Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzyżów. Lekcje historii Polski z wykorzystaniem wielu zmysłów

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Justyna Szopa prowadzi zajęcia dotyczące barw i symboli narodowych
Justyna Szopa prowadzi zajęcia dotyczące barw i symboli narodowych Archiwum SOSW w Strzyżowie
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Strzyżowie od 2018 roku realizuje program „Wychowanie patriotyczne w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości”. Zajęcia prowadzone są nie tylko w rocznice świąt narodowych.

- W naszym Ośrodku od najmłodszych lat wdrażamy program wychowania patriotycznego dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, ze spektrum autyzmu oraz z różnego rodzaju dysfunkcjami w rozwoju - mówi Beata Potwora, dyr. Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzyżowie. - Dzieciom, które mają problem z rozumieniem świata trudno przekazywać treści patriotyczne, które są często dla nich abstrakcyjne i niezrozumiałe. Udaje nam się to dzięki pracy wszystkich nauczycieli oraz stosowaniu specjalistycznych metod pracy i wykorzystaniu atrakcyjnych pomocy dydaktycznych.

Program opracowała logopeda Justyna Szopa. Celem zajęć jest budowanie wspólnoty narodowej na bazie uniwersalnych wartości łączących Polaków. Dzieci uczestniczą w konkursach plastycznych, recytatorskich, festiwalach piosenki patriotycznej, goszczą lokalnego kombatanta AK Tadeusza Lutaka oraz pracowników IPN, wyjeżdżają do muzeów i IPN, a także biorą udział w zajęciach kreatywnych.

W zajęciach logopedycznych Justyny Szopy uczestniczą dzieci mówiące, słabo mówiące i niemówiące, które wieloma zmysłami poznają świat.

- Podczas tych zajęć kształtujemy emocjonalny stosunek dzieci do ojczyny. Poznają one elementarną wiedzę na temat odzyskania przez Polskę niepodległości, przedstawiamy ojców niepodległości, uczymy o symbolach i barwach narodowych, uczymy też dzieci hymnu narodowego za pomocą komunikacji alternatywnej i wspomagającej – wyjaśnia logopeda.

- Żeby dotrzeć do dzieci z dysfunkcjami w rozwoju należy zobrazować przekazywane treści. Łatwiej wtedy zapamiętują np. słowa hymnu. Hymn Polski mamy przygotowany z wykorzystaniem alternatywnych sposobów porozumiewania się, opartych na znakach i symbolach komunikacyjnych (tzw. symbole PCS) – opowiada Justyna Szopa. - W wyniku takich lekcji dzieci potrafią zaśpiewać nawet cały hymn narodowy werbalnie lub z wykorzystaniem komunikacji alternatywnej.

W ramach realizacji programu patriotycznego dzieci wyjeżdżają na zajęcia do IPN w Rzeszowie, poznają m.in. symbole narodowe, historię Polski, historię Misia Wojtka - niedźwiedzia adoptowanego przez żołnierzy gen. Andersa. Podczas tych zajęć podopieczni zawsze otrzymują pomoce dydaktyczne. Są to różnego rodzaju patriotyczne układanki, które Justyna Szopa wykorzystuje do kreatywnych zabaw. Gry te poszerzają u dzieci zasób słownictwa patriotycznego i wiedzę na temat kraju.

Dzieci uczone są treści abstrakcyjnych i symbolicznych poprzez praktyczne działanie - żeby zrozumieć, muszą zobaczyć, dotknąć, doświadczyć.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy corocznie organizuje Festiwal Pieśni Maryjnej i Patriotycznej. W ub. roku miał on wojewódzki charakter i był poświęcony św. Janowi Pawłowi II. W tym roku będzie miał ogólnopolski charakter i odbędzie się online na początku grudnia. Dzieci z całej Polski zaprezentują się w nagraniach dwóch piosenek: pierwszej o św. Józefie, drugiej patriotycznej.

W strzyżowskim ośrodku nauka odbywa się na wszystkich poziomach edukacyjnych: przedszkole, szkoła podstawowa i szkoła przysposabiająca do pracy. Ośrodek organizuje również zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju, zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze oraz zajęcia dla absolwentów szkoły w ramach Programu „Rehabilitacja 25 plus”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24