Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła przyjazna niepełnosprawnym

MAREK DYBAŚ
Dzięki tej windzie uczniowie niepełnosprawni będą mieli dostęp do wszystkich sal i pracowni
Dzięki tej windzie uczniowie niepełnosprawni będą mieli dostęp do wszystkich sal i pracowni AUTOR
JASŁO. W ramach realizacji programu "DOMINO" w Zespole Szkół Ekonomicznych oddano do użytku windę i przewiązkę, łączącą szkołę z budynkiem internatu. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 230 tys. zł.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazał na ten cel 180 tys. zł., pozostała kwota pochodzi ze starostwa powiatowego. Program Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ?DOMINO", którego celem jest likwidacja barier architektonicznych i działanie na rzecz osób niepełnosprawnych, realizowany jest wspólnie ze starostwem powiatowym.
Zespół Szkół Ekonomicznych jest pierwszą szkołą w powiecie jasielskim, przystosowaną dla uczniów niepełnosprawnych. Dzięki tej inwestycji uczniowie niepełnosprawni ruchowo mogą już bez problemów korzystać z sal szkolnych oraz z pracowni specjalistycznych, w tym multimedialnego centrum bibliotecznego. Dla młodzieży, która porusza się na wózkach inwalidzkich, dostęp do pracowni jest bardzo ważny ze względu na to, że mogą czynnie uczestniczyć w zajęciach, a także kontaktować się z kolegami spoza szkoły za pomocą internetu, z którego bardzo chętnie korzystają także po zajęciach.
Jasielski Ekonomik już od dawna prowadzi działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Zapoczątkowała je budowa auli z przystosowaniem dla tych osób. Również z myślą o nich, we własnym zakresie zostały odpowiednio przygotowane sanitariaty oraz wprowadzono wiele innych udogodnień. Profil szkoły, a także działania podjęte przez nią sprawiają, że trafia tu większość uczniów z problemami ruchowymi. W ciągu ostatnich lat było ich kilkanaścioro, a obecnie uczy się ich ośmioro. Dyrektor szkoły, Robert Niemiec podjął już kolejne działania zmierzające do stworzenia w ZSE oddziałów integracyjnych i centrum edukacji dla osób niepełnosprawnych, także tych, które nie są uczniami, ale chcą szkolić się w zakresie technologii komputerowej i zagadnień ekonomicznych.
- Te kierunki kształcenia dadzą osobom niepełnosprawnym nie tylko wykształcenie, ale też realną możliwość pracy poprzez przełamanie bariery odległości i przystosowania miejsc w biurze, ponieważ obie metody zakładają prowadzenia niezbędnych operacji finansowych czy księgowych na stanowisku połączonym z pracodawcą siecią komputerową, bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z odpowiednim przygotowaniem miejsca pracy, czy też dojazdu do niej - mówił dyrektor Niemiec.
W szkole powstała już koncepcja przystosowania ogromnego, nie wykorzystanego dotąd poddasza na pracownie, w których kształcić i rehabilitować się mogliby wszyscy zainteresowani. Być może będzie to możliwe dzięki kolejnej edycji programu "DOMINO", który właśnie dał szansę na normalną naukę tym, którzy dotąd nawet o tym nie marzyli, szansę na "szkołę bez barier".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24