MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tego nie wolno na wakacjach! 13 nietypowych rzeczy, zakazanych w różnych krajach. To m.in. jeansy, koronkowe majtki i wkurzanie ludzi

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jedziesz na wakacje i zastanawiasz się, co spakować do walizki? Najpierw sprawdź, czego absolutnie nie wolno ci mieć! Poniżej znajdziesz listę 13 zwykłych rzeczy i zachowań, za jakie można dostać grzywnę lub wyrok więzienia w krajach takich jak Grecja, Włochy, Filipiny czy Kanada. Gdzie można trafić za kraty za „nieuzasadnione wkurzanie ludzi” i po czyich pieniądzach nie wolno deptać?

Spis treści

Tego nie wolno na wakacjach! Sprawdź, gdzie zwykłe rzeczy i zachowania są nielegalne

Wolnoć Tomku w swoim domku, pisał hrabia Fredro w wierszowanej bajce „Paweł i Gaweł”. Każdy kraj ma swoje prawa i turyści muszą ich przestrzegać, nawet jeśli są… dziwne. Za złamanie choćby najbardziej absurdalnych i zabawnych zakazów grożą grzywny, a nawet więzienie, dlatego turyści powinni dokładnie wiedzieć, co im wolno, a czego nie w kraju, w którym spędzają wakacje czy urlop.

Śmieszny neon No Stupid People Beyond This Point
Wybierasz się na zagraniczne wakacje? Lepiej sprawdź listę dziwnych zakazów, by przypadkiem nie spakować nielegalnej kontrabandy. Jeansy? Zapomnij! Koronkowa bielizna? Chyba oszalałeś! Guma do żucia? Tylko jeśli cię stać na mandaty! Photo by Nick Fewings on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Poniżej znajdziesz listę 13 krajów i miejsc, w których obowiązują dziwne zakazy, a zwykłe przedmioty czy zachowania są nielegalne! Lepiej sprawdź przed wyjazdem na wakacje i spakowaniem walizek, gdzie można dostać mandat np. za:

  • Noszenie jeansów
  • Karmienie gołębi
  • Wkurzanie ludzi
  • Posiadanie koronkowej bielizny
  • Używanie japońskiego pędzla do golenia

Uważaj na wakacjach! 13 zwykłych rzeczy, które są nielegalne w Grecji, Włoszech, czy Kanadzie

Grecja – noszenie szpilek na terenie zabytków

Od 2009 r. w Grecji obowiązuje zakaz noszenia butów na wysokim obcasie na terenie starożytnych zabytków, jak ateński Akropol czy Agora. Myślisz, że to z troski o turystki, które mogą się przewrócić? Nie! Chodzi raczej o same kamienie, które zdaniem greckich władz niszczą się szybko, gdy turyści używają nieodpowiednich butów.

Następnym razem gdy potkniesz się na Akropolu, staraj się upaść w jakąś kępę trawy, by nie pokruszyć twarzą starożytnych marmurów.

Kobieta nosząca szpilki
Rząd Grecji zakazał noszenia szpilek na terenie starożytnych zabytków. Nie z troski o kobiety, tylko o stare kamienie! Photo by Thibaut Santy on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Tajlandia – deptanie po pieniądzach

Jeśli zdarzy ci się upuścić banknot lub monetę w Tajlandii, lepiej patrz pod nogi! Nadepnięcie na gotówkę jest wykroczeniem, za które można zostać ukaranym grzywną. Dlaczego? Dlatego, że bat – tajlandzka waluta – ma na rewersie twarz monarchy, a deptanie po królewskim obliczu jest nielegalne, nawet jeśli chodzi o obrazek na banknocie.

Tajskie banknoty zawieszone w świątyni
Wizerunki monarchów często są chronione prawnie, nawet na pieniądzach. W Tajlandii za nastąpienie na banknot z twarzą króla można mieć poważne kłopoty. Photo by YoNeKeN on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Singapur – guma do żucia

Od 1992 r. w Singapurze obowiązuje ścisły zakaz żucia, a nawet posiadania gumy. Za samo wyplucie gumy w miejscu publicznym można dostać mandat do 700 dolarów!

Władze Singapuru zakazały gumy do życia jako element walki z wandalizmem. W 1987 r. doszło do poważnych awarii metra po tym jak chuligani pozatykali gumami czujniki otwierające bramki i zawiasy drzwi. To wystarczyło, by Singapur wytoczył gumie bezwzględną wojnę.

Wenecja – karmienie gołębi

Od 2008 r. rzucanie chleba lub nasion gołębiom w Wenecji jest nielegalne. Można za to dostać grzywnę. W tym wypadku nie chodzi o dobrostan zwierząt, lecz weneckiej architektury. Dokarmiane przez turystów gołębie bombardowały miasto deszczem kwaśnych odchodów, które powodowały niszczenie rzeźb, pomników i zabytkowych fasad. Władze Wenecji zdecydowały się w końcu na radykalny krok i zabroniły dokarmiania ptaków, co ograniczyło także problem przyspieszonego niszczenia zabytków.

Wyspa Capri we Włoszech – klapki czy chodaki?

W wielu miejscach w Internecie możesz przeczytać, że na wyspie Capri u wybrzeży Włoch nielegalne jest noszenie klapek. Na szczęście to nieprawda, a w każdym razie niecała. Zabronione jest tylko noszenie chodaków czy też innego typu obuwia, które powoduje duży hałas w czasie chodzenia po brukowanych uliczkach i placach. Plastikowe klapki są dopuszczalne.

