Tadeusz Ferenc: Rzeszów miał szczęście do dobrych ludzi

Rozmawiała Anna JanikZaktualizowano 
Rozmowa z Tadeuszem Ferencem, prezydentem Rzeszowa.

- Co Pan widzi wspominając Rzeszów sprzed '89 roku?

- Był wtedy zupełnie inny miejscem. Gazety pisały, że w ciągu 10 minut da się przejść pieszo od jednej granicy do drugiej. Domy kryte strzechą były normą. Pamiętam, że kiedy w 1993 r. przyjechał do nas amerykański inwestor, który chciał kupić "Europę II" po Rzeszowie jeździły furmanki! "Europa II" była wtedy zresztą jedynym dużym budynkiem handlowym, który ów Amerykanin chciał kupić. Ale podczas wizyty w MSW okazało się, że przepisy zabraniają cudzoziemcom kupowania budynków. To w tamtych czasach powstawały dzisiejsze duże osiedla: Baranówka, Krakowska Południe, a także drogi, w tym Cieplińskiego i Witosa. Pamiętam, że ul. Dąbrowskiego trzeba było jeździć slalomem, żeby nie wpaść w dziury po zapadniętych studzienkach.

- Podobno Rzeszów był wtedy wyjątkowo szary i ponury...

- Ja to miasto zawsze kochałem, takim jakie było, ale faktycznie, wiele budynków było obdrapanych i zaniedbanych, niesamowicie brzydkich. Rynek obstawiony dookoła blachami, obecne budynki hotelu Ambasadorskiego to były wtedy ruiny. Niewyremontowane kamienice przy ul. Zamenhoffa czy Mickiewicza byłyby dziś nie do poznania. Podobnie jak Biały Ogród, wtedy zarośnięty krzakami. Cała ulica Kochanowskiego to były walące się chałupki, ul. Hetmańska to prawie same zagrody, a stadion miejski był poza miastem! Dodam, że na pole z żytem można było się natknąć przy ul. Chrobrego, podobnie jak na os. Biała lub Staromieściu. Jedynymi okazałymi budynkami były te przy al. Pod Kasztanami oraz Bank PKO przy ul 3 Maja. Wszystko to wynikało z tego, że po wojnie Rzeszów liczył 27 tys. mieszkańców i był bardzo zniszczony. Dopiero decyzje z 1944 r., że będzie to miasto wojewódzkie, sprawiły, że zaczęło się rozwijać. Ale, niestety, trwało to długo, bo startowaliśmy z bardzo niskiego pułapu.

- Wokół czego koncentrowało się wtedy życie mieszkańców?

- Na bardzo wysokim poziomie był sport, w tym zapasy, boks, piłka nożna, łucznictwo. Wszystkie kluby oparte były na zakładach pracy i na pewno trzymały poziom porównywalny z innymi miastami. A co do spotkań towarzyskich, to pamiętam, że odbywały się w dzisiejszym Instytucie Muzyki przy ul. Dąbrowskiego. Były też restauracje: Rzeszowska, Śródmiejska, Jutrzenka. Pamiętam potańcówki na poczcie, występy Nalepy, Borysa, koncert Anny German na Staromieściu w dawnym kinie Goplana. Takim miejscem spotkań było też kino Apollo przy ul. 3 Maja oraz kino Przodownik przy ul. Dominikańskiej. Na Lisiej Górze oraz Olszynkach rozstawiano sceny i organizowano zabawy taneczne, konkursy rock'n'rolla, twista. W parze z rozrywką szedł też ogromny zapał ludzi do pracy. Kiedy dyrektorowałem w firmie budowlanej, na stację Staroniwa przyjeżdżały ogromne ilości kruszywa, cementu, wapna. Ludzie przyjeżdżali do Rzeszowa z sąsiednich miejscowości i tu się osiedlali.

- To, że przez ostatnie kilkanaście lat Rzeszów przeszedł niesamowitą transformację podkreślają wszyscy nasi goście. Czy zapadł panu w pamięć jakiś szczególny komplement?

- Dla mnie największym komplementem jest to, że mieszkańcy są dumni ze swojego miasta, że wszędzie podkreślają, skąd pochodzą. To, że Rzeszów jest dziś taki, jaki jest, to nie zasługa prezydenta lub jakiejś inwestycji. To miasto miało szczęście do dobrych ludzi, do takich osób jak pan Darecki lub Góral. Myślę, że za kolejne 25 lat będzie jeszcze większe, wzgórza Zalesia, Matysówki będą zabudowane domami, a my będziemy jeździć nadziemną kolejką, która nabiera rumieńców. Zainteresowanie rządu, który wcześniej podchodził do naszego pomysłu sceptycznie, jest teraz ogromne. A ja jak jeździłem po pieniądze do Warszawy tak dalej będę jeździł.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 25

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

j
jasio p
W dniu 05.06.2014 o 20:27, franc napisał:

Wejdź sobie na stronę "Serwis informacyjny UM Rzeszowa", tam się dowiesz wszystkiego,skoro nie potrafisz obserwować zmian,jakie zachodzą w mieście pod rządami pana Ferenca.Owocnej lektury! 

