Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły rolnicze coraz bardziej popularne! Na topie jest teraz technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz weterynaria

Józef Lonczak, Zat.
Całoroczna hala do prowadzenia zajęć praktycznych w ZSCKR w Nowosielcach.
Całoroczna hala do prowadzenia zajęć praktycznych w ZSCKR w Nowosielcach. Fot. Wojciech Zatwarnicki
Trudna dola rolnika nie odstrasza młodzieży od kształcenia się w szkołach przygotowujących do tego zawodu. Trwają nabory na kierunki rolnicze. Zainteresowanie nimi jest większe niż w latach ubiegłych. Popularnością cieszą się technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik weterynarii. We wtorek jedną z takich placówek odwiedził na Podkarpaciu wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk.

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. prof. Wł. Szafera w Rzemieniu (pow. mielecki) największą popularnością cieszy się zawód: technik weterynarii.

- Nabór jeszcze trwa, a już mamy 36 kandydatów i to nie tylko z powiatów mieleckiego, dębickiego i ropczycko-sędziszowskiego, ale praktycznie z całego województwa, ale z zakwaterowaniem nie powinno być problemu, bo mamy internat. Weterynaria cieszy się popularnością zarówno wśród dziewczyn, jak i chłopców. Może dlatego, że pracy w tej branży jest dużo zarówno jeśli chodzi o leczenie i opiekę nad zwierzętami hodowlanymi, jak krowy, konie i świnie, ale też pielęgnacji zwierząt domowych jak kotki i pieski - mówi Kazimierz Śpiewak, dyrektor ZSCKR w Rzemieniu.

- W tym roku zainteresowanie zespołem szkół rolniczych w Rzemieniu jest większe. - Mamy już w sumie 78 podań, a dla porównania w ubiegłym roku było ich tylko 40. Jeśli chodzi o popularność, to na drugim miejscu jest mechanizacja rolnictwa i agrotronika i rolnictwo. Młodzież wybiera te kierunki, bo ma w perspektywie przejęcie gospodarstwa po dziadkach czy rodzicach lub współgospodarzenie z nimi - tłumaczy Kazimierz Śpiewak.

Nieco mniejszym wzięciem w tym roku w Rzemieniu cieszy się żywienie i usługi gastronomiczne, ale do września to się jeszcze może zmieni.

Nabór trwa także w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, im. Jana Pawła II w Brzostku (pow. dębicki). Tu również zainteresowanie młodzieży głównie z pow. dębickiego, jasielskiego i strzyżowskiego, zawodami rolniczymi jest większe niż rok temu, a najpopularniejsza jest mechanizacja rolnictwa i agrotronika.

- Ten rok dopisuje, jeśli chodzi o nabór. W zasadzie plan mamy już wykonany. W pierwszych klasach będzie uczyło się ponad stu uczniów. Nie zamykamy się jednak. Jeśli pojawi się ktoś chętny, to znajdziemy dla niego miejsce. Największym zainteresowaniem cieszy się mechanizacja i agrotronika, technik weterynarii, technik żywienia i technik urządzeń energii odnawialnej. Ten ostatni zawód jest zawodem nowym, ale zyskuje na popularności. Do szkoły łącznie uczęszcza ponad 450 osób -powiedział Józef Gocko, dyrektor Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach (pow. sanocki).

- W naszym zespole szkół największym zainteresowaniem cieszy się technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, specjalizacja - odnawialne źródła energii, ale również: technik rolnik, technik weterynarii, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik architektury krajobrazu, technik turystyki wiejskiej, technik pszczelarz - wylicza dr Maria Baran, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach (pow. lubaczowski).

Branżowa Szkoła I stopnia kształci w zawodach: ogrodnik, rolnik, kucharz, cukiernik, mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych. Branżowa Szkoła II stopnia oferuje kształcenie w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik rolnik Centrum Kształcenia Ustawicznego realizuje kursy kwalifikacyjne dla dorosłych.

- Do naszego zespołu szkół obecnie uczęszcza młodzież i dorośli z całego powiatu lubaczowskiego oraz powiatów ościennych - dodaje dyr. Maria Baran.

Zespoły Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w: Brzostku, w Oleszycach Nowosielcach i Rzemieniu należą do sieci szkół, które nadzoruje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nadzór resortu rolnictwa zwiększa ich szansę tych placówek nie tylko na ich dalsze funkcjonowanie na Podkarpaciu, ale także daje możliwość ich unowocześniania i rozwoju.

Rok 1976. Zrywanie czereśni

Tak spędzaliśmy wakacje u dziadków na wsi w okresie PRL-u i ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24