Sukces jasielskich karateków na międzynarodowym turnieju w Budapeszcie

Marek Dybaś
17-letni Dawid Wnęk z jasielskiego klubu Oyama Karate - Jissen zwyciężył w kategorii C2-70 kg podczas Międzynarodowego Turnieju Karate Kyokushin Mikulas Kupa 2010 w Budapeszcie na Węgrzech.

Bardzo dobrze na turnieju wypadł też drugi zawodnik jasielskiego klubu - Kamil Karp. W kategorii B-80 kg zajął trzecie miejsce.

W turnieju udział wzięło ponad 200 zawodników, reprezentujących Słowację, Polskę, Hiszpanię, Chorwację, Serbię oraz Węgry.

W barwach Polski wystąpili Kamil Karp oraz Dawid Wnęk z jasielskiego klubu Oyama Karate - Jissen. Towarzyszył im trener sempai Krzysztof Mrozek.

Zawody zostały podzielone na kategorie C1, C2 - semi - knockdown oraz B - knockdown, gdzie walka odbywała się w pełnym kontakcie z dozwolonymi wszystkimi technikami na głowę włącznie, z uderzeniem kolanem oraz technikami frontalnymi.

- Turniej stał na bardzo wysokim poziomie. Z powodu licznych knockdownów służby medyczne musiały bardzo często interweniować - mówi Krzysztof Mrozek.

W kategorii C2 -70 kg wystartował Dawid Wnęk. Mimo, iż w tej kategorii udział wzięli zawodnicy od 21 roku życia, organizator oraz sędziowie w drodze wyjątku zgodzili się na start 17 - letniego Dawida Wnęka.

- Nasz zawodnik zwyciężył wszystkie swoje pojedynki, w tym dwa przed czasem poprzez ippon, nie dając rywalom najmniejszych szans i tym samym zajmując I miejsce. Bardzo widowiskowy był drugi pojedynek Dawida, w którym po uderzeniu w tułów przeciwnik naszego zawodnika nie był w stanie podjąć dalszej walki - opowiada Mrozek.

Drugi zawodnik z jasielskiego klubu, Kamil Karp również bardzo dobrze spisał się na turnieju.
Reprezentant Jasła wystartował w kategorii B-80 kg.

W pierwszym pojedynku kilka sekund po rozpoczęciu walki Kamil, po bardzo mocnym frontalnym kopnięciu w twarz przeciwnika zdobył wazari. Kilkadziesiąt sekund później po kopnięciu obrotowym w głowę rywala zdobył drugie wazari, co pozwoliło mu poprzez ippon wygrać walkę przed czasem. W drugim starciu jasielski zawodnik trafił na posiadacza czarnego pasa (1 dan).

Po bardzo widowiskowym i zaciętym pojedynku, sędziowie zdecydowali o dwuminutowej dogrywce. Ta również była wyrównana. Kamil miał na swoim koncie ostrzeżenie spowodowane faulem i to zaważyło, iż nasz zawodnik przegrał tę walkę.

Ostatecznie zajął III miejsce oraz został wyróżniony specjalną nagrodą dla najskuteczniejszego zawodnika turnieju.