Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitale nie operują

ANETA GIEROŃ
Krzysztof Łokaj
PODKARPACKIE. Szpitale w regionie nie wykonują zaplanowanych zabiegów i operacji. Pacjenci są odsyłani na leczenie po Nowym Roku. - Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za zabiegi wykonane ponad limit - mówią dyrektorzy. - Szpitale wykonały roczny kontrakt. Nie jestem w stanie wyprodukować dodatkowych pieniędzy - odpowiada dyrektor podkarpackiego NFZ.

W piątek rodzice pacjentów z oddziału chirurgii dziecięcej szpitala przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie przeżyli wstrząs. - Lekarze zapowiedzieli, że od poniedziałku nie mogą wykonywać planowanych operacji, bo NFZ nie zapłaci szpitalowi - opowiada Wojciech Woźniak z Rzeszowa. - Syn od kilku miesięcy czekał na ten zabieg.
- Wykonaliśmy w tym roku 2,5 tys. zabiegów i koniec. Na więcej nie ma pieniędzy. - przyznaje dr Jerzy Szymborski, ordynator chirurgii dziecięcej w SW nr 2. - Byliśmy przerażeni, jak w grudniu będzie wyglądała praca na oddziale Jednak po rozmowach dyrektora ze NFZ wszystkie zaplanowane zabiegi są przeprowadzane normalnie.
Janusz Solarz, dyrektor SW wyjaśnia, że na zabiegi ratujące życie pieniędzy nie zabraknie. Jednak operacje, które można przesunąć bez szkody dla zdrowia pacjenta, będą przeprowadzone po 1 stycznia.
- Boimy się rosnącego zadłużenia - tłumaczy Solarz. - NFZ zapowiedział, że nie będzie płacił za nadwykonane zabiegi.
- Nie jestem w stanie wypłacić szpitalom dodatkowych milionów złotych - mówi Piotr Latawiec, dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ. - Skąd mam je wziąć? Warszawa nie ma, drukowanie fałszywych banknotów jest nielegalne.
Krzysztof Panas, szef Narodowego Funduszu Zdrowia kilka tygodni temu zapowiedział, że praktyki z lat poprzednich, czyli wypłacanie szpitalom pieniędzy za nadprogramowe zabiegi, w 2004 będzie niemożliwe.

Julia Pitera z Transparency International:

Winnych takiej sytuacji oczywiście nie ma. Rządzący leczą się w warszawskiej klinice przy Wołoskiej. Tam niczego nie brakuje. Już dawno służba zdrowia powinna być sprywatyzowana, ale kto z polityków na to pozwoli, skoro NFZ jest znakomitym źródłem lewych interesów i pieniędzy. Obywatelom proponuje się kolejną podwyżkę składki na ubezpieczenie zdrowotne i przymus płacenia lekarzom z własnej kieszeni np. dentystom.

Małgorzata Baran, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Krośnie:

Robimy wszystkie zabiegi ratujące życie i delikatnie przesuwamy terminy mniej naglących operacji na początek 2004 r. Wtedy będą pieniądze z przyszłorocznego kontraktu.

Jacek Mendocha, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu:

Od czasu wypowiedzi prezesa Panasa wszystko jest jasne. Rządzący traktują szpitale jak fabrykę. Po przekroczeniu limitu, więcej operacji robić nie wolno.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24