Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UOKiK: jakość paliw na Podkarpaciu jest coraz lepsza

Rozmawiał Bartosz Gubernat
Archiwum
Rozmowa z Anetą Styrnik, z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Jak wynika z raportu udostępnionego przez UOKiK, w ubiegłym roku jakość paliw diametralnie się poprawiła. Z czego to wynika?

- System monitorowania i kontrolowania jakości paliw działa od roku 2004, a więc już sześć lat. Ponieważ sankcje, jakie grożą przedsiębiorcom za oferowanie paliw niewłaściwej jakości są wysokie, myślę, że właśnie systematyczne kontrole działają na przedsiębiorców dyscyplinująco.

- Jakie to sankcje?

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami za obrót paliwem złej jakości sądy mogą wymierzyć karę grzywny nawet do 1 mln złotych lub karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Ponadto Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej może wydać decyzję nakazującą wycofanie z obrotu paliwa złej jakości. IH przekazuje również do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki informacje dotyczące stacji paliw i hurtowni, gdzie stwierdzono nieprawidłowości.

Prezes URE może zakazać sprzedaży paliwa tym przedsiębiorcom, którzy naruszają warunki koncesji.

- Uchybień jest mało, ale jednak cały czas zdarzają się pojedyncze wpadki. Z czego one najczęściej wynikają?

- W ub. roku, w przypadku oleju napędowego, parametrem najczęściej przekraczanym był dopuszczalny poziom siarki oraz temperatura zapłonu.

W benzynie najwięcej nieprawidłowości dotyczyło z kolei destylacji, prężności par oraz liczby RON, czyli badawczej liczby oktanowej i MON, czyli motorowej liczby oktanowej. Niedotrzymanie wymaganych wartości tych parametrów prowadzi do uszkodzeń silnika.

- Jak w tegorocznym raporcie Podkarpacie wypada na tle innych regionów Polski?

- Myślę, że kierowcy tankujący na terenie województwa podkarpackiego mają niewiele powodów do obaw. W przypadku gazu LPG, podobnie jak w dziewięciu innych województwach, inspektorzy IH nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości.

Odsetek nieprawidłowości, jeśli chodzi o stacje sprzedające benzynę i olej napędowy wyniósł 2 proc. - w przypadku stacji wylosowanych do kontroli i 2,38 proc. - w przypadku takich, na które napłynęły skargi konsumentów, informacje od organów ścigania, lub na których w latach poprzednich stwierdzono nieprawidłowości.

- W jaki sposób inspekcja handlowa prowadzi kontrole hurtowni i stacji paliw?

- Są to kontrole niezapowiedziane. Sprzedawcy nie są o nich w żaden sposób wcześniej informowani.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24