Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda jeden z najgorszych odcinków drogowych na Podkarpaciu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Wideo
od 12 lat
- Jazda tą drogą grozi uszkodzeniem zawieszenia samochodu - skarżą się mieszkańcy Zaborowa w gm. Czudec. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich, będący zarządcą uszkodzonej jezdni, zapowiada jej remont już w nadchodzącym tygodniu.

Do Nowin zwrócił się Kazimierz Banaś, mieszkaniec Zaborowa. Poskarżył się na fatalny stan drogi wojewódzkiej przebiegającej przez tę miejscowość. Odcinek wymaga natychmiastowego remontu, jest tu dziura na dziurze.

- Ta droga łączy powiat rzeszowski ze strzyżowskim i krośnieńskim. Jest chyba najgorszą drogą wojewódzką na całym Podkarpaciu. Od kilku lat staramy się, aby chociaż najbardziej zniszczone odcinki zostały wyremontowane, jednak nie przynosi to żadnego efektu - mówi Kazimierz Banaś.

Czekają na przebudowę

Sprawdziliśmy sygnał Czytelnika. Rzeczywiście ten odcinek w Zaborowie przypomina ser szwajcarski. Samochody jadące w stronę Czudca zjeżdżają na przeciwny pas ruchu, aby uniknąć jazdy po wyrwach i muldach. Najgorzej jest od szczytu wiaduktu w stronę Czudca na odcinku około 400 metrów. Brakuje tu pobocza, a samochody poruszają się z prędkością 20 km/h.

Rozmawialiśmy w tej sprawie z sołtysem Zaborowa.

- Jak byłem jeszcze radnym powiatowym, to na jednej z nadzwyczajnych sesji ustaliliśmy z władzami województwa, iż droga zostanie gruntownie przebudowana. Obiecano, że najpierw zostanie wybudowana obwodnica Czudca, a następnie przyjdzie czas na DW988 przebiegającą przez Zaborów. Obwodnica już dawno wybudowana, a tutaj nawet remontu trudno się doprosić - denerwuje się Kazimierz Kania.

O stan drogi zapytaliśmy w Urzędzie Gminy Czudec.

- Ta droga faktycznie wygląda jak z horroru, szczególnie odcinek obok wiaduktu. Jesteśmy w kontakcie z PZDW i z tego, co wiem wszystko, jest na dobrej drodze, aby już wkrótce rozpoczęła się jej przebudowa - mówi Zbigniew Wilk, zastępca wójta gminy Czudec.

Postępowanie przetargowe

Zwróciliśmy się do Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, który jest zarządcą drogi, pytają kiedy na tym zniszczonym odcinku kierowcy doczekają się remontu.

- W tym sezonie zimowym obserwujemy degradację nawierzchni na wielu odcinkach dróg wojewódzkich. Służby utrzymaniowe PZDW sukcesywnie uzupełniały ubytki nawierzchni w technologii mieszanki mineralno-asfaltowej „na zimno”, co jest zabiegiem doraźnym. Uruchomienie po przerwie zimowej niektórych wytwórni mas bitumicznych pozwoliło na rozpoczęcie trwalszych remontów w technologii „na gorąco”. Na odcinku Czudec-Zaborów taki remont rozpocznie się na początku tego tygodnia - zapewnia Joanna Szarata, specjalista ds. informacji publicznej w PZDW.

Dodaje, że obecnie toczy się postępowanie przetargowe na realizację zadania „Rozbudowa DW 988 na odcinku Czudec-Zaborów”.

- W styczniu została wybrana najkorzystniejsza oferta na roboty budowlane. W związku z wniesieniem odwołania od rozstrzygnięcia przez innego oferenta oczekujemy na rozprawę w Krajowej Izbie Odwoławczej. Po zakończeniu procedur określonych w wyroku KIO, podpiszemy umowę z wykonawcą i przekażemy plac budowy. Roboty budowlane planowo rozpoczną się w drugim kwartale. Wykonawca będzie zobowiązany do zakończenia realizacji inwestycji w ciągu 30 miesięcy od podpisania umowy - mówi Joanna Szarata.

Nawierzchnia jezdni szczególnie na odcinku około 400 metrów przypomina ser szwajcarski. Kierowcy muszą zwalniać albo zjeżdżać na drugą stronę drogi.

Tak wygląda jeden z najgorszych odcinków drogowych na Podkar...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24