Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowa Polonia będzie miała swoje święto w lipcu 2023 r.

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
Ostatni festiwal odbył się w Rzeszowie w 2019 r.
Ostatni festiwal odbył się w Rzeszowie w 2019 r. Fot. Krzysztof Łokaj
Trwają wstępne przygotowania do organizacji XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Zaplanowana na miniony rok ta największa cykliczna impreza polonijna nie mogła się odbyć z przyczyn obostrzeń przeciwpandemicznych.

Został już określony termin festiwalu, który ma się odbyć w dn. 12 - 18 lipca. Sięgająca tradycją 1969 r. impreza organizowana jest tradycyjnie co trzy lata. Termin kolejnej, przypadający na 2022 r. nie mógł zostać dotrzymany z przyczyn epidemicznych.

- Podczas konferencji, jaka odbyła się w listopadzie minionego roku w Rzeszowie, przedstawiciele organizacji polonijnych i inni uczestnicy zgromadzenia wyrazili wolę, by festiwal odbył się w lipcu bieżącego roku - przypomina Mariusz Grudzień, wiceprezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, organizatora festiwalu. - Właśnie prowadzimy rozmowy z marszałkiem województwa i prezydentem Rzeszowa, jako współorganizatorami.

Pozostaje kwestia znalezienia źródeł finansowania festiwalu. Budżet tego, który miał się odbyć w 2022 określono na poziomie 2 mln zł przy udziale 600 uczestników.

- Oczywiste jest, że obecnie ceny, to już nie te sprzed trzech lat, nawet te z ubiegłego roku - tłumaczy wiceprezes Grudzień. - Natomiast polonusi są mocno zdeterminowani, by festiwal doszedł do skutku. Rozmawiałem z nimi również podczas Rady Polonii Świata, jaka odbyła się w ubiegłym roku w Wilnie. Mają jednoznaczne stanowisko: chcą przyjechać, nie chcą tego kolejny rok przedłużać. A my chcemy utrzymać festiwal w Rzeszowie.

Od lat inne miasta i ośrodki w Polsce zabiegają o to, by przejąć od Rzeszowa tak prestiżową imprezę. Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” planuje, że Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, jaki zwyczajowo organizowany jest w Iwoniczu Zdroju, odbył się w 2024 r.

- Z takim zastrzeżeniem, by nie przywiązywać się do określenia „dziecięcy” w tytule – koryguje Mariusz Grudzień. – To postulat tych starszych członków grup polonijnych, którzy mają po 16 i 17 lat i wolą, by ich festiwal nazywać raczej młodzieżowym.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24