Potrafię obserwować zmiany i potrafię też analizować fakty - a te są jednoznaczne:

przez 10 lat rządów Ferenca miasto na własnych terenach inwestycyjnych nie pozyskało do tej pory żadnego !!! inwestora, (ciężko do tego zaliczyć nawet firmę Raben, bo do tej pory nic nie poszło do przodu)

Tak właśnie wygląda cała prawda o "dobrym klimacie" dla inwestorów, o którym to rozpisywałeś się w takich superlatywach.

 

Król jest nagi ...

 

PS

znam dość dobrze "Serwis informacyjny UM Rzeszowa",
dość "bogato" się prezentują laurki, certyfikaty, nagrody czy wygrane w "konkursach" - KUPIONE za grube dziesiątki tys zł. 

Trzeba przyznać, że propaganda stoi w ratuszu na wysokim poziomie ...

f
franc
W dniu 05.06.2014 o 18:53, jasio p napisał:

 P O N A W I A M:Skoro powołujesz się już na ten "dobry klimat" dla inwestorów, to nie migaj się od odpowiedzi i nie zasłaniaj się Szlachtą czy Janowskim bo tu mowa nie o nich tylko o Ferencu. 

 

Wejdź sobie na stronę "Serwis informacyjny UM Rzeszowa", tam się dowiesz wszystkiego,skoro nie potrafisz obserwować zmian,jakie zachodzą w mieście pod rządami pana Ferenca.

Owocnej lektury!
 

j
jasio p

Wiarygodnym źródłem są plany zagospodarowania przestrzennego/z lat 80-tych/ gminy Głogów, na terenie której miały powstawać nowe siedziby "Zelmeru" i "Polfy".

Widzę,że masz ograniczenia/wyrazy współczucia/ w pojmowaniu najzwyklejszych przykładów. Więc jeszcze raz piszę,że poprzedni prezydenci miast /Panowie Janowski,Szlachta/nie mogą się pochwalić takimi osiągnięciami jak pan Ferenc.

W ilu osobach występujesz /po spożyciu?/ bo używasz "nam wszystkim". Czyli komu?

 

1. Może znajdę chwilę czasu i spróbuję uzyskać te dokumenty 

2. Po raz kolejny używasz ogólników nie mówiąc nic konkretnie, najpierw pojawił się "dobry klimat" dla inwestorów ale nie napisałeś NIC na poparcie tych słów.  

Teraz znów piszesz o jakichś bliżej niesprecyzowanych osiągnięciach jakimi mógłby się pochwalić Ferenc ...
Mówisz też o "najzwyklejszych przykładach" czyli konkretnie co masz na myśli ?

3. Nie tylko ja czytam ten wątek - jest przecież wiele innych osób, które z zainteresowaniem śledzą wpisy i chcą mieć wiedzę o tym co dzieje się w naszym mieście ...

 

 P O N A W I A M:

Skoro powołujesz się już na ten "dobry klimat" dla inwestorów, to nie migaj się od odpowiedzi i nie zasłaniaj się Szlachtą czy Janowskim bo tu mowa nie o nich tylko o Ferencu. 

f
franc
W dniu 04.06.2014 o 22:41, jasio p napisał:

Sam wpadłeś we własne sidła ...Skoro powołujesz się już na ten "dobry klimat" to nie migaj się od odpowiedzi i nie zasłaniaj się Szlachtą czy Janowskim bo tu mowa nie o nich tylko o Ferencu.  PSŁoł - skąd wytrzasnąłeś te "rewelacje" o Zelmerze ? Proszę o padanie tu nam wszystkim wiarygodnego źródła tej wiadomości ...

 

Wiarygodnym źródłem są plany zagospodarowania przestrzennego/z lat 80-tych/ gminy Głogów, na terenie której miały powstawać nowe siedziby "Zelmeru" i "Polfy".

Widzę,że masz ograniczenia/wyrazy współczucia/ w pojmowaniu najzwyklejszych przykładów. Więc jeszcze raz piszę,że poprzedni prezydenci miast /Panowie Janowski,Szlachta/nie mogą się pochwalić takimi osiągnięciami jak pan Ferenc. Nie jest to wyłącznie moja ocena lecz dość powszechna opinia  stałych mieszkańców miasta.  Jego kolejna kadencja jest całkowicie możliwa.

