Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tobołek pasterza to niepozorny chwast o leczniczym zastosowaniu. Pomoże na hemoroidy i obfite miesiączki. Jak wykorzystać go w kuchni?

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Tasznik, nazywany tobołkiem pasterza, charakteryzuje się sercowatym kształtem owoców.
Tasznik, nazywany tobołkiem pasterza, charakteryzuje się sercowatym kształtem owoców. Alexa Volovenco / Pixabay
Tę niepozorną roślinę można spotkać zarówno na terenach miejskich, jak i wiejskich w całej Polsce. Dzieci uważają ją za pyszną przekąskę i chętnie sięgają po malutkie owoce w kształcie serca. Uczeni od wieków doceniają jej właściwości przeciwkrwotoczne, wykorzystując w leczeniu obfitych miesiączek, krwotoków z nosa oraz przewodów pokarmowego i moczowego. Zobacz, jak wykorzystać ten cenny, a jednocześnie darmowy surowiec.

Spis treści

Tasznik – tobołek pasterza. Jak go rozpoznać?

Tasznik pospolity (Capsella bursa – pastoris), to roślina jednoroczna lub dwuletnia z rodziny kapustowatych, rosnąca na półkuli północnej. W Polsce jest pospolitym chwastem, który można spotkać zarówno na polach, jaki i w ogrodach i przy zabudowaniach.

Tasznik dorasta do 60 cm, ma ulistnioną, rozgałęzioną łodygę, kwitnie drobnymi białymi kwiatami. Najbardziej charakterystyczne są owoce tasznika, przypominające kształtem małe serca – od innych tobołków polnych odróżnia je szeroka łuszczynka. Nazwa łacińska – torba pasterza – pochodzi właśnie od charakterystycznego kształtu owoców.

Inne popularne nazwy tasznika to: tobołki pastusze, bydelnik, kaletka pasterska, gryczka, kaszka oraz boży chlebek (ten przydomek używany jest także do ślazu).

Skład i właściwości lecznicze tasznika. Ten jadalny chwast jest znany od tysięcy lat

Ziele tasznika jest surowcem zielarskim, zbiera się je na początku okresu kwitnienia. Powinno być suszone naturalnie (w cieniu i przewiewie) lub w suszarni w temp. ok 35 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, że traci swoje właściwości przeciwkrwotoczne w 3-4 miesiące od suszenia.

Zawiera wiele sennych substancji aktywnych, są to m.in.:

  • aminy biogenne m.in. cholinę i tyraminę,
  • aminokwasy,
  • proteiny,
  • flawonoidy,
  • kwas kumarowy,
  • witaminę C,
  • sole wapnia i potasu,
  • garbniki,
  • oleje eteryczne,
  • żywice,
  • wiązki terpenowe.

Właściwości tasznika były docenione już tysiąc lat p.n.e. w Chinach, wspominał o nim także Hipokrates. Pojawiał się także w medycynie ludowej krajów słowiańskich, stosowany był przede wszystkim jako środek hamujący krwawienie.

Wśród najczęstszych zastosowań ziela tasznika wymienia się działanie przeciwkrwotoczne. Używany był w leczeniu:

  • nadmiernych krwawień menstruacyjnych,
  • krwawień macicznych pozamenstruacyjnych,
  • krwawieniach z dróg moczowych,
  • krwawień z nosa,
  • stanach zapalnych gruczołu krokowego.

Ziele tasznika wykazuje także działanie odkażające, moczopędne i pobudzające skurcze macicy. Ze względu na właściwości ściągające używano go w leczeniu ran, egzem i odleżyn.

Wśród zastosowań tasznika znany polski fitoterapeuta, dr Różański wymienia:

Tasznik jest też dobrym środkiem przy zapaleniu układu moczowego, znosi bóle i skurcze żołądka i jelit, usuwa nerwice przewodu pokarmowego. Przy upławach dobrze jest go połączyć z kwiatem jasnoty. Wskazaniem do stosowania tasznika są także: cukrzyca, choroby śledziony, zaburzenia w wydzielaniu żółci, arterioskleroza, krzywica, dna moczanowa, nadkwasota.

Przetwory z tasznika. Zrobisz z niego mikstury na hemoroidy i obfite miesiączki

Na bazie bożego chlebka można przygotować lecznicze mieszanki, napary i maceraty. Podajmy przepisy zamieszczone przez dr Różańskiego i pochodzące z książki autorstwa Mateusza Emmanuela Senderskiego:

  1. Napar z ziela tasznika na zatrzymanie krwotoków
    1 łyżkę ziela tasznika zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez 10 minut. Pić po przecedzeniu 3 razy dziennie po 1/3 szklanki. Pić przy różnego rodzaju krwawieniach – zarówno tych z przewodu pokarmowego, dróg moczowych i krwotokach z nosa, jak i obfitych miesiączkach.

  2. Macerat z ziela tasznika na obfite miesiączki
    1 łyżkę ziela zalać szklanką letniej wody i odstawić na dwie godziny, co jakiś czas mieszając. Pić po przecedzeniu 2-3 razy dziennie po ½ szklanki podczas obfitych krwawień menstruacyjnych, jako środek przeciwkrwotoczny.

  3. Nalewka z tasznika na zmniejszenie krwawień
    Rozdrobnione 100 g świeżego ziela tasznika zalać połową szklanki spirytusu, wymieszać, szczelnie zamknąć i odstawić na 10 dni w ciemne miejsce, często wstrząsać. Po przefiltrowaniu przechowywać lodówce. Pić dwa razy dziennie między posiłkami po 8 – 10 kropli w dodanych do połowy szklanki naparu z ziela przywrotnika.

  4. Mieszanka ziołowa na hemoroidy wg Bruno Vonarburg’a
    Składniki:

    • kwiat kasztanowca 20 g,
    • liść oczaru 10 g,
    • ziele tasznika 15 g,
    • kwiat krwawnika 15 g,
    • kwiat nagietka 10 g,
    • ziele nostrzyka 20 g,
    • kwiat tarniny 10 g.

    Przygotowanie: Rozdrobnione zioła wymieszać. 1 łyżeczkę mieszanki zaparzać 3 razy dziennie w filiżance wrzącej wody. Pić godzinę po posiłku. Można osłodzić miodem.

  5. Krople na hemoroidy sporządzone na nalewkach wg Bruno Vonarburg’a
    Składniki:

    • nalewka z kwiatów kasztanowca 20 ml,
    • nalewka z liści oczaru 5 ml,
    • nalewka z kwiatów dziewanny 5 ml,
    • nalewka z ziela tasznika 10 ml,
    • nalewka z kwiatów krwawnika 10 ml.

    Przygotowanie: Nalewki należy sporządzać ze świeżych surowców, zalewając 70 proc. alkoholem. Macerować 3 tygodnie. Powstałą miksturą spożywać 3 razy dziennie po 15-25 kropel przed jedzeniem.

Tasznik może także z powodzeniem zastąpić na naszych stołach szpinak – wystarczy jego młode listki zblanszować, odsączyć, a następnie podsmażyć na maśle razem z cebulą na patelni. Całość należy dusić z dodatkiem bulionu przez ok. 10 minut. Doprawić solą i pieprzem, dodać przyprawy np. czosnek i bazylię, można zagęścić śmietaną z dodatkiem mąki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Kto nie powinien spożywać tasznika i jego przetworów?

Tasznik i jego przetwory nie są wskazane dla kobiet w ciąży i karmiących oraz dla osób z alergią. Każdorazowo przed wprowadzeniem jakiegokolwiek zioła do swojej diety należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który wykluczy potencjalne przeciwskazania i interakcje z przyjmowanymi lekmi.

Źródła:

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tobołek pasterza to niepozorny chwast o leczniczym zastosowaniu. Pomoże na hemoroidy i obfite miesiączki. Jak wykorzystać go w kuchni? - Strona Zdrowia

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24