Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolni negocjatorzy

NORBERT ZIĘTAL
Coroczne symulacje negocjacji z Unią Europejską i konkursy im towarzyszące w ciekawy sposób przybliżają wiedzę o integracji.
Coroczne symulacje negocjacji z Unią Europejską i konkursy im towarzyszące w ciekawy sposób przybliżają wiedzę o integracji. AUTOR
SOŚNICA gm. Radymno. Aż 70,4 proc. mieszkańców, biorących udział w sondażu, opowiedziało się za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Wśród uczniów odsetek ten wyniósł 76,4 proc.

Wyniki badań "Unia Europejska w opinii mieszkańców i uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno - Rolniczych w Sośnicy" zaprezentowano przy okazji szkolnego konkursu "Zostań negocjatorem". - Przyłączenie Polski do piętnastki zapewni nam nie tylko lepsze bezpieczeństwo, ale pozwoli także nadrobić opóźnienia cywilizacyjne i gospodarcze.

Europa uczy nowoczesności, innego myślenia,

Franciszek Strzępek, starosta jarosławski:

- Młodzież, która będzie znała realia europejskie, będzie miała mniej stresów i przykrych doświadczeń w dorosłym życiu. Myślę, że takim spotkaniom, jak ten konkurs negocjacyjny powinno przyświecać hasło "im więcej wiedzy i informacji, tym mniej kłopotów".

a te są dzisiaj podstawowym elementem do usamodzielniania się - mówi Franciszek Strzępek, starosta jarosławski.
Intencją organizatorów spotkania było przedstawienie w ciekawy sposób problematyki Unii Europejskiej. Konkurs poprzedziła seria krótkich wykładów europejskich. Chodziło o to, aby każdy z zaproszonych w charakterze publiczności gości mógł wyrobić sobie własne zdanie o polskim akcesie do rodziny narodów europejskich.
Korzyści i koszty związane z uczestnictwem Polski w UE przedstawiła Teresa Hamulecka, kierownik działu integracji z UE w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Korytnikach. Zasady i cele negocjacji w obszarze swobodnego przepływy kapitału przybliżył Feliks Zając z rzeszowskiego oddziału Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Znaczenie zgodności przepisów w zakresie polskiego rolnictwa z wymogami Unii Europejskiej przedstawił Stanisław Pieczonka, pracownik Spółdzielni Mleczarskiej "Resmlecz" z Trzebowiska.
Organizowany pod raz kolejny konkurs polegał na przeprowadzeniu negocjacji o członkostwo Polski w UE. Brały w nim udział dwie, pięcioosobowe drużyny. Po jednej stronie grupa polskich negocjatorów, po drugiej rozmówcy ze strony "piętnastki". Wygrał Tomasz Kuźniar, uczeń IV klasy Liceum Agorbiznesu ZSE-R w Sośnicy.
- Jury wyróżniło zwycięzcę pod względem kultury negocjacyjnej, sposobu prezentacji swojego stanowiska i efektywności prowadzenia negocjacji - uzasadnia Jolanta Stefanowicz, z Biura Informacyjnego starostwa w Jarosławiu.
Przeprowadzono również trzy inne konkursy. Najlepszą wiedzę o UE posiadali uczniowie Gimnazjum ze Stubna. Konkurs "Negocjacje akcesyjne z UE" wygrała IV klasa pięcioletniego techniku z Sośnicy. Zwycięzcami plastycznej rywalizacji pod hasłem "Europa bez granic i barier" zostały Magdalena Słabicka i Katarzyna Domańska z kl. III Liceum Agrobiznesu z Sośnicy. Drugie miejsce zajęła Magdalena Orzech z kl. III technikum. Na trzeciej pozycji uplasował się Tomasz Lisowski z kl. IV LA.
Zaprezentowano również

wyniki badań sondażu,

przeprowadzonego wśród mieszkańców Sośnicy i uczniów ZSE-R. Jedynie 10 proc. mieszkańców i nieco ponad 8 procent uczniów swoje wiadomości o UE określiło jako bardzo dobre. Tą problematyką nie interesuje się 11,4 proc. mieszkańców i 18 uczniów. Zastanawiające są wyniki konieczności przystąpienia do Unii i ewentualnych korzyści. Poparcie dla wstąpienia wyraziło aż 70,4 proc. mieszkańców i 76,4 proc. uczniów. Jednak tylko 35,6 proc. mieszkańców i 40,3 proc. uczniów stwierdziło, że akces przyniesie Polsce korzyści. Wiedza o UE najczęściej czerpana jest z radia i telewizji, uczniowie dodają do tego jeszcze szkołę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24