W ilu osobach występujesz /po spożyciu?/ bo używasz "nam wszystkim". Czyli komu?

 

j
jasio p
W dniu 04.06.2014 o 21:15, franc napisał:

Bardzo zły przykład wybrałeś. Plany przeniesienia "Zelmeru" poza miasto powstały jeszcze w okresie panowania ustroju powszechnej szczęśliwości,władzy rad ludowych i zadekretowanego sojuszu robotniczo-chłopskiego. Czyli w PRL-u. Nie zdążono z realizacją, bo system upadł.Ilu inwestorów przyciągnął pan Szlachta albo panowie Janowski czy Banat?Nikt nie uczynił dla miasta tyle dobrego, co pan Ferenc.I żaden ujadający kundelek tych zasług nie zaszczeka.

Sam wpadłeś we własne sidła ...

Skoro powołujesz się już na ten "dobry klimat" to nie migaj się od odpowiedzi i nie zasłaniaj się Szlachtą czy Janowskim bo tu mowa nie o nich tylko o Ferencu. 

 

PS

Łoł - skąd wytrzasnąłeś te "rewelacje" o Zelmerze ? Proszę o padanie tu nam wszystkim wiarygodnego źródła tej wiadomości ...

b
bloger

panie Ferenc proszę nie być takim skromnym i dodać,ze za pana kadencji podłączono elektryke do miasta ,wytyczono drogi ,wybudowano most zamkowy,powstały wyższe uczelnie ,itp.Większej wiochy byc nie moze jak   w wejsciu do Ratusza postawiona szafa i  wystawa rozmaitego żelastwa i zastawy kuchennej jako nagrody za  osiągnięcia pana u uszczęsliwianiu rzeszowian

T
Tom

Bardzo zły przykład wybrałeś. Plany przeniesienia "Zelmeru" poza miasto powstały jeszcze w okresie panowania ustroju powszechnej szczęśliwości,władzy rad ludowych i zadekretowanego sojuszu robotniczo-chłopskiego. Czyli w PRL-u. Nie zdążono z realizacją, bo system upadł.

Ilu inwestorów przyciągnął pan Szlachta albo panowie Janowski czy Banat?

Nikt nie uczynił dla miasta tyle dobrego, co pan Ferenc.I żaden ujadający kundelek tych zasług nie zaszczeka.

A może by tak konkretnie, co zrobił przez 3 kadencję wielki T. Ferenc? Pomijając asfaltowanie dróg krajowych w mieście i budowę ekranów wzdłuż tych dróg ; kilkaset milionów z dofinansowaniem unijnym... ile wybudowano nowych wiaduktów -1, mostów - 1 niepotrzebny, ulic międzyosiedlowych -100 mb, nowych szkół -1 (żenująca jakość wykonania szkoły na Załężu) +1 rozgrzebana, sale gimnastyczne - 4 +1 rozgrzebana, parkingów ogólniedostępnych -0, niepotrzebna rozbudowa ujęcia wody - skutek wzrost ceny wody 2x i 2x więcej chloru, trochę kanalizacji... na 12 lat i miliardowe budżety co rok to nic imponującego np. w porównaniu z jedną kadencją Szlachty; hala Podpromie, Trasa Zamkowa i 2 baseny przy 3x mniejszym rocznym budżecie. Jakie baseny wybudowano za Ferenca? - 0 nowych - tylko 2 remonty o żenującej jakości wykonania (nie kwalifikujacej się do odbioru robót). Hale sportowe -0

W tym czasie duże baseny ze zjeżdżalniami wybudowały: Jarosław, Kolbuszowa, Łańcut (w kompleksie z nową halą sportową), Sokołów, Strzyżów, Krosno, Leżajsk, Nowa Sarzyna, Głogów. Stadion? z niedokończoną trybuną i zniszczoną murawą w czasie budowy (do dzisiaj nie naprawioną) - gdy w Mielcu wybudowano kompletne nowe trybuny. Może porównajmy jak w ostatnich latach zmieniły się deptaki miast o porównywalnej wielkości; Radomia, Białegostoku, Olsztyna, Kielc, Lublina, Głogowa, Legnicy, Kalisza, Częstochowy, miast śląskich przy nędzy w tej kwestii Rzeszowa  z rozjeżdżonymi deptakami bez lokali, kawiarni z wszechogarniającym smrodem kebabów pseudotureckich do których zamrożone mięso przywozi jedna śląska hurtownia.

Przypomnijmy co to od 12 lat nie miało być wybudowane: Teatr Muzyczny, Hala na 20 000 widzów, Aquapark, Baseny kryte ze skocznią i basenem 50m, Kolejka nadziemna, Trasa od Rejtana do Ciepłowniczej, Obwodnica Północna, dwupasmowa ulica na Dworzysko, połączenie Zwięczycy z al. Sikorskiego, ZOO, przebicie pod torami Wyspiańskiego-Pułaskiego, kładka dla pieszych nad torami Wyspiańskiego-Pułaskiego, Estakady na rondzie Dmowskiego, Nowy Dworzec PKS, Centrum Komunikacyjne, Nowy Urząd miasta,  Parkingi wielokondygnacyjne stalowe (tajemniczy inwestor z Niemiec), Parking koło ZUSu (na Mikośce), Parking wielokondygnacyjny na Szopena, Most na ul. Długosza... i tak możnaby wymieniać te bajki bez końca. Ile lat (wieków) trzebaby czekać na realizację tych wszystkich bajek (baniek medialnych)? A moze niektórzy myślą że te inwestycje zrealizowano i tylko ich nie widać :). Zaprawdę tyle durnoty w tym mieście nie było nigdy na 1km2 od czasów Jana Pakosława ze Stróżysk.

j
józef

Nasz Tadziu,mówiąc dobrych,pewnie siebie ma na myśli,bo za chwilkę wybory i kto wie,czy do 4 razy nie sztuka,bo jak dobry to dobry...ale przyszłością są młodzi a pracy dla nich nie ma,mieszkanie drogie i co z tej dobroci,panie Tadeuszu,jadą za chlebem w swiat,bo tu go nie mają...

f
franc
W dniu 04.06.2014 o 19:24, jasio p napisał:

Możesz przypomnieć ileż to inwestorów przez te 10 lat prezydentury T.F. skusił ten klimat ?Podaruj sobie wyliczanie handlu ... i zrób bilans zysków oraz strat miejsc pracy (np. "ucieczka" z miasta Zelmera). 

Bardzo zły przykład wybrałeś. Plany przeniesienia "Zelmeru" poza miasto powstały jeszcze w okresie panowania ustroju powszechnej szczęśliwości,władzy rad ludowych i zadekretowanego sojuszu robotniczo-chłopskiego. Czyli w PRL-u. Nie zdążono z realizacją, bo system upadł.

Ilu inwestorów przyciągnął pan Szlachta albo panowie Janowski czy Banat?

Nikt nie uczynił dla miasta tyle dobrego, co pan Ferenc.I żaden ujadający kundelek tych zasług nie zaszczeka.

j
jasio p
W dniu 04.06.2014 o 17:51, franc napisał:

Klimat jest dla inwestorów w Rzeszowie dobry,dzięki prezydentowi Ferencowi. 

Możesz przypomnieć ileż to inwestorów przez te 10 lat prezydentury T.F. skusił ten klimat ?

Podaruj sobie wyliczanie handlu ... i zrób bilans zysków oraz strat miejsc pracy (np. "ucieczka" z miasta Zelmera). 

J
JAN

WIDAĆ, SŁYCHAĆ I CZUĆ

W RZESZOWIE

BRAK MIESZKAŃ DLA MŁODYCH

ZLIKWIDOWANO RODZIMY POLSKI HANDEL

f
franc
W dniu 04.06.2014 o 16:31, Adam napisał:

To nie tytlko Rzeszów sie dynamicznie rozwija podobnie jest w innych miastach w Polsce.Bardziej rozwijajaą sie gminy przy wezłach austostradowych.Co z tego, że Rzeszów jest czysty,zadbano o elewacje, parki, nalano nowy asfalt na stare drogi. Nie ma w Rzeszowie miejsc pracy nie ma przemysłu a tam gdzie były zakłady przemysłowe powstały centra handlowe i najwiekszym beneficjentem tych zmian jest znajomy zarzadu miasta.Miejsca pracy powstały w gminach- Trzebownisku, Rogóżńicy czy nawet w Sedziszowie a w Rzeszowie nie mogą dokończyc nawet jednej drogi do tworzonej od lat strefy w Dworzysku.Miasto stało sie spokojnym, leniwym miastem z kwiatkami rabatkami bardzo dobre ale dla emerytów i inwalidów a nie dla młodzieży. Młodzych studiujących jest dużo chyba najwiecej w całej Uni ale coi z tego kiedy pożniej opuszczają miasto i jadą do innych miast Europy.Czas na zmiany trzeba postawic na młodych a nie na emerytów z PRL którzy utworzyli kółko wzajennej adoracji skupionej w Stowarzrayszeniu Nasz Dom.

Nie wiem, jąkasz się czy też płyta się zacięła.

Miejsca pracy tworzą inwestorzy,nie prezydenci miast. Skoro masz dobre pomysły to je realizuj. Widać,że takich Ci brakuje,wolisz skowyt, czyli bicie złośliwej piany. Obyś się nie odwodnił w tej bezmyślnej zapiekłości.

f
franc
W dniu 04.06.2014 o 15:08, to ja napisał:

Tak. Prezydent miasta ma tworzyć klimat by inwestorzy chętnie właśnie u nas a nie w np.Mielcu dawali pracę.Przykład Dworzyska gdzie od 9 lat zające i sarny biegają zamiast inwestorów.Dopiero obecnie przed wyborami łaskawca buduje drogę czyli uzbraja teren .Czy mówi ci to coś,zapewne nie, bo jak sam twierdzisz wóda szkodzi.

 

Nie musisz udowadniać,że wódka otępia,ale dzięki za wysiłek.

Klimat jest dla inwestorów w Rzeszowie dobry,dzięki prezydentowi Ferencowi. Aby wybudować drogę,czy uzbroić teren,potrzebne są środki finansowe. Prezydent miasta ich w kieszeni nie nosi. Wpierw podatnik musi zapłacić podatek,następnie rada miasta uzyskane pieniądze,podzielić. Jeśli inwestycja nie znajduje zainteresowania większości rady,nie uzyskuje finansowania.

Zamiast klepać bzdetne hasła,zacznij klepać zdrowaśki,może zadziałają.
 

J
Jorguś
W dniu 04.06.2014 o 16:31, Adam napisał:

To nie tytlko Rzeszów sie dynamicznie rozwija podobnie jest w innych miastach w Polsce.Bardziej rozwijajaą sie gminy przy wezłach austostradowych.Co z tego, że Rzeszów jest czysty,zadbano o elewacje, parki, nalano nowy asfalt na stare drogi. Nie ma w Rzeszowie miejsc pracy nie ma przemysłu a tam gdzie były zakłady przemysłowe powstały centra handlowe i najwiekszym beneficjentem tych zmian jest znajomy zarzadu miasta.Miejsca pracy powstały w gminach- Trzebownisku, Rogóżńicy czy nawet w Sedziszowie a w Rzeszowie nie mogą dokończyc nawet jednej drogi do tworzonej od lat strefy w Dworzysku.Miasto stało sie spokojnym, leniwym miastem z kwiatkami rabatkami bardzo dobre ale dla emerytów i inwalidów a nie dla młodzieży. Młodzych studiujących jest dużo chyba najwiecej w całej Uni ale coi z tego kiedy pożniej opuszczają miasto i jadą do innych miast Europy.Czas na zmiany trzeba postawic na młodych a nie na emerytów z PRL którzy utworzyli kółko wzajennej adoracji skupionej w Stowarzrayszeniu Nasz Dom.

Ty chyba nie mieszkasz w Rzeszowie...bo ja mieszkam i mam inne zdanie...pamiętaj   starość nie radość a młodość nie wieczność...a jeśli odmawiasz osobom starszym praw to kim ty jesteś...pewnie polak_katolik...

A
Adam

To nie tytlko Rzeszów sie dynamicznie rozwija podobnie jest w innych miastach w Polsce.Bardziej rozwijajaą sie gminy przy wezłach austostradowych.Co z tego, że Rzeszów jest czysty,zadbano o elewacje, parki, nalano nowy asfalt na stare drogi. Nie ma w Rzeszowie miejsc pracy nie ma przemysłu a tam gdzie były zakłady przemysłowe powstały centra handlowe i najwiekszym beneficjentem tych zmian jest znajomy zarzadu miasta.Miejsca pracy powstały w gminach- Trzebownisku, Rogóżńicy czy nawet w Sedziszowie a w Rzeszowie nie mogą dokończyc nawet jednej drogi do tworzonej od lat strefy w Dworzysku.Miasto stało sie spokojnym, leniwym miastem z kwiatkami rabatkami bardzo dobre ale dla emerytów i inwalidów a nie dla młodzieży. Młodzych studiujących jest dużo chyba najwiecej w całej Uni ale coi z tego kiedy pożniej opuszczają miasto i jadą do innych miast Europy.Czas na zmiany trzeba postawic na młodych a nie na emerytów z PRL którzy utworzyli kółko wzajennej adoracji skupionej w Stowarzrayszeniu Nasz Dom.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3