Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Specjalistyczny w Jaśle będzie szpitalem bez bólu

Ewa Wawro
- Przy ocenianiu poziomu bólu pacjent posługuje się prostym urządzeniem ze skalą numeryczną lub ułożoną z sekwencji kolorów - mówi Szymon Niemiec, dyr, ds. lecznictwa jasielskiego szpitala.
- Przy ocenianiu poziomu bólu pacjent posługuje się prostym urządzeniem ze skalą numeryczną lub ułożoną z sekwencji kolorów - mówi Szymon Niemiec, dyr, ds. lecznictwa jasielskiego szpitala. FOT. MAREK DYBAŚ
Za 3 miesiące Szpital Specjalistyczny w Jaśle przystąpi do programu "Szpital bez bólu". Do tego czasu personel musi przejść szkolenia.

Szacuje się, że ból pooperacyjny jest niewłaściwie uśmierzany u ponad połowy pacjentów.

- Zabieg może być przeprowadzony perfekcyjnie, idealna opieka pielęgniarska a pacjent i tak będzie niezadowolony, bo po operacji odczuwa silne bóle - mówi Szymon Niemiec, dyr. ds. lecznictwa szpitala w Jaśle. - Ich opinie są przekazywane dalej i to ma wpływ na wybór szpitala, w którym się leczymy.

Głównym kryterium wyboru leku przeciwbólowego jest zazwyczaj cena. Rekomendowane w programie są droższe od najczęściej stosowanych, ale to się i tak opłaci.

- Pacjent, który nie odczuwa bólu szybciej wraca do zdrowia, rzadziej zdarzają się powikłania pooperacyjne, konieczna hospitalizacja jest krótsza, a zatem koszty są w efekcie i tak mniejsze - podkreśla Niemiec.

Szpitali "bez bólu" przybywa

W Polsce już kilkunastu szpitalom przyznano certyfikat '"Szpital bez bólu", a stara się o niego ponad 50, w tym 10 z Podkarpacia. Oprócz jasielskiego m in. Szpital Powiatowy w Łańcucie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie, Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie, SPZOZ w Przeworsku, Szpital Wojewódzki Nr 2 Rzeszowie, SPZOZ w Nowej Dębie.

W naszym województwie na razie certyfikat ma tylko Wojewódzki Szpital w Tarnobrzegu.

Zasady są rygorystyczne

Szpital starający się o certyfikat ma obowiązek regularnego mierzenia bólu u pacjentów po operacji, a także informowania pacjentów, przed zabiegiem, jakiego bólu mogą się spodziewać po operacji i w jaki sposób będzie on uśmierzany.

- Personel zajmujących się pacjentami w okresie okołooperacyjnym musi być przeszkolony - wyjaśnia Niemiec.

Konieczny jest stały monitoring natężenia bólu. Co najmniej 4 razy na dobę pacjent, który przeszedł operację, powinien ocenić poziom odczuwanego przez siebie bólu. Jak? W skali numerycznej (od 1 do 10) lub wskazując odpowiedni kolor odpowiadający jego odczuciom bólowym (od zielonego do czerwonego).

- Wyniki muszą być zapisywane na karcie i służyć doborowi odpowiednich dawek leków przeciwbólowych - podkreśla Niemiec.

Jak dobrze pójdzie, już od nowego roku w jasielskim szpitalu wprowadzone będą nowe standardy leczenia bólu.

Certyfikat przyznawany jest na 3 lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24