Tańsze bilety MPK w Rzeszowie? Dzisiaj decyzja radnych

  Tańsze bilety MPK w Rzeszowie? Dzisiaj decyzja radnych

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Tańsze bilety MPK w Rzeszowie? Dzisiaj decyzja radnych

  ©Krystyna Baranowska

  O 20 procent mniej zapłacą od czerwca pasażerowie MPK Rzeszów za bilety sieciowe. Warunek? Dzisiaj nowy cennik muszą uchwalić radni.
  Tańsze bilety MPK w Rzeszowie? Dzisiaj decyzja radnych

  ©Krystyna Baranowska

  Sieciowy bilet miesięczny w granicach miasta kosztuje w tej chwili 120 zł. Upoważnia właściciela do jazdy wszystkimi autobusami przez siedem dni w tygodniu. Dla porównania bilet miesięczny na jedną trasę to 78 zł.

  - Porównaliśmy nasze ceny do innych miast i Rzeszów wypadł w tym zestawieniu nie najlepiej, szczególnie w kontekście sieciówek. Dlatego postanowiliśmy wprowadzić obniżkę. Projekt uchwały został podpisany przez prezydenta, liczę, że radni także go poprą - mówi Łukasz Dziągwa, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

  Zgodnie z nowym cennikiem normalna "sieciówka" w granicach miasta ma kosztować 98 zł (taniej o 22 zł). Taki sam bilet, ale dla studenta będzie po 49 zamiast 60 zł. Uczniowie zapłacą 55 zamiast 65 zł. Rzeszowscy radni są zgodni, że obniżenie cen to dobry ruch.


  - Niedawno głosowaliśmy za realizacją programu transportowego, którego założeniem jest zwiększenie liczby pasażerów MPK. Jako miasto zaoferujemy im nowe autobusy i system informacji pasażerskiej, ale to nie wszystko. Jeśli bilety pozostaną drogie, ludzie nie zrezygnują z samochodów. Obniżając ceny prędzej ich do tego namówimy - uważa Witold Walawender, radny Rozwoju Rzeszowa.

  Podobnego zdania są Marcin Deręgowski, radny Platformy Obywatelskiej oraz Jerzy Jęczmienionka z PiS.

  - Czasy nie są łatwe, ludzie mają mało pieniędzy, każdy sposób na odciążenie ich portfeli to dobre posunięcie. Będę głosował za nowymi cenami - deklaruje J. Jęczmienionka.

  Jeżeli radni zagłosują zgodnie z deklaracjami, nowy cennik zacznie obowiązywać od 1 czerwca.

  Wcześniej, na początku maja w ofercie MPK pojawią się nowe bilety sieciowe ważne na okaziciela (normalny po 250 zł, ulgowy po 125 zł). Według dyrektora Dziągwy obniżka cen nie zmniejszy wpływów do miejskiej kasy.

  - Bo wzrośnie liczba pasażerów, a to oznacza większe obroty. Szacujemy, że za podobne pieniądze autobusami będzie jeździć po prostu więcej pasażerów - mówi Łukasz Dziągwa.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  "Przebój sezonu" - komedia omyłek w listopadzie w Rzeszowie