Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tworzą klaster rękodzieła

Dorota Mękarska
W gminie Sanok rękodziełem ludowym parają się dziesiątki osób, od gospodyń domowych po uczniów i studentów.
W gminie Sanok rękodziełem ludowym parają się dziesiątki osób, od gospodyń domowych po uczniów i studentów. Fot. Dorota Mękarska
W gminie wiejskiej Sanok powstaje pierwszy w kraju klaster rękodzielniczy, dzięki któremu sanoccy artyści będą mieli szansę wejścia na krajowy rynek.

Ich prace popularyzuje Krystyna Korfanty, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury, która dwa razy w roku organizuje świąteczne wystawy. Dzięki szkoleniom i warsztatom organizowanym przez GOK grono rękodzielników znacznie się powiększyło.

Podbili stolicę

Bibułkarze niedawno aranżowali wystrój warszawskiego hotelu "Victoria", gdzie odbywał się finał ogólnopolskiego konkursu "Gmina Przyjazna Środowisku". Odoby, utrzymane w kolorystyce bieszczadzkiej jesieni, zrobiły furorę w trakcie konkursowej gali pod patronatem Prezydenta RP. Tak sie spodobały, że prawie połowa prac została skradziona.

Co to jest klaster

Co to jest klaster

Klaster (inna nazwa: lokalny system produkcyjny) to grupa przedsiębiorstw, instytucji, organizacji lub producentów współpracujących ze sobą. Dzięki wspólnym umiejętnościom, technologii i infrastrukturze pracujące w klastrze przedsiębiorstwa lub producenci mogą na rynku uzyskać \przewagę nad konkurentami. Przykładem klastra jest Dolina Krzemowa w USA.

Ministerstwo daje pieniądze

Na co dzień te kunsztowne ozdoby sprzedawane są sporadycznie. W Sanoku istnieje tylko jeden taki sklep. Dlatego Mariusz Szmyd, wójt gminy Sanok, dąży do powołania - najprawdopodobniej pierwszego w kraju - rękodzielniczego klastra. Starania popiera ministerstwo gospodarki, które w latach 2007-13 chce przeznaczyć na takie przedsięwzięcia ponad 100 mln euro.

Inni już to zrobili

Już działa Podlaski Klaster Drzewny, który wprowadził własną markę: Podlaskie Drewno, a także Klaster Bursztynników Gdańskich.

W Sanoku zostanie utworzone biuro, które będzie zajmować się promocją rękodzieła, zbieraniem zamówień, otwieraniem sklepów i galerii, organizowaniem obwoźnych jarmarków.

W Polsce i za granicą nastaje moda na rękodzieło ludowe, np. w Wielkiej Brytanii polskie pisanki zaczęły robić furorę.

Rękodzieło naszą wizytówką

Wójt Mariusz Szmyd: - Sztuka naszych twórców wszędzie, gdzie jest wystawiana, wzbudza podziw. Rękodzielnictwo oprócz turystyki ma szansę stać się jedną z wiodących dziedzin lokalnej gospodarki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24