Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Styczniowy zastój

RYSZARD WAŻNY
Na atrakcyjności straciły mieszkania w wysokich blokach z tzw. wielkiej płyty.
Na atrakcyjności straciły mieszkania w wysokich blokach z tzw. wielkiej płyty. KRYSTYNA BARANOWSKA
Jak dotąd, więcej klientów chciałoby kupić mieszkania niż je sprzedać - informują szefowie biur obrotu nieruchomościami - gdyż ich właściciele czekają na wyższe ceny. Rynek, jak co roku, ożywi się na wiosnę.

W marcu, kwietniu, na pewno spotęguje się ruch na rynku nieruchomości, do czego zdopinguje ludzi wzrost od maja tego roku podatku VAT - mówi pracownik biura obrotu nieruchomościami Arka w Rzeszowie. - Jedni zechcą je jeszcze taniej kupić, a drudzy szybko i dobrze sprzedać.

Czy mieszkania podrożeją?

Budownictwo mieszkaniowe

W ciągu 11 miesięcy ub.roku w woj. podkarpackim oddano do użytku 9 284 mieszkania (prawie 3 razy więcej niż w tym samym okresie 2002 r.). Najwięcej w budownictwie indywidualnym - 8 721.
W okresie styczeń-listopad rozpoczęto budowę 3 329 mieszkań (o ponad 300 więcej niż w 2002 r.) oraz wydano 3 574 pozwolenia (o około 800 więcej niż rok wcześniej). W jednym i drugim przypadku prym wiodło budownictwo indywidualne.
W listopadzie przeciętna cena 1 m kw. oddanego do użytku mieszkania wyniosła 2 387 zł.
(Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie)

VAT na materiały budowlane wzrośnie o 15 proc. (do 22 z obecnych 7 proc,), zaś 7-procnetową stawką tego podatku objęta zostanie sprzedaż nowych mieszkań.
- Spodziewamy się, że razem z podatkiem VAT w górę pójdą i mieszkania, ale niekoniecznie o 15 procent - uważa pracownik Arki. - Już bowiem zauważa się barierę popytu po wzroście cen mieszkań na przełomie listopada i grudnia minionego roku.
Obecnie ceny zatrzymały się na poziomie sprzed połowy grudnia. - Metr kwadratowy małego mieszkania, takiego w granicach 40 metrów, w nowym budownictwie, kosztuje 2 500 złotych i więcej - informują w Arce. - W starym budownictwie o około 300 złotych taniej.

Czego szukają kupcy?

- Wszystko zależy od zasobności kieszeni i potrzeb - mówi pracownica rzeszowskiego biura obrotu nieruchomościami Agenda. - Mamy takich klientów, którzy wpisali się na listę oczekujących na małe mieszkania, ale i takich, którzy pytają o duże.
Jest natomiast bezsporne, że ogromnie spadło zainteresowanie mieszkaniami w wysokich blokach z tzw. wielkiej płyty. - Klienci pytają o mieszkania z cegły w niskim, najwyżej 4-piętrowym budownictwie - wyjaśniają w biurze Agenda. - Unikają przy tym parteru i ostatniego piętra.
W Rzeszowie najlepiej sprzedają się mieszkania na osiedlach budowanych przez spółdzielnię Projektant, m,in. przy ul. Strzyżowskiej, Dukielskiej.
- Bardzo dobrze też "schodzą" mieszkania na osiedlach przy Paderewskiego i Granicznej, a w centrum Rzeszowa, przy ul. Hetmańskiej i Lenartowicza, ale tu akurat ich brakuje - mówią w Agendzie.

Zastój w działkach

Nikt nie pyta o działki - informują w biurach obrotu nieruchomościami - ani o wolno stojące domki.
Na zmniejszenie obrotu działkami wpływają dwie przyczyny. Pierwsza jest taka, że po zlikwidowaniu tzw. dużej ulgi budowlanej, nowa, czyli tzw. odsetkowa nie daje możliwości odpisania od podatku zakupu parceli budowlanej, a po wtóre - zima nie sprzyja tego rodzaju zakupom.
Ona nie sprzyja również kupowaniu domków jednorodzinnych, bo działki przykryte śniegiem nie pozwalają na ich należytą ocenę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24