Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Paniagi w Rzeszowie będzie na części deptaka

Bartosz Gubernat
Ulica 3 Maja nie będzie w pełni gotowa na przyszłotygodniowe święto Paniagi. Wykonawca remontu udostępni mieszkańcom tylko tę część, którą uda się do tej pory odnowić.

Modernizację ulicy 3 Maja prowadzi firma Strabag. Zgodnie z umową, na jej zakończenie ma czas do 31 maja. Władze miasta od początku wnioskowały jednak o przyspieszenie robót w taki sposób, aby deptak był gotowy na początek miesiąca. Powód? Zaplanowane na 3 maja święto Paniagi, które co roku odbywa się przede wszystkim na tej ulicy. Dlatego Strabag zwiększył liczbę pracowników na placu budowy. Mimo to już dzisiaj wiadomo, że przyspieszonego terminu nie uda się dochować.

Kamienna nawierzchnia jest ułożona na razie na odcinku od alei Lubomirskich, do skrzyżowania z ul. Dymnickiego. Na ulicy nie ma ławek, koszy na śmieci a zieleńce na wysokości banku nie są jeszcze obsadzone roślinami. Dalej, w kierunku ul. Kościuszki deptak to jeden wielki plac budowy. Mieszkańcy nie mają wątpliwości, że w tydzień pozostałych robót nie uda się wykonać. Ewa Bałdyga, rzecznik prasowy firmy Strabag tłumaczy, że remont jest wykonywany od listopada, zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem. Do tej pory udało się w całości wykonać renowację podziemnych sieci, oraz ok. 50 proc. prac związanych z układaniem kamiennej nawierzchni ulicy. Pozostałe roboty zajmą wykonawcy jeszcze około 5 tygodni.

- Z uwagi na planowane przez władze miasta święto Paniagi, deptak zostanie jednak zabezpieczony i udostępniony przechodniom, a prace na ten czas będą wstrzymane. Usuniemy sprzęt z budowy i wykonamy podbudowę z kruszywa, aby umożliwić swobodne przejście. W miejscach stwarzających zagrożenie ustawimy specjalne zapory - mówi Ewa Bałdyga.

- Robimy wszystko, aby ukończyć przebudowę na jak największym fragmencie ulicy. Oczywiście w takim zakresie zostanie ona na święto udostępniona i tu imprezy będą się odbywały bez utrudnień - dodaje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

W kilku miejscach

Mimo ograniczeń program tegorocznego święta jest bardzo bogaty. Motywem przewodnim będzie kultura rumuńska. Nasze miasto obchodzi bowiem 10. rocznicę partnerstwa z Satu Mare. Na scenie przy kościele farnym zabawa rozpocznie się o godz. 11.50. Do popołudnia potrwają występy szałamaistek i mażoretek, będzie korowód taneczny, a o godzinie 17 wystąpi grupa Freeborn Brothers.

Przy fontannie multimedialnej

Od godz. 12.50 do 18 będą prezentować się zespoły i grupy taneczne, szkoły tańca i zespoły ludowe. Między godz. 12 a 18, na ul. 3 Maja zaprezentuje się m.in. teatr Maska, będzie można skosztować rumuńskiej ciorby, zobaczyć plenerową wystawę „Bliżej Rumunii”, plakaty oraz archiwalne wydawnictwa BWA. Zaplanowano też pokazy snycerstwa i metaloplastyki z akcentami sztuki rumuńskiej oraz warsztaty wykonywania naczyń glinianych na żywo.

Nie zabraknie jarmarku rękodzieła i produktów regionalnych (wystawcy ulokują się przy alei Lubomirskich, godz. 10-18). W Rynku, na głównej scenie o godz. 19 rozpocznie się „Noc w operze” w wykonaniu Teatru Muzycznego z Lublina. Pierwszą część koncertu wypełnią najsłynniejsze przeboje światowych scen, począwszy od muzyki Straussów przez Mozarta, Masseneta, Czajkowskiego, Verdiego, po Gershwina. W drugiej nie zabraknie przebojów musicalu, burleski i muzyki filmowej.

Atrakcje dla dzieci i dorosłych szykują też m.in. Muzeum Okręgowe, kino Zorza, Muzeum Dobranocek, RDK, MDK, WDK, BWA oraz oddział NBP. Szczegółowy program na: www.kultura.erzeszow.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24