Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szaleństwa wyobraźni, czyli XVII Rzeszowskie Dni Kultury Szkolnej

Marek Pękala
W III LO w Rzeszowie po raz 17. usłyszeliśmy jedyny na świecie hymn, którego słucha się na siedząco. To hymn Rzeszowskich Dni Kultury Szkolnej, z cytatem z Cypriana K. Norwida, patrona tej szkoły: „Bo piękno na to jest, by zachwycało”... (Słowa zwrotek: Grzegorz Krupa, muzyka: Sylwester Wilk, aranżacja: Wiesław Pyzia). Na zdjęciu: Podczas finału tegorocznych RDKS w Teatrze „Maska” hymn wykonali z towarzyszeniem zespołu muzycznego III LO Magdalena Niziołek i Maciej Pelc.
W III LO w Rzeszowie po raz 17. usłyszeliśmy jedyny na świecie hymn, którego słucha się na siedząco. To hymn Rzeszowskich Dni Kultury Szkolnej, z cytatem z Cypriana K. Norwida, patrona tej szkoły: „Bo piękno na to jest, by zachwycało”... (Słowa zwrotek: Grzegorz Krupa, muzyka: Sylwester Wilk, aranżacja: Wiesław Pyzia). Na zdjęciu: Podczas finału tegorocznych RDKS w Teatrze „Maska” hymn wykonali z towarzyszeniem zespołu muzycznego III LO Magdalena Niziołek i Maciej Pelc. Fot. Krystyna Baranowska
Piątek, 23 października. Właśnie minęła godz. 14., gdy na scenę Teatru "Maska" wszedł dyrektor III LO w Rzeszowie Marek Plizga i powiedział: - Dobry wieczór Państwu!
17 Dni Kultury SzkolnejTrzecie Liceum Ogólnokrztalcące gościlo uczestników 17Dni Kultury Szkolnej

17 Dni Kultury Szkolnej w III LO w Rzeszowie

A Marta Jadach-Stupnicka, przedstawicielka kuratora oświaty, przywołując Norwida, zacytowała pierwszą zwrotkę hymnu Spotkań.

- Przecież to nie Norwid tylko Grzesiek napisał! - zawołał ktoś starszy z widowni. Rzeczywiście, czwartego wieszcza Grzegorz Krupa wykorzystał tylko w refrenie.

Być dziennikarzem

W konkursie dziennikarskim wystartowało tylko 12 licealistów.

- Jak na adeptów, popisali się bardzo wysokim poziomem wiedzy - mówi juror, red. Beata Terczyńska z Nowin.

Poza testem musieli wykazać się umiejętnością zadawania pytań podczas konferencji prasowej. Jej bohaterem był Krystian Herba, trialowiec z Rzeszowa, który na rowerze wskoczył na 30 piętro Pałacu Kultury w Warszawie.

Młode pióra

Powiedzieli Nowinom

KINGA CUDO, III LO w Rzeszowie, szefowa Biura Organizacyjnego XVII RDKS: - Cieszę się, że udało się nam stworzyć dla naszych koleżanek i kolegów forum, na którym mogli pokazać swoje talenty, utwierdzić wiarę w siebie. W sumie dostali od nas mocnego kopniaka ku rozruszaniu swoich wyobraźni.

MAREK PLIZGA, dyrektor III LO w Rzeszowie: - Szkoła nie tylko uczy, ale i wychowuje., Pokazuje im wielki koloryt życia, kształtuje ducha, wyzwala kreatywny stosunek do rzeczywistości. Dzieje się tak również dzięki RDKS. Mimo trudności nadal będziemy je kontynuować, bo to jedyna w całym województwie tego rodzaju impreza.

- Poziom konkursu literackiego był niezły, a w poezji nawet bardzo dobry - komentował przed piątkowym finałem dr Stanisław Dłuski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dla Beniamina Marii Bukowskiego z LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, laureata I nagrody poetyckiej, chłopca delikatnego jak piórko na wietrze, druk jego wierszy w almanachu XVIII RDKS pt. "Piękno ocala" to debiut. Drobna w swej postaci Natalia Kupiec z VI LO w Rzeszowie, laureatka III nagrody, tak przejmująco przeczytała swój wiersz, że aż ciarki szły po plecach.

Chcą śpiewać

A gdy na scenę został zaproszony, aby wręczyć nagrody w zakresie piosenki, nauczyciel wiedzy o kulturze i muzyk Wiesław Pyzia w rzeszowskim III LO, na widowni zapanował istny szał.

- Za co go tak lubicie? - dopytujemy.

- Bo on jest jak starszy przyjaciel - słyszymy.

- Młodzi mają wiele inwencji, proponują swoje aranżacje i interpretacje - za kulisami komentował prof. Pyzia.

Kiedy Aleksandra Kamieńska z II LO w Dębicy, laureatka I miejsca zaśpiewała swoim lekko przyciemnionym altem "Jaka róża, taki cierń", to gdyby słuchała jej Edyta Geppert, na pewno poczułaby się lekko zagrożona.

Pogłębiają wrażliwość

Słuchając reakcji młodej publiczności, można powiedzieć, że pod względem popularności prof. Pyzi niewiele ustępuje katecheta w III LO ks. Michał Czeluśnik. Ogłosił werdykt jury w zakresie recytacji poezji religijnej. Klaudia Żuklińska z II LO w Jaśle otrzymała w tym konkursie wyróżnienie.

Uzasadnia swoją pasję: - Dzięki temu można się wiele dowiedzieć, pogłębić swoją wrażliwość i podzielić się nią z innymi. To sprawia mi radość.

Najtrudniejszy na scenie

- Monodram to na scenie najtrudniejsza rzecz - powiedział szef jury tego konkursu Antoni D. Dubiel.

Agata Baran z LO w Strzyżowie, laureatka I miejsca, swoim spektaklem pt. "Kobieta" pokazała wielką skalę swoich możliwości. Dzięki niej tytułowa postać była liryczna, minoderyjna, cyniczna, demoniczna...

- Pierwszą rolę zagrałam w przedszkolu - opowiadała Agata za kulisami - byłam bałwankiem. Chcę zostać aktorką.

Pomaluj mi świat

[obrazek4] - Stałem pod płaskorzeźbą Norwida w naszym III LO z koleżanką z klasy Iloną Kowalską i nie wiedzieliśmy, co ze sobą zrobić. A jak już postanowiliśmy, że to zrobimy, to... - tak prapoczątki RDKS wspominał ze sceny dzisiejszy duszpasterz akademicki ks. Grzegorz Krupa. (fot. Fot. Krystyna Baranowska) W konkursie plastycznym "Ściana", w którym młodzież może się wyżyć swoimi grafitti na szkolnym murze, wygrał pracą "Muzyka leczy" Mateusz Krygowski z ZSP nr 6 w Krośnie.

- W przeciwieństwie do innych ekip pracował sam - mówi juror Halina Szczepankiewicz z III LO w Rzeszowie. - Jego praca była niezwykle staranna. Na spraye wydał 200 zł.

Patryk Domirecki z Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli, laureat II nagrody w konkursie fotografii: - Swoje zdjęcia zamieszczam na miejskim portalu, a pasją pstrykania zaraził mnie tata.

Radzą sobie

- W sumie w naszej imprezie wzięło udział ok. 400 licealistów z całego województwa - informuje Mieczysław Pasterski, wicedyrektor III LO w Rzeszowie.

Laureaci oprócz dyplomów otrzymali nagrody finansowe. Za I miejsce 200 zł.

- Niestety, sponsorów mamy niewielu - dodaje M. Pasterski. - W tym roku dołączyła do nich tylko Rada Młodzieży Rzeszowa, ale jakoś musimy sobie radzić.

* * *

- To nieprawda, że dzisiejsza młodzież nie ma ideałów - powiedział na początku finału ks. kanclerz Jan Szczupak.

Święta racja. Można nawet powiedzieć, że ich ideały bywają szalone. To przywilej młodości.

Laureaci XVII Rzeszowskich Dni Kultury Szkolnej

I Nagroda - Beniamin Maria Bukowski

Modlitwa poranna
Drogi Stwórco, za oknem świeci teraz / słońce.
Współczynnik załamania światła właściwy / użytkowym szybom
Sprawia, że tutaj, w moim pokoju, zapewne / też.

Jest ciepło i zielono, a mówię o tym bez / zbytecznej inkantacji.
Po prostu stwierdzam świadectwo swoich / zmysłów:
Powietrze śpiewa głosem słowików i to nic,
Że kosiarka tak bardzo warkocze,
A zawstydzone trawy gubią przed nią głowy.
Mokrość źdźbeł ścinanych po to, by odrosły / - silniejsze -
To niemy hymn w apolińskich misteriach / powrotu.

Drogi Stwórco, mógłbym mieć żal,
Że stworzyłeś małe płochliwe wróble i dałeś / im skrzydła.
Kilkanaście sentymentów kwadratowych
Ludzkiego snu o wolności, który -
Jak wszystkie kolorowe sny - okazuje się / w życiu szary.

Ale rozumiem, Stwórco, że ten szary wróbel
I jego wiecznie zatroskane skrzydła
Wcale nie różnią się tak bardzo /
od człowieka.
Amen.

Sokrates z wózkami
Pamiętam ten dzień deszczem spływający
I ściekający w brudne rynienki niepamięci.

Pamiętam jak wyszedłem z hipermarketu
Z siatkami w rękach i garbem na duszy.
A on już tam był,
Poznałem go od razu.

Ten sam: pochylony, brzydki.
Tylko tak brzydcy ludzie mówią szczerze /
o pięknie.

Sokrates: Pchający po parkingu pusty / metalowy wózek.
Podszedł do mnie, wybrał mnie z milionów.
Czuć było od niego metafizykę wysączoną / z wódki.
Zaczął od majeutyki ("Niech mi pan pomoże, / ja panu też /
pomogę mnie zrozumieć"). Potem słynna /
ironia. (Nie, nie, to nie na alkohol. Kupię /
za to jedzenie!")
Piątak z kieszeni, dłoń szybko się zaciska.
Odszedł chciwy Sokrates chwiejnym krokiem / w nicość,
Pozostawiając mnie samego i domysłom.

Myślę sobie, że nie zje go to, co ostatnim / razem.
Nie wypije cykuty ( choć może coś innego).
W akcie zgonu napiszą:"Umarł /
z wyziębienia".

Nie przegra, aby wygrać, lecz przegra /
po prostu.
Biedny Sokratesie, ta demokracja jest /
już dla Ciebie za duża.

Konkurs literacki

POEZJA: I nagroda: Beniamin Maria Bukowski z LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, II nagroda: Maria Wodecka z ZSP nr 5 w Krośnie, III nagroda: Natalia Kupiec z VI LO w Rzeszowie;

Wyróżnienia: Zofia Żurawska z II LO w Łańcucie, Karolina Nitka z I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, Sara Kwaśnik z LO w Kolbuszowej, Klaudyna Pyter z I LO w Krośnie, Justyna Zając z II LO w Krośnie, Wojciech Urban z II LO w Łańcucie, Daria Bełch z Katolickiego LO w Krośnie

PROZA: I nagroda: Edyta Matyja z I LO w Krośnie; Wyróżnienia: Ewelina Cwetkow z I LO im. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie, Kinga Haligowska z LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, Adrianna Kiełb z I LO w Rzeszowie

Ponadto komisja poleciła do druku w almanachu niektóre teksty następujących autorów: Paulina Cyrek z V LO im. K. K. Baczyńskiego w Rzeszowie, Aleksandra Lewandowska z LO im. M. Kopernika w Tarnobrzegu, Katarzyna Szepelak z I LO w Krośnie, Joanna Kazanecka z tej samej szkoły

Jury: Wanda Lignowska-Bajda, III LO w Rzeszowie, Marek Pękala - Nowiny, Janusz Rychlik - krytyk literacki, dr Stanisław Dłuski - poeta, krytyk, Uniwersytet Rzeszowski

Konkurs dziennikarski

I nagroda: Oliwia Malinowska, II LO w Przemyślu, II nagroda: Anna Łyszczek, III LO w Rzeszowie, III nagroda: Grzegorz Superson, II LO w Łańcucie, Wyróżnienie: Anna Błachowicz - Wolny, II LO w Łańcucie

Jury: red. Beata Terczyńska, red. Anna Janik - GC Nowiny

Konkurs na wykonanie piosenki

I nagroda: Aleksandra Kamińska II LO Dębica, II nagroda: Karolina Chmiel II LO Dębica, Karolina Zawierucha LO Tarnobrzeg, Wyróżnienia: Paulina Maepa ZS im. gen J. Kustronia Lubaczów, dyplomy: Arkadiusz Kłusowski, Marcelina Bieniasz, "Trio" ze Strzyżowa

Jury: Sławomir Andres (Radio Centrum), Paweł XCzachur (zespół Ratatam), Wiesław Pyzia, III LO w Rzeszowie

Konkurs plastyczny "Ściana"

I nagroda: Mateusz Krygowski - ZS P nr 6 w Krośnie za pracę " Muzyka leczy", II: Paulina Staniej z III LO w Rzeszowie za pracę "Kruchość życia", III: Jolanta Kojder i Elżbieta Woś z III LO w Rzeszowie za pracę "Możliwości" (kwatera nr 5)

Wyróżnienia: Kamil Żelak z Technikum Informatycznego w Korczynie za pracę "A ty nie bądź gorylem"

Jury: Elżbieta Ficek, MDK Rzeszów, Halina Szczepankiewicz, III LO w Rzeszowie, Władysław Walat, Zespół Szkół Plastycznych

Konkurs recytacji poezji religijnej

I nagroda: Łukasz Korecki z I LO w Rzeszowie za recytację Marcina Świetlickiego "5 wierszy religijnych" II: Agata Wałęsa I LO w Dębicy za recytację: Stanisława Grochowiaka "Piety Belliniego" III: Monika Mikoś z LO w Dynowie za recytację: "Psalmu 22"

Wyróżnienia: I: Anna Śliwa z ZSP nr 5 w Krośnie, II: Katarzyna Jedynak z Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, III: Anna Łyszczek z III LO w Rzeszowie, IV: Klaudia Żuklińska z II LO w Jaśle

Jury: ks. Michał Czeluśniak, III LO w Rzeszowie, ks. Daniel Drozd, Katarzyna Delikt, III LO

Konkurs na wykonanie monodramu

I nagroda: Agnieszka Baran z LO w Strzyżowie za spektakl: "Kobieta" (kolaż tekstów Juliana Tuwima i innych), II: Zofia Żuławska z II LO w Łańcucie za spektakl: "Dłonie" wg tekstów Karola Wojtyły, III: Szymon Patrylak z I LO w Krośnie za spektakl "Studium X.X." (sztuka własnego autorstwa),

Wyróżnienia: I: Barbara Południak z II LO w Rzeszowie za spektakl:"Lolita", II: Paulina Stec z IV LO w Rzeszowie za spektakl: "Nie jestem z nich", III: Katarzyna Szkutnik, III: LO w Rzeszowie za spektakl:"Metamorfosis", IV: Joanna Brodawska z LO Plastycznego w Rzeszowie za spektakl: "Jak zostać sławnym, czyli pamiętnik początkującej aktorki", V: Maciej Dorak z LO w Stalowej Woli za spektakl: "W absurdzie Witkacego"

Jury: Monika Adamiec (MDK Rzeszów), Antoni Dariusz Dubiel (emerytowany dyrektor i szef artystyczny Estrady Rzeszowskiej), Lidia Kwolek (III LO w Rzeszowie)

Konkurs fotograficzny

W kategorii: krajobraz - II nagroda: Patryk Domirecki z Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli II: Ewa Kasza z ZSP w Krośnie Wyróżnienia: Elżbieta Wanat z ZSP w Krośnie, Karolina Nitka z I LO w Krośnie
W kategorii: Portret - II nagroda: Paulina Opałka z LO w Dynowie, III:Marta Nowacka z LO w Ropczycach, Nagroda Specjalna: Marcin Gołąb z I LO w Rzeszowie

Inne: II nagroda: Katarzyna Dziedzic z LO w Jaśle, Wojciech Dulski z LO w Głogowie Młp., III: Mateusz Molek z II LO im. ks. J. Twardowskiego w Dębicy.

Jury: Wit Hadło - fotografik, Dominika Mróz - fotografik, Wiesław Pyzia - III LO w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24