Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twierdził, że ma znajomości w urzędach, Ministerstwie Zdrowia i KPRM. Obiecywał pomoc i brał za to pieniądze

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Tomasz J. za "załatwienie" sprawy brał od 20 do 600 tys. zł
Tomasz J. za "załatwienie" sprawy brał od 20 do 600 tys. zł Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Tomasz J. obiecywał, że ma znajomości w ministerstwach, samorządach, spółkach handlowych, a nawet w Kancelarii Premiera. Za to brał pieniądze - i to niemałe. Prokuratura postawiła mężczyźnie zarzuty, za które grozi mu nawet 10 lat więzienia. Do tej pory w śledztwie zatrzymano 10 osób.

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali łącznie 10 osób w śledztwie dotyczącym przestępstw o charakterze korupcyjnym, w tym płatnej protekcji.

W trakcie śledztwa funkcjonariusze przeprowadzili kilkadziesiąt przeszukań na terenie całego kraju w wyniku czego odnaleziono i zabezpieczono obszerny materiał dowodowy potwierdzający podejrzenie popełnienia przestępstw korupcyjnych.

Powoływał się na wpływy

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie powoływania się od marca 2015 roku do listopada 2021 roku w Warszawie i innych miejscowościach na terenie Polski na wpływy w organach władzy państwowej, instytucjach państwowych, samorządowych, jednostkach organizacyjnych dysponujących środkami publicznymi. Z ustaleń postępowania wynika, że Tomasz J. wywoływał przekonanie o istnieniu takich wpływów, w celu pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe i osobiste lub obietnice ich wręczenia.

Szeroki zakres rzekomych wpływów

Czynności podjęte przez prokuratora oraz funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego pozwoliły na ustalenie mechanizmu przestępstw, polegających na powoływaniu się przez Tomasza J. na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych w zamian za korzyści majątkowe bądź ich obietnice, tj. m.in. w Ministerstwie Zdrowia, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwie Finansów, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i pozostałych agencjach rządowych dysponujących środkami publicznymi, Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Najwyższej Izbie Kontroli, w Krajowej Administracji Skarbowej, w służbach specjalnych oraz we władzach spółek z udziałem Skarbu Państwa i innych podmiotach gospodarczych realizujących inwestycje o strategicznych znaczeniu.

Korzyści majątkowe w wysokości nawet 600 tysięcy złotych

Proceder został zorganizowany przez Tomasza J., który na przestrzeni ostatnich lat powoływał się na wpływy w zamian za przyjęte lub obiecane korzyści majątkowe w wysokości od 20.000 zł do 600.000 zł. Tomasz J. podejmował się załatwiania spraw o charakterze urzędowym i gospodarczym. Ustalono również, że osoby przekazujące mu korzyści lub obietnice ich wręczenia, oczekiwały nielegalnego wpływu na bieg postępowań administracyjnych oraz zawarcia korzystnych dla nich umów handlowych.

Aktualnie w śledztwie prokurator kontynuuje gromadzenie materiału dowodowego zmierzając do udokumentowania wszystkich zdarzeń korupcyjnych.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym zarzuty popełnienia przestępstw czynnej i biernej płatnej protekcji, prania brudnych pieniędzy oraz poświadczania nieprawdy w dokumentach. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach zastosował wobec Tomasza J. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Wobec pozostałych 9 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od 20 tysięcy do 100 tysięcy złotych, zakazu kontaktowania się z uczestnikami postępowania, dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.

Apel Prokuratury

Prokuratura przypomina, że zgodnie z art. 229 § 6 kk i art. 230 a § 3 k.k. sprawca przestępstwa udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną oraz sprawca płatnej protekcji - nie podlega karze, jeżeli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten dowiedział się o popełnionym przestępstwie.

Prokuratura apeluje do osób, które udzieliły korzyści majątkowej Tomaszowi J. lub innym osobom związanym z prowadzoną przez niego tzw. działalnością doradczo konsultingową, aby w celu skorzystania z klauzuli niekaralności art. 229 § 6 kk i art. 230 a § 3 k.k., zgłaszały się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub do ABW i CBA.

rs

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Twierdził, że ma znajomości w urzędach, Ministerstwie Zdrowia i KPRM. Obiecywał pomoc i brał za to pieniądze - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24