Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba "odchudzić" maturę z egzotyki

Grzegorz Lipiec
Sezon maturalny trwa w najlepsze. Zdecydowana większość maturzystów ma już za sobą egzaminy obowiązkowe. Teraz zdają przedmioty dodatkowe.
Sezon maturalny trwa w najlepsze. Zdecydowana większość maturzystów ma już za sobą egzaminy obowiązkowe. Teraz zdają przedmioty dodatkowe. Krzysztof Łokaj
Na liście przedmiotów maturalnych, tych obowiązkowych i dodatkowych, jest obecnie 21 pozycji. Maturzyści mogą na przykład wybierać takie przedmioty, jak wiedza o tańcu, historia sztuki, a nawet filozofia. To niepotrzebne koszty - mówią rektorzy szkół wyższych.

SPRAWDZILIŚMY

SPRAWDZILIŚMY

Najrzadziej wybierane przedmioty maturalne na Podkarpaciu w roku szkolnym 2011/2012:
Wiedza o tańcu - 4 osoby, w tym na poziomie rozszerzonym - 1 osoba
Filozofia - 13, poziom rozszerzony - 4
Historia muzyki - 24, poziom rozszerzony - 8
Język łaciński i kultura antyczna - 27, poziom rozszerzony - 6
Źródło: OKE Kraków

Przygotowanie egzaminu z języka łacińskiego czy też wiedzy o tańcu to dodatkowe koszty dla budżetu państwa. Tymczasem wiele uczelni przy rekrutacji przygotowuje szeroki wachlarz przedmiotów, przez co wcale nie jest konieczny wybór tych najbardziej oryginalnych.

Do wyboru

Na liście przedmiotów dodatkowych są popularne propozycje: wiedza o społeczeństwie, biologia, chemia, fizyka i astronomia oraz geografia, ale także i wiedza o tańcu, historia muzyki, język łaciński czy też filozofia.

Na zdawanie tych przedmiotów na maturze decyduje się każdego roku garstka uczniów: w tym roku w skali kraju niespełna 3 tysiące, a na Podkarpaciu 68 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

- W każdym roku szkolnym są maturzyści, którzy decydują się na zdawanie tych najrzadziej wybieranych przedmiotów - mówi Tomasz Stróż, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.

Tymczasem przygotowanie tych egzaminów pochłania mnóstwo pieniędzy. Wydrukowanie jednego arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego kosztuje 3,50 zł, a arkusza z języka łacińskiego aż 20 zł. To tylko koszt druku. Do tego trzeba doliczyć wydatki związane z ułożeniem pytań, ich zrecenzowaniem i standaryzacją.

- Lista przedmiotów maturalnych to obecnie 21 pozycji. Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych piszą egzaminy z przedmiotów obowiązkowych: matematyki, języka polskiego i języka nowożytnego. Wybierają również do sześciu przedmiotów dodatkowych - mówi Lech Gawryłow, przewodniczący Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

Krótsza matura

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich już w ubiegłym roku wystąpiła z postulatem skrócenia listy przedmiotów maturalnych. Byłoby taniej, a sesja maturalna zamiast trwać trzy tygodnie, mogłaby się skończyć już po dwóch. Wśród przedmiotów "do wycięcia" najczęściej przewijają się wiedza o tańcu, historia muzyki, język łaciński i filozofia.

- Środowisko rektorów argumentuje swoje stanowisko tym, że przy wyborze kierunku studiów, podczas rekrutacji, maturzyści mają do wyboru kilka opcji. Owszem, to prawda, ale przy studiach artystycznych warto sprawdzić wiedzę absolwenta z danego zakresu. Temu właśnie służą matury z takich przedmiotów - dodaje Lech Gawryłow. - Spójrzmy na przykład na historię sztuki, którą zdaje na Podkarpaciu zaledwie o 68 abiturientów mniej niż informatykę (406 maturzystów na Podkarpaciu wybrało informatykę, a 338 historię sztuki - przypomina autor).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24