Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła, besen i deptak

STANISŁAW SIWAK
Podczas piątkowego telefonicznego dyżuru w naszej redakcji na pytania Czyetlników odpowiadał Franciszek Kosiorowski, wiceprezydenta Rzeszowa. Czytelnicy byli zainteresowani planem inwestycji w poszczególnych osiedlach, budową hipermarketów, ceną wody, a także nową szkołę w dzielnicy Drabinianka.

Podkulski i wojsko

- Znany rzeszowski biznesmen chce zamienić się terenem z jednostką wojskową przy ul. Dąbrowskiego. Zamierza wybudować jej koszary w innym miejscu, a w centrum urządzić park rozrywki. Miasto popiera tą koncepcję?

- Miasto nie może uczestniczyć w takim przedsięwzięciu. Pomysł biznesmena jest ciekawy i nowatorski, nie sprzeciwiamy się jego inicjatywie. Ale musi sam dogadać się z wojskiem. Przedsiębiorcy wolno kupić bądź sprzedać teren albo kupić inny teren pod budowę jednostki i miasto nie będzie z nim konkurować.

Podstawówka na Drabinianece

- Osiedle Drabinianka liczy osiem tysięcy mieszkańców, a nie mamy szkoły podstawowej. Czy taka placówka jest przewidziana w planach rozwoju miasta?

- Nowa szkoła jest uwzględniona w planach miasta. Ale czy i kiedy będzie budowana, pokaże czas i środki, jakimi dysponuje miasto. Mamy duży problem z wieloma szkołami w mieście, bo w ostatnich latach o jedną trzecią zmniejszyła się liczba uczniów.

- Ale na Drabiniance w roku 2000 dzieci w wielu do 5 lat było 305, a w roku 2002 - 411. Czyli byłaby duża szkoła, zwłaszcza, żę dziś niektóre szkoły w mieście mają po 140 dzieci i funkcjonują. Kiedy więc miasto wybuduje nam szkołę -nie ustępow

- Jest plan budowy tej szkoły w latach 2007 - 2009.

Rzeszów na gazie

- Mamy wielkie zasoby gazu ziemnego w Rzeszowie i okolicach. Czy miasto nie mogłoby ich samodzielnie wykorzystać, bo dziś wszystkie pieniądze i podatki uciekają do zakładu w Tarnowie. Przypominam, że już 105 lat temu funkcjonowałaMiejskaGazowniawRzeszowie

- Zaskoczył mnie pan tym pomysłem, nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale przeanalizujemy problem z gronem fachowców.

Problemu przy ul. Krakowskiej

- My, wlaściciele terenów i mieszkańcy ul. Krakowskiej podpisaliśmy zgodę na poszerzenie ulicy pod warunkiem, że wybudowane zostaną ekrany ochronne. Trzy lata mijają, ekranów nie ma, a przejeżdżające tiry smrodzą i spać nie dają.

- Ekrany były w projekcie. Potrzeba na nie 4 miliony zł. Walczymy o te pieniądze w Warszawie, gdy je dostaniemy zbudujemy ekrany. Przypomnę, że ostateczny termin ich wykonania to koniec 2005 roku.

- Mieszkam przy ul. Krakowskiej 77. Po sąsiedzku funkcjonuje zakład - wypożyczalnia narzędzi budowlanych. Gdy odbywają się próby młotów pneumatycznych, w domu szyby mało co nie pękają, a wnuki wrzeszczą i trzęsą się ze strachu.

- Podejmę skuteczną interwencję.

Basen i obwodnica

- Kiedy zostanie oddana do użytku obwodnica północna?

- Decyzja o wejściu w teren ma zapaść w 2005 roku. Budowa potrwa 2-3 lata.

- Kiedy zostanie oddany do użytku kryty basen przy szkole na osiedlu Krakowska - Południe i czy będzie ogólnodostępny?

- Zgodnie z planem budowa tego basenu ma być ukończona do końca tego roku. Przewiduje się tam jeszcze budowę przewiązki z budynku szkoły do basenu, aby uczniowie nie wychodzili na pole. Basen będzie ogólnodostępny w godzinach popołudniowych i wieczornych za biletami.

Kolejne hipermarkety?

- Mieszkam przy ul Hetmańskiej. Na placu obok stadionu Stali, gdzie od zawsze ustawiał się cyrk przejezdny albo wesołe miasteczko, zaczynają zwozić piasek. Jestem zbulwersowana tym faktem, będziecie tu budować następny hipermarket?

- To był prywatny teren Stali Rzeszów, który został sprzedany nowemu właścicielowi. My na to większego wpływu nie mamy. Nowy właściciel zamierza tam wybudować nieduży pawilon handlowy i parkingi.

- Będzie kolejny hipermarket na Krakowskiej - Południe w rejonie ulic: Witosa i Wiktora, bo wiem, że mieszkańcy osiedla protestują?

- Są takie plany budowy. Przyszły inwestor chce, w zamian za zgodę na budowę obiektu, wykonać inwestycje na rzecz miasta za 15 milionów złotych. Przyznaję, że jest trochę protestów, zwłaszcza ze strony drobnych kupców z tego osiedla. Prezydent Ferenc chce, by ostateczną decyzję - budować czy nie - podjęła Rada Miasta.

Gdzie ten deptak?

- Na ul. 3 Maja miał być deptak, ale nie można przejść spokojnie. Bez przerwy jeżdżą samochody, a wiele aut parkuje cały dzień, zwłaszcza obok banków. Podobno prezydenci wydali 1700 zezwoleń na jazdę właścicielom aut. Więc co to za deptak?

- Po pierwsze - prezydenci nie wydają zezwoleń, a po drugie - my też chcemy by ul. Grunwaldzka i 3 Maja były deptakiem. Na wiosnę wybudujemy duży parking przy. ul. Szopena obok budynku Miastoporojektu. Tam zechcemy skierować samochody parkujące dziś na ul. 3-Maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24