MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To najczęstsze błędy, jakie popełniamy udzielając pierwszej pomocy. Sprawdź, czy wiesz, jak pomagać.

materiał partnera
Większość z nas wie, że w sytuacji, gdy zdarzy się wypadek, dla poszkodowanego najistotniejsze są pierwsze cztery minuty następujące po zdarzeniu. Wiemy też, że nie ma nic gorszego od zaniechania udzielenia komuś pomocy. Z drugiej strony ważne jest, aby niesiona rannym lub poszkodowanym w inny sposób pomoc, nie stanowiła źródła kolejnego zagrożenia dla ich zdrowia lub życia. Jakie zatem błędy najczęściej popełniamy udzielając pierwszej pomocy i co można zrobić, aby stać się skutecznym ratownikiem przedmedycznym? Sprawdź – to może uratować czyjeś życie.

Przechylanie do tyłu głowy podczas krwotoku z nosa i ciepłe okłady na skręcenia – czego jeszcze nie powinieneś robić udzielając pierwszej pomocy?

Udzielenie pomocy to postawa znacznie bardziej pożądana niż bierne przyglądanie się np. scenie wypadku, jednak aby pomagając nie zaszkodzić danej osobie, warto znać zasady udzielania pierwszej pomocy, a przynajmniej nie popełniać podstawowych błędów w tym zakresie. Czego nie powinieneś robić udzielając pierwszej pomocy?

Nie przechylaj do tyłu głowy osoby z krwotokiem z nosa. To tylko pogorszy sytuację – krew dostanie się do zatok i gardła. W takiej sytuacji prawidłowym jest pochylenie się do przodu i ściśnięcie nosa w miejscu, gdzie opierają się na nim okulary.

Nie aplikuj na skręcenia ciepłych okładów. Takie rozwiązanie przynosi tylko chwilową i pozorną ulgę. To zimny okład zmniejsza opuchliznę.

Nie bagatelizuj samopoczucia poszkodowanego w wypadku samochodowym. Nawet jeśli dana osoba utrzymuje, że czuje się dobrze, powinna zostać poddana szczegółowym badaniom w szpitalu. Czasem ból i inne objawy poważnych urazów wewnętrznych mogą pojawić się dopiero po jakimś czasie.

Nie zawiązuj opatrunku ciasno nad raną. Odcięcie dopływu krwi do rany może jedynie zaszkodzić rannemu. Opatrunek należy zawiązać na istniejącej ranie (o ile to możliwe) i trzymać ją w górze, co pozwala na zatrzymanie krwotoku. Warto tutaj jednak pamiętać, że opatrunek powinien być wykonany z odpowiednią starannością i we właściwy sposób, dlatego stosowne umiejętności w tym zakresie to praktycznie konieczność.

Nie kładź osoby z zawałem serca. Tutaj właściwsza jest pozycja wpół – siedząca z podciągniętymi nogami zgiętymi w kolanach.
Nie wkładaj nic do ust osobie z atakiem epilepsji. Podczas ataku należy podłożyć choremu coś miękkiego pod głowę i zabezpieczyć otoczenie w taki sposób, aby epileptyk nie zrobił sobie żadnej krzywdy.

Nie każ krztuszącemu się podnosić rąk go góry i nie wkładaj mu palców do ust, aby sprowokować wymioty.

Jak skutecznie i bezpiecznie pomagać? Możesz się tego nauczyć

Jeśli nie chcesz stać bezczynnie wśród tłumu gapiów podczas wypadku lub jeśli po prostu zależy ci na tym, aby umieć skutecznie i bezpiecznie pomagać, skorzystaj z profesjonalnych szkoleń lub kursów dotyczących pierwszej pomocy przedmedycznej. Szeroka oferta szkoleń ostępna jest na tej stronie http://gpsbhp.eu/. Twoja wiedza i umiejętności mogą uratować komuś życie. Ważne jednak, aby dany kurs naprawdę dobrze wybrać. Tutaj liczą się praktyczne ćwiczenia, możliwość zweryfikowania już posiadanej wiedzy, a także zdobytych podczas kursu umiejętności oraz czujna i profesjonalna opieka doświadczonych trenerów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24