Klapki wystające z piasku na plaży
Zwykłe klapki czy japonki są legalne, zakaz dotyczy chodaków i innych ciężkich buciorów o twardych podeszwach. Photo by Pasqualino Capobianco on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Białoruś (także Rosja i Kazachstan) – koronkowa bielizna

W 2014 r. w tych trzech krajach wprowadzono wspólny zakaz importu i posiadania koronkowej bielizny. Nie chodzi wcale o przyzwoitość, lecz o zdrowie. Władze tych krajów uznały, że obywatele powinni nosić bezpośrednio na skórze tylko takie ubrania, które mają w składzie co najmniej 6 proc. bawełny. Ponieważ koronkowa bielizna nie spełnia tego wymogu, musiała odejść w zapomnienia.

Arabia Saudyjska – maski Guya Fawkesa

Arabia Saudyjska otwiera się na turystykę i chce przyciągnąć do siebie gości z całego świata nowymi, niesamowitymi atrakcjami, jak słynne miasto the Line na pustyni czy luksusowe kurorty nad Morzem Czerwonym. Kultura tego kraju jest jednak bardzo różna od zachodniej, z czego wynikają nietypowe dla nas zakazy. Lecąc do Arabii Saudyjskiej nie wolno np. posiadać przy sobie Biblii, alkoholu ani… maski Guya Fawkesa. Dlaczego? Charakterystyczną maskę spopularyzował komiks i film „V for Vendetta”. Stała się symbolem protestów. Konserwatywna monarchia Saudów nie lubi niczego, co kojarzy się wywrotowo, dlatego maski zostały zakazane, a te, które już były na terenie kraju, skonfiskowane.

Filipiny – wkurzanie ludzi

Jesteś wkurzający? Lepiej nie planuj wakacji na Filipinach!

Na Filipinach obowiązuje paragraf dotyczący tzw. „unjust vexation”, czyli nieuzasadnionego denerwowania ludzi. Powodowanie u innych irytacji bez dobrego powodu jest zabronione i podlega grzywnie do 200 pesos, czyli ok. 14 zł.

Kanada – chodziki dla dzieci

Wybierasz się na wakacje z małym dzieckiem i zabierasz dla niego chodzik? W Kanadzie możesz dostać za to 100 tys. dolarów mandatu albo 6 miesięcy więzienia. To jedyny kraj, który zakazał chodzików dla dzieci. Władze wskazują, że chodziki zaburzają proces rozwoju dziecka i raczej szkodzą niż pomagają w nauce chodzenia.

Dziecko w chodziku
Kanada podchodzi bardzo poważnie do swojego zakazu chodzików. Photo by Jimmy Conover on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Rwanda – plastikowe torebki

Rwanda to bardzo mały kraj o bardzo dużych osiągnięciach. Jednym z nich jest zaprowadzenie niemal doskonałej czystości na ulicach miast, miasteczek i wiosek. Sprzątanie odbywa się regularnie, a w zachowaniu porządku pomaga też prawo, zakazujące m.in. używania jednorazowych plastikowych torebek. Nie wolno wwozić ich ze sobą w bagażu – na lotnisku w Kigali walizki turystów są przeszukiwane, a plastikowe torby konfiskowane.

Zapraszam do mojej relacji z wycieczki do najlepszych atrakcji Rwandy.

Malezja – żółte koszulki

W 2015 r. w Malezji wybuchły protesty, których symbolem stały się żółte koszulki. Ówczesny premier zakazał więc ich noszenia, a potem sąd utrzymał ten zakaz, nakładając grzywnę o wartości do 1000 dolarów na każdego, kto by go złamał.

Malezja ma już inny rząd i zakaz noszenia żółtych koszulek oficjalnie nie obowiązuje. Mimo wszystko należy się pilnować z żółtymi ubraniami. Żółty to oficjalny kolor malezyjskiej monarchii i w wielu sytuacjach nie wypada go nosić.

Saint Lucia – pędzle do golenia wykonane w Japonii

Polacy coraz chętniej spędzają urlopy na skąpanych w słońcu Karaibach. Jeśli wybierasz się na wyspę Saint Lucia i zabierasz przybory do golenia, koniecznie sprawdź, czy twój pędzel nie został wykonany w Japonii. Takie pędzle są absolutnie nielegalne na Saint Lucii, i to już od dwustu lat, tzn. od czasu afery wąglikowej. Na początku XX w. na Saint Lucii wykryto groźne patogeny właśnie na pędzlach do golenia importowanych z Japonii, co skończyło się bezwzględnym zakazem ich używania, posiadania i sprawdzania.

Japończycy wielokrotnie próbowali przekonać wyspiarzy, by znieśli to stare prawo, ale bezskutecznie. Jak to mówią: przezorny zawsze ubezpieczony.

Korea Północna – jeansy

Korea Północna to – delikatnie mówiąc – bardzo oryginalny kraj, w którym wiele dziwnych rzeczy jest zupełnie normalne, a sporo normalnych uchodzi za dziwne i potencjalnie niebezpieczne.

Jeśli z jakiegoś powodu wybierasz się do Korei Północnej, pamiętaj, by nie zabierać jeansów. W kraju Kim Dzong Una uchodzą one za symbol amerykańskiego imperializmu i są zakazane. Zakaz ten traktowany jest bardzo poważnie. Nawet w rzadkich przypadkach, gdy koreańska telewizja emituje jakiś politycznie neutralny zachodni program, jeansy są cenzurowane, jeśli akurat nosi je jeden z aktorów czy prezenterów.

Jeansy w sklepie
20 lat łagru na jednym zdjęciu. Photo by lan deng on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

A z jakimi dziwnymi zakazami ty sam spotkałeś się na wakacjach? Daj znać w komentarzu!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tego nie wolno na wakacjach! 13 nietypowych rzeczy, zakazanych w różnych krajach. To m.in. jeansy, koronkowe majtki i wkurzanie ludzi - Strona Podróży

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24