NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Studniówka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie
  • Kod pocztowy Przemyśla, jaki napis jest w herbie Przemyśla? Sprawdź jak dobrze znasz Przemyśl
  • Tak rozmawiają policjanci. Znasz ich slang? [QUIZ]

  Straż graniczna z Medyki rozbiła grupę handlującą w kilku...

  Straż graniczna z Medyki rozbiła grupę handlującą w kilku krajach papierosami z przemytu [ZDJĘCIA]

  Norbert Ziętal, BiOSG

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Strażnicy graniczni rozbili grupę zajmującą się handlem nielegalnymi papierosami.
  1/5
  przejdź do galerii

  Strażnicy graniczni rozbili grupę zajmującą się handlem nielegalnymi papierosami. ©Archiwum BiOSG

  Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Medyce rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się nielegalną dystrybucją na terenie Polski, Niemiec i Czech papierosów bez akcyzy. Zdaniem śledczych, w ciągu pół roku narazili skarb państwa na 3,5 mln złotych strat.
  Sprawa miała swój początek w październiku 2017 roku. Funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki dotarli do informacji, z których wynikało, że w rejonie polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce i w Przemyślu działa zorganizowana grupa przestępcza, która zajmuje się skupowaniem, przechowywaniem, przewożeniem oraz dalszą dystrybucją papierosów, nie posiadających polskich znaków skarbowych akcyzy. Obrót kontrabandą miał odbywać się na dużą skalę, a osoby miały osiągać z tego tytułu spore zyski.

  - Działania operacyjne w tej sprawie trwały 18 miesięcy. Doprowadziły do rozpracowania nielegalnego procederu, ustalenia tożsamości sześciu osób, w tym sześciu z Polski i dwóch z Ukrainy, a także ujawnienia „dziupli”, gdzie przechowywane były papierosy - informuje mjr Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

  Pod koniec października funkcjonariusze przeszukali łącznie cztery posesje na terenie województw podkarpackiego i śląskiego, gdzie przechowywano nielegalne towary. Podczas czynności funkcjonariusze zabezpieczyli mienie ruchome w postaci pojazdu i środki pieniężne na kwotę około 50 tys. złotych.

  Zatrzymano 6 osób, w tym czterech Polaków, mieszkańców powiatów przemyskiego i jasielskiego oraz województwa śląskiego, w wieku 27, 46, 48 i 60 lat. Ponadto dwóch Ukraińców w wieku 40 lat i 42 lata.

  - Zebrane dowody potwierdziły, że osoby te były ze sobą powiązane i tworzyły nieformalną grupę, w której istniał podział zadań, których celem było popełnianie przestępstw skarbowych - twierdzi mjr Elżbieta Pikor.

  Z ustaleń śledczych wynika, że organizatorem tego nielegalnego procederu był 27-letni mieszkaniec Przemyśla. On sam lub za pośrednictwem innych osób miał nagabywać na przygranicznych bazarach od obywateli Ukrainy papierosy, przechowywać je i organizować system dystrybucji na terenie Polski, ale również Czech i Niemiec. Pozostali podejrzani mieli brać udział w kupowaniu papierosów, po czym przewozić je do „dziupli”, gdzie były ukrywane.

  Jak ustalili strażnicy graniczni, lider grupy miał ukrywać papierosy m. in. na posesji w specjalnie skonstruowanej przez siebie skrytce w kanale garażu. Ujawniona skrytka mogła pomieścić nawet 30 tys. paczek papierosów.

  Śledztwo wykazało, że w okresie od października 2017 r. do kwietnia obecnego roku grupa wprowadziła do obrotu ponad 209 tys. paczek papierosów, powodując uszczuplenie podatku akcyzowego w kwocie przekraczającej 3,5 mln złotych.

  Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Przemyślu. Prokurator Okręgowy przedstawił podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych. Za te czyny grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

  Wobec lidera – 27-letniego mieszkańca Przemyśla, jak również wobec 60-letniego mieszkańca Medyki, Sąd Rejonowy w Przemyślu, na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju.

  Rozpracowana międzynarodowa grupa przestępcza w okresie od października 2017 r do kwietnia 2018 r. na samym tylko podatku akcyzowym uszczupliła należności Skarbu Państwa na kwotę prawie 3,5 mln złotych.

  Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

  ZOBACZ TEŻ: Wypadek ukraińskiego tira na autostradzie A4 w Chotyńcu. Kierowca był pijany  POPULARNE NA NOWINY24:


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.nowiny24.pl

  Kolęda okiem księdza

  Śledź nas na Facebooku

  NAJPOPULARNIEJSZE

  GALERIE ZDJĘĆ

  WIDEO