Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie pokazali Kańczugę na starych i nowych fotografiach

Norbert Ziętal
Wystawa archiwalnych i współczesnych zdjęć Kańczugi.
Wystawa archiwalnych i współczesnych zdjęć Kańczugi. Archiwum ZS w Kańczudze
Uczniowie Zespołu Szkół w Kańczudze na fotografiach pokazali, jak na przestrzeni 100 lat zmieniało się ich miasto i okolice.

Prace fotograficzne były częścią projektu „Skarby kultury odkrywane na nowo”, który przez Zespół Szkół w Kańczudze był realizowany od września do grudnia 2017 r. Poprzez Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku, projekt otrzymał dotację z programu „Działaj lokalnie”.

Mieszkańcy Kańczugi wspólnie promują dorobek kulturowy miasta

- Głównym założeniem projektu było zintegrowanie mieszkańców Kańczugi i okolic w ramach promowania wspólnego dobra, jakim jest dorobek kulturowy miasta i gminy - opisują koordynatorki projektu, nauczycielki Monika Mazur i Marzena Szlachta.

Chodziło o przeprowadzenie działań służących umacnianiu poczucia przynależności do małej ojczyzny i zachęceniu mieszkańców do współtworzenia i utrwalania lokalnej kultury. Była to pożyteczna „lekcja” dla młodzieży, która miała okazję odkryć wartość dziedzictwa kulturowego regionu, w którym żyje.

W ramach projektu najpierw zorganizowane zostały warsztaty fotograficzne dla młodzieży Zespołu Szkół w Kańczudze oraz okolicznych gimnazjów. Kolejnym etapem był konkurs fotograficzny. Chodziło w nim o wykonanie fotografii współczesnej Kańczugi, szczególnie miejsc, które można zobaczyć na archiwalnych zdjęciach sprzed kilkudziesięciu lat. Ze zdjęć powstał album „Kańczuga w starym i nowym obiektywie”.

Tak te miejsce wyglądały przed lat, a tak teraz

Można w nim podziwiać zdjęcia rynku, wykonane przed rokiem 1939 i w połowie XX wieku. Ponadto inne najbardziej charakterystyczne miejsca w Kańczudze, obiekty sakralne oraz unikatowe fotografie z akcji przygotowywania założeń i faktycznych prac związanych z założeniem parku miejskiego w latach 1950 - 1951. Park funkcjonuje do dzisiaj.

Jest również zdjęcie pałacu Kellermanów w pobliskim Żuklinie, z lat 60. ub. wieku. Szczególnie wdzięcznym tematem fotograficznym, na przestrzeni lat i obecnie, jest kościół parafialny w Kańczudze pw. św. Michała Archanioła. Jego najstarszy wizerunek utrwalony na fotografii, z zaprezentowanych w albumie, pochodzi z ok. 1905 r. Jest również kilka fotografii z połowy XX wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24