniosek o zmianę nazwy jednej z ulic.

- Mogliśmy się przekonać, że w wyniku organizacji pracy przez przewodniczącego Zbigniewa Kubita, część spraw jest załatwianych błyskawicznie, natomiast inne – pomimo tych samych, ustawowych, terminów na ich załatwienie, były rozpatrywane przewlekle i biurokratycznie - twierdzi Piotr Dymiński.

Chodziło też o kwestię niedotrzymywania terminów przez przewodniczącego.

- Przewodniczący uważa, że nie obowiązują go przepisy o ponagleniu, ale nie podaje uzasadnienia - mówi Piotr Dymiński. - Odbieramy to jako próby zniechęcenia obywateli, szczególnie, gdy mają inne zdanie niż radni. Zresztą podobne rzeczy miały miejsce na ostatniej sesji, w związku z kontrowersyjną sprzedażą nieruchomości. Najpierw odwlekanie tematu, a później doszło do przerywania wypowiedzi obywatela miasta, przekrzykiwania przez radnych, a przewodniczący tłumaczył się, że "nie zdążył zareagować".

Działacze stowarzyszenia składając petycje myśleli, że radni będą dyskutować o ich zastrzeżeniach. Tymczasem sprawa trafiła najpierw do komisji rewizyjnej rady. A ta stwierdziła, że petycja jest bezprzedmiotowa, bo tylko radni mogą wnioskować o zmianę przewodniczącego.

Sam Zbigniew Kubit skomentował uwagi stowarzyszenia jako niesprawiedliwe - Ja tylko firmuję decyzje rady - uzasadniał.

Taki tryb załatwienia sprawy nie spodobał się działaczom Idei Carpathia. W ub. piątek złożyli skargę do wojewody.

- Liczymy, że wojewoda skłoni radnych do merytorycznego rozpatrzenia petycji. Uważamy, że zakres petycji mieści się w zakresie wyznaczonym przez ustawę o petycjach, a komisja rewizyjna nie wyjaśniła dlaczego uważa inaczej. Opinia komisji po prostu wprowadziła radnych w błąd - mówi Piotr Dymiński.


ZOBACZ TEŻ: Jak rozkręcić imprezę bez alkoholu – opowiada Anna Marut, wodzirejka [ESPRESSO]

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie