Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To będzie normalny dom

DARIUSZ DELMANOWICZ
Budowa grupowego domu rodzinnego to tylko jedna z inicjatyw, jaką podjęli członkowie jarosławskiego stowarzyszenia, działający na rzecz osób niepełnosprawnych. Od kilku miesięcy z myślą o najmłodszych podopiecznych prowadzą zajęcia z dogoterapii
Budowa grupowego domu rodzinnego to tylko jedna z inicjatyw, jaką podjęli członkowie jarosławskiego stowarzyszenia, działający na rzecz osób niepełnosprawnych. Od kilku miesięcy z myślą o najmłodszych podopiecznych prowadzą zajęcia z dogoterapii AUTOR
JAROSŁAW. W tym mieście powstaje pierwszy na Podkarpaciu grupowy dom rodzinny dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Budowa jest na półmetku. Pierwsi lokatorzy zamieszkają w nim w przyszłym roku.

Pomysł stworzenia grupowego domu rodzinnego wypłynął od rodziców osób niepełnosprawnych intelektualnie. Wierzą, że ich dzieci powinny mieć zapewnione warunki mieszkaniowe, jak reszta społeczeństwa.
- Niepełnosprawni mają równe prawa obywatelskie - powiedział Mariusz Mituś, wiceprzewodniczący jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Czyli m.in. powinni mieszkać w małych, dostosowanych do ich wymagań obiektach mieszkaniowych położonych w miastach lub gminach.

Mariusz Mituś, wiceprzewodniczący jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym: - Grupowy dom rodzinny ma stworzyć szansę godnego i normalnego życia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w momencie, gdy nie będą mieli już szansy na pomoc ze strony rodziców. Chcemy, aby mieszkańcy domu mogli wykazać się samodzielnością - opieka z naszej strony byłaby ograniczona do niezbędnego minimum.

W Jarosławiu rok temu przy ulicy Wilsona ruszyła budowa grupowego domu rodzinnego. Zaprojektowano tutaj 9 pokoi (każdy o powierzchni prawie 13 m. kw.) wraz z sanitariatami, pomieszczenie dla asystentów, kotłownia, kuchnia, pralnia i salon. To pierwszy tego typu dom na Podkarpaciu i jeden z nielicznych w Polsce. Podobne rozwiązania sprawdzają się w Europie, gdzie rezygnuje się z tworzenia nowych ośrodków pomocy społecznej.
- Nasz dom w przeciwieństwie do większości funkcjonujących w tej chwili DPS-ów, ma zapewnić przede wszystkim intymność i rodzinną atmosferę - dodał Mariusz Mituś.
W godzinach dopołudniowych mieszkańcy domu będą uczestniczyć w warsztatach terapii zajęciowej, zaś później wspólnie przygotowywać posiłki, dbać o porządek i spędzać czas według własnego uznania. Termin oddania domu do użytku planowany jest na rok 2004. Na kontynuowanie jego budowy stowarzyszenie chce pozyskać pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24