Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa nabór do szkół średnich

Beata Terczyńska
Archiwum
Kończący gimnazja do 1 czerwca mogą wybierać, gdzie chcą się dalej uczyć. Od ich decyzji zależy, które szkoły przetrwają, a które nie. A tym samym, ilu nauczycieli może stracić godziny i etaty.

Rzeszowskie licea, technika i zawodówki przygotowały ponad 4 tys. miejsc, choć kończących gimnazja jest w mieście ok. 1,7 tys.

- To prawda, ale w naszych szkołach średnich 60 procent młodzieży stanowią uczniowie spoza Rzeszowa. Liczymy, że i tym razem zapełnią miejsca - mówi Zbigniew Bury, dyrektor rzeszowskiego wydziału edukacji w Urzędzie Miasta.

Nabór krok po kroku
* Przeczytaj informator i poradnik
* Możesz wybrać max. 3 szkoły, ale w każdej z nich dowolną liczbę klas.
* Kolejność, w której wpisujesz klasy jest ważna. Na 1. miejscu wpisz tę, w której najbardziej chciałbyś się uczyć. Rekrutacja prowadzona jest do klas, a nie do szkół.
* Nie wpisuj szkół spoza elektronicznego naboru, np. artystycznych
* Zmiany nanoś tylko do 1 czerwca.
* Jesteś pewny decyzji - do 1 czerwca wydrukowane, wypełnione, podpisane przez rodziców podanie, zanieś do szkoły pierwszego wyboru.
* od 29 czerwca do 3 lipca przynieś kopię świadectwa i zaświadczenia do szkoły pierwszego wyboru
* Do 5 lipca szkoły ogłoszą wyniki wstępnego przydziału.

Popularne licea raczej spokojne

Dyrektor przyznaje, że są takie szkoły w mieście, np. popularne ogólniaki i niektóre technika, które mogą być spokojne o nabór i przyszłość, bo mają więcej kandydatów, niż miejsc. Ale są też 2 - 3 szkoły, dla których nabór może oznaczać "być albo nie być", bo chętnych do nauki tu z roku na rok coraz mniej (od red. nie wymieniamy które, aby nie odstraszyć kandydatów).

Podczas ostatniej rekrutacji do niektórych klas albo nie zgłosił się nikt albo zaledwie po kilka osób.

- Tworząc arkusze organizacyjne, dyrektorzy w tym roku założyli wariant pesymistyczny, czyli dla minimum naboru - dodaje Z. Bury.

Mniej liczne klasy

9 krośnieńskich szkół przygotowało prawie 2 tys. miejsc. Najwięcej w ogólniakach. Także i tu dyrektorzy planując pracę wzięli pod uwagę w miarę realną wersję zainteresowania oddziałami. Skoro w poprzednich latach nie było chętnych do niektórych klas, należy przypuszczać, że trend się nie zmieni.

- Na pewno nie wszystkim szkołom i klasom uda się zrobić nabór - mówi Grażyna Gregorczyk, naczelnik krośnieńskiego wydz. edukacji. - Dawniej przyjmowaliśmy do klas po 36 uczniów i więcej. Dziś założyliśmy 30 - osobowe, ale w niektórych technikach będą mniej liczne.

Pomysłem na mniejsze zainteresowanie nauką zawodów są oddziały dwuzawodowe.

- Połowa uczniów w klasie uczy się jednego zawodu, a połowa innego - tłumaczy naczelnik. - Natomiast zachętą do nauki w 4 - letnich technikach może być fakt, że nasi uczniowie dostają darmowe podręczniki.

Naczelnik dodaje też, że jeśli podczas elektronicznego naboru zauważą klasy z minimalnym naborem, zostaną one usunięte przed 1 czerwca, by kandydaci mieli jeszcze szansę na zmianę decyzji.

Przemyśl zaplanował 43 pierwsze klasy: 19 w ogólniakach, 17 w technikach i 7 w zawodówkach. Założono, że będą liczyły po 32 osoby.

- Mamy w rezerwie dodatkowe dwie klasy, które przydzielimy szkołom, gdzie jest najwięcej chętnych - mówi Renata Kochanowicz, kier. referatu oświaty w przemyskim wydz. edukacji. - O nabór jesteśmy spokojni. Dyrektorzy wskazali tylko klasy z gwarancją, że się zapełnią.

Po co kuszą profilami?

Od września do szkół średnich wchodzi reforma programowa. W pierwszej klasie liceum kontynuowany będzie program z gimnazjum, a dopiero w drugiej uczniowie wybiorą specjalizację i skupią się na naukach ścisłych lub humanistycznych, wybierając przedmioty, których będą się uczyć na poziomie rozszerzonym. Dlaczego więc dyrektorzy szkół średnich nadal robią nabór do pierwszych klas o konkretnych profilach?

- Aby zaplanować pracę na dalsze lata. Muszą mieć rozeznanie preferencji młodzieży, aby za rok uniknąć chaosu - tłumaczą dyrektorzy wydziałów. - To dla nich informacja, jakich nauczycieli będą nadal potrzebowali, a dla których może zabraknąć godzin.

Na nowy rok szkolny nie będzie już naboru do pierwszych klas liceów profilowanych. Szkoły dokończą jedynie roczniki, które już zaczęły naukę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24