Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa spalarni na Załężu. Odpady przetworzą na energię w 2018 roku

Bartosz Gubernat
Zakład w rejonie elektrociepłowni przy ulicy Ciepłowniczej ma zacząć działać w 2018 roku. Śmieci będą tu przetwarzane w ciepło i energię elektryczną, które PGE przekaże do miejskiej sieci.
Zakład w rejonie elektrociepłowni przy ulicy Ciepłowniczej ma zacząć działać w 2018 roku. Śmieci będą tu przetwarzane w ciepło i energię elektryczną, które PGE przekaże do miejskiej sieci. ARCHIWUM PGE
Zakład termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii powstaje na osiedlu Załęże, w rejonie elektrociepłowni. Śmieci będą magazynowane w podziemnym zbiorniku głębokim na około 10 metrów. Jego budowa już trwa.

W tej chwili wykonawca prac wykonuje głęboki na 10 metrów wykop pod szczelny zbiornik na śmieci, w którym będą składowane przed przetworzeniem. Obok trwają roboty polegające na przygotowaniu terenu pod nowy, główny budynek. Do końca roku grunt będzie tu wzmacniany, planowane jest także postawienie fundamentów.

Przeczytaj też: W Rzeszowie rozpoczęto budowę nowoczesnej spalarni odpadów

- Największe nasilenie robót budowlanych i montażowych planujemy na przyszły rok, pod koniec którego inwestycja ma być w zasadzie zakończona. Na początku 2018 roku zostaną wykonane prace wykończeniowe w obrębie głównego budynku oraz zagospodarowanie terenu. Wówczas przeprowadzimy prace rozruchowe poszczególnych urządzeń i całej instalacji – mówi Grzegorz Pelczar, dyrektor projektu budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii.

Mimo protestów przeciwko spalarni ze strony mieszkańców okolicznych osiedli, inwestor zapewnia, że zakład będzie bezpieczny dla środowiska.
Włoskie firmy, które zbudują instalację w Rzeszowie mają na kocie ponad 20 zrealizowanych tego typu inwestycji. M.in. w Bydgoszczy, gdzie przetwarza się 180 tys. ton odpadów rocznie.

W listopadzie ubiegłego roku oddano do użytku także podobne zakłady w Krakowie i Koninie, a w lutym tego roku, w Białymstoku. Podobnie jak rzeszowska, wykorzystują tzw. kotły rusztowe, czyli technologię polegającą na termicznym przetwarzaniu zmieszanych odpadów komunalnych na energię.

- Na 472 zakłady w całej Europie, 95 procent wykorzystuje takie rozwiązanie – tłumaczą w PGE.

Rzeszowska instalacja ma spełniać najwyższe kryteria w zakresie norm ochrony środowiska. Całość wyprodukowanego tu ciepła i energii elektrycznej z odpadów będzie przekazywana do miejskiej sieci ciepłowniczej i systemu elektroenergetycznego. Rocznie na energię ma być tutaj przetwarzane ok. 100 tysięcy ton odpadów z Rzeszowa i okolicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24