MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tych roślin nie wolno uprawiać na działce ROD. Uważaj na to, co siejesz i sadzisz. Ważne są odległości i wysokość nie tylko drzew

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Mak mogą uprawiać osoby fizyczne lub przedsiębiorcy, którzy uzyskali wpis do rejestru.
Mak mogą uprawiać osoby fizyczne lub przedsiębiorcy, którzy uzyskali wpis do rejestru. pixabay.com/NoName_13
Jeśli planujesz nowe wiosenne nasadzenia lub zasiewy na działce, pamiętaj, że nie wszystko może rosnąć na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych. Mówi o tym regulamin i polskie prawo. Na ROD obowiązują odległości od ogrodzenia i dopuszczalne wysokości drzew, a także żywopłotu.

Spis treści

Jakich roślin nie wolno siać i sadzić na działce?

Niezależnie od tego, czy mowa o działce ROD, czy jakiejkolwiek innej, w Polsce obowiązuje zakaz uprawy maku. Regulamin przyjęty przez Polski Związek Działkowców i obowiązujący od 2019 roku mówi:

§ 57 Zakaz uprawy określonych roślin] W ROD obowiązuje całkowity zakaz uprawy maku oraz innych roślin, których uprawa jest zakazana na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Polskie prawo mówi, że mak mogą uprawiać osoby fizyczne lub przedsiębiorcy, którzy uzyskali wpis do rejestru maku prowadzonego przez właściwego dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (dyrektor oddziału KOWR). Tak samo jest w przypadku konopi włóknistych - potrzebny jest wpis do rejestru

Warto znać wykaz Obcych Gatunków Inwazyjnych stwarzających zagrożenie dla Unii Europejskiej. Więcej o tym, czego lepiej nie siać i nie sadzić, przeczytasz tu: Te rośliny są ładne, ale nie sadź ich w ogrodzie! Zarosną teren, a uprawa niektórych jest zakazana. Na te gatunki trzeba uważać!

Jaką wysokość mogą mieć drzewa na działce ROD?

Na działkach ROD, które zazwyczaj mają 300 lub 400 metrów kwadratowych powierzchni możemy zmieścić całkiem sporą kolekcję roślin. Ważne, by nie przeszkadzały sąsiadom, dlatego w regulaminie działkowym ujęto szereg wymiarów.

Najlepiej wybierać odmiany karłowate drzew, których prowadzenie nie będzie stanowiło większego problemu. Co warto wiedzieć przed posadzeniem drzew owocowych?

 • Należy sadzić je w odległości co najmniej 2 metrów od granicy działki.
 • W przypadku moreli należy zachować odległość co najmniej 3 metrów.
 • Czereśnia i orzech włoski nie mogą być sadzone w odległości mniejszej niż 5 metrów od granicy działki

,

W przypadku czereśni i orzecha szczepionych na podkładach słabo rosnących można je sadzić w odległości nie mniejszej niż 3 metry.

Co z krzewami owocowymi? Te należy sadzić w odległości nie mniejszej niż 1 m od granicy działki, a krzewy leszczyny 3 metrów

Drzewa ozdobne, w tym iglaki możemy sadzić na działkach ROD, ale pod warunkiem, że będą to gatunki i formy słabo rosnące. Co regulamin mówi o odległościach?

 • Drzewa ozdobne należy sadzić w odległości co najmniej 2 m od granic działki.
 • Dopuszcza się sadzenie drzew ozdobnych w odległości 1 metra od granicy działki, o ile ich wysokość nie przekroczy 2 metrów.
 • Krzewy ozdobne silnie rosnące należy sadzić w odległości co najmniej 2 m,
 • Krzewy słabo rosnące i płożące formy iglaków sadzimy co najmniej 1 m od granic działki,
 • W odległości 2 m od granicy działki wysokość drzew i krzewów ozdobnych nie powinna osiągać więcej niż 3 m.

Wysokość żywopłotu jest zależna od usytuowania działki

Żywopłot na działce ROD to popularna forma odgrodzenia się od sąsiadów i szukanie prywatności, jednak często takie wysokie zielone ściany są niezgodne z regulaminem. Sam żywopłot jest jak najbardziej dopuszczalny, jednak powinien mieścić się w pewnych ramach.

Regulamin ROD: Na granicy działek, za pisemną zgodą użytkownika sąsiedniej działki, można zakładać żywopłoty.

 • Wysokość żywopłotu na granicy pomiędzy działkami ustalają sąsiadujący użytkownicy z tym, że nie może ona przekraczać 1 metra.
 • Żywopłoty rosnące przy granicy działki z alejką (drogą wewnętrzną) nie mogą przekraczać wysokości 1 metra i muszą być prowadzone w ten sposób, aby nie przerastały poza granicę działki.
 • Żywopłoty rosnące na granicy działki będącej jednocześnie granicą ROD nie mogą przekraczać wysokości 2 metrów i muszą być prowadzone w ten sposób, aby nie przerastały poza ogrodzenie ROD.

Kiedy podpieramy racze rośliny albo stawiamy pergole, również powinniśmy sięgnąć do zapisów regulaminu ROD. Ich miejsce nie może być przypadkowe. Zapisy mówią o tym, że pergole, trejaże i inne podpory do roślin pnących na naszej działce nie mogą znajdować się w odległości mniejszej niż 1 metr od granic działki.

W odległości do 2 metrów od granic działki, pergole, trejaże i inne podpory do roślin pnących nie mogą przekraczać wysokości 2 metrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tych roślin nie wolno uprawiać na działce ROD. Uważaj na to, co siejesz i sadzisz. Ważne są odległości i wysokość nie tylko drzew - Strefa Agro

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24