Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upały nie muszą być męczące

Józef Lonczak
Za pomocą klimatyzacji możemy łatwo ustawić temperaturą wewnątrz pomieszczenia w zależności od naszych potrzeb.
Za pomocą klimatyzacji możemy łatwo ustawić temperaturą wewnątrz pomieszczenia w zależności od naszych potrzeb. Fot Krzysztof Kapica
Wróciło upalne lato. Temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Dla urlopowiczów to raj. Natomiast dla tych, którzy nie wyjechali na urlop i muszą pracować, wysoka temperatura zaczyna coraz bardziej doskwierać.

Szybsze męczenie się, bóle głowy, większa potliwość, drażliwość, a nawet bezsenność to niektóre następstwa wysokich temperatur

Napoje i wiatraki to za mało

Na złagodzenie skutków wysokich temperatur wymyślono wiele sposobów. Najprostsze to częste uzupełnianie płynów oraz otwieranie okien. Jednak, kiedy słońce mocno dogrzewa i na zewnątrz także panuje duchota, otwieranie okien na niewiele się przydaje.

Bardziej skuteczne jest zakładanie żaluzji czy markiz, uruchamianie wiatraków czy nawilżaczy powietrza, ale to także półśrodki.

Najlepszy efekt daje dopiero zamontowanie w mieszkaniu czy pomieszczeniu, w którym pracujemy, klimatyzacji z prawdziwego zdarzenia. Wiele osób już przekonało się o skuteczności tej metody i coraz częściej decyduje się na montaż takich urządzeń.

Innych przed taką decyzją powstrzymuje przeświadczenie, że zakup takich urządzeń jest kosztowny i jest przejawem luksusu. Bo czyż instalowanie urządzeń tylko do chłodzenia nie jest zbytkiem.

Jak gorąco - chłodzi, kiedy zimno - grzeje

Okazuje się, że nie, bo klimatyzacja może nie tylko chłodzić.

- Urządzenia klimatyzacyjne, wykorzystując zjawisko pompy ciepła, podczas upału schładzają temperaturę wewnątrz. Natomiast w chłodne dni mogą dogrzewać pomieszczenia i to przy minimalnym poborze energii elektrycznej, bo są to urządzenia o wysokiej efektywności energetycznej - tłumaczy Mieczysław Radomski, współwłaściciel Przedsiębiorstwa Wielobranżowego ENERGORES w Rzeszowie, zajmującego się m.in. klimatyzacją i energooszczędnymi systemami grzewczymi.

Na czym polega ta efektywność energetyczna klimatyzacji?

Kiedy stosunek mocy urządzenia klimatyzacyjnego wynosi np. 1 : 3 lub jeszcze więcej, to oznacza, że zużywając 1kWh energii elektrycznej, uzyskujemy 3 kWh energii cieplnej bądź chłodu. Jak zatem widzimy jest duża efektywność energetyczna. Patrząc na zużycie energii, nie ma tańszych urządzeń chłodząco-grzewczych - odpowiada M. Radomski.

Klima to niekiedy konieczność

Oczywiście, za pomocą klimatyzacji możemy łatwo sterować temperaturą w zależności od indywidualnych potrzeb domowników.

- Już dawno minęły czasy, kiedy "klima" była symbolem luksusu. Dziś klimatyzacja stanowi dobre rozwiązanie, gdy pojawiają się upały, a wraz z nimi uporczywa duchota i suchość powietrza. Ponadto jest ona niezbędna w niektórych urządzeniach technicznych, jak np. serwerowniach - tłumaczą specjaliści od urządzeń klimatyzacyjnych z firmy LARS.

Także w pokoju alergika
