Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażak z Rzeszowa najlepszy na świecie wśród mundurowych w swojej kategorii

redakcja
fot. archiwum własne i archiwum Kongresu Polonii Kanadyjskiej
Od 28 lipca do 6 sierpnia w kanadyjskim Winnipegu odbyły się Mistrzostwa Świata Służb Mundurowych - World Police and Fire Games. Wśród polskich medalistów strażak z Podkarpacia – Andrzej Szpunar, który na co dzień pracuje na lotnisku Rzeszów-Jasionka. Ze stolicy Manitoby wywiózł trzy złote medale.

Strażak to jest jednak misja.

Zgadza się.

To do czego jest strażak powołany?

Strażak powołany jest do tego, żeby pomagać i służyć innym osobom, a także działać prewencyjnie. Przede wszystkim strażak postrzegany jest jako ratownik, jako osoba, która pomaga w zagrożeniach.

Teraz nam się trochę przedefiniowała rola strażaka, bo tych zagrożeń nam trochę na wschodniej granicy Polski przybyło.

Proporcjonalnie można powiedzieć, że same pożary, z czym strażak wcześniej był kojarzony, to może jest około 30 procent naszych działań, a pozostałe 70 procent to są zupełnie inne działania, m.in. ratownictwo techniczne, chemiczne, wysokościowe, wodne, a ostatnio działania związane z pandemią Covid-19, czy teraz z wojną na Ukrainie. Oprócz tego, że wykonuję swoją pracę strażaka, pomagam innym to, tak jak każdy strażak ma w obowiązku, dbam o swoją sprawność fizyczną, która pomaga przy działaniach związanych z ratownictwem. To jest też sposób odreagowania od tych wszystkich naszych działań ratowniczo-gaśniczych. Moim stało się bieganie. Na początku zaczynałem sobie tak rekreacyjnie, raz w tygodniu, biegać, a później zwiększałem ilość treningów. Wyniki były coraz lepsze i wciągnąłem się w bieganie. Pracując, jeszcze w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, mogłem reprezentować strażaków z Rzeszowa, z Polski na zawodach zagranicznych i w kraju.

Kiedy nastąpił ten przełom, czyli przejście od amatorskiego traktowania biegania, czyli dbania poprzez sport o kondycję zdrowia psychicznego i fizycznego włącznie, na takim poziom, którego owocem jest udział w zawodach międzynarodowych?

To było osiem lat temu. Był cykl biegów zorganizowanych przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, gdzie strażacy w ciągu kilku biegów od lutego do jesieni mogli spotykać się na zawodach i tam z roku na rok osiągałem wyższe miejsca, aż do pierwszego w kategorii open. W ten sposób dostałem się do reprezentacji Państwowej Straży Pożarnej w biegach, gdzie mogliśmy wyjeżdżać wspólnie na zawody międzynarodowe organizowane przez Komendę Główną m.in. do Włoch czy Francji. W pewnym momencie stworzyliśmy na Podkarpaciu z kilkoma kolegami strażakami grupę, gdzie jeździliśmy na Mistrzostwa Świata Policjantów i Strażaków. Zaczęliśmy od Los Angeles, później Korea Płd. Hiszpania, Chiny, Portugalia. Teraz Mistrzostwa Świata Policjantów i Strażaków odbyły się w Winnipeg w Kanadzie i reprezentowałem Port Lotniczy Rzeszów „Jasionka”, gdzie od 2,5 roku pracuję jako strażak w Lotniskowej Służbie Ratowniczo-Gaśniczej.

Nie bez sukcesów...

Startowałem w 3 konkurencjach. W półmaratonie publicznym zająłem trzecie miejsce w kategorii open, wśród służb mundurowych byłem drugi, a w swojej kategorii wiekowejJ zwyciężyłem. Również złoto w swojej kategorii zdobyłem w biegu przełajowym i na stadionie na dystansie 5 000 m. Ten sukces na pewno nie byłby możliwy bez wsparcia rodziny, trenerki i wielu firm, które pomagają mi od wielu lat do tej pory.

Jeśli mówimy o pewnym profesjonalizacji, to mówimy o profesjonalizacji treningów, ale za tym nie idą tak ogromne pieniądze jak w sporcie zawodowym.

Na tych mistrzostwach znalazłem się dzięki pomocy i wsparciu Portu Lotniczego Rzeszów „Jasionka” i mam nadzieję, że godnie i dobrze reprezentowałem zarówno port lotniczy, strażaków, jak i Polskę.

Jak wyglądało przyjęcie w Winnipegu?

Ogromne zaskoczenie spotkało nas ze strony Polonii w Manitobie. Kibicowanie, spotkania w domach, pomoc w dotarciu na zawody, wspólne wyjazdy, zwiedzanie... Byliśmy zapraszani na kolacje, śniadania i świętowanie sukcesów.

A co o samym mieście, które było gospodarzem Igrzysk Policjantów i Strażaków?

Jest dużo pozytywnych rzeczy. Organizacja jest na dobrym wysokim poziomie. Duża ilość wolontariuszy. Organizatorzy zadbali o bezpłatny transport na terenie miasta Winnipeg podczas mistrzostw. Jeżeli chcieliśmy coś pozwiedzać, to mogliśmy poruszać się po mieście bezpłatną komunikacją poruszać po mieście. Bardzo spokojne miasto, aczkolwiek zdziwiła nas duża ilość osób bezdomnych, znajdujących się już od rana na ulicach w centrum miasta.

W całych igrzyskach wystartowało ponad 8,5 tysiąca zawodniczek i zawodników z całego świata.

Strażak z Rzeszowa najlepszy na świecie wśród mundurowych w ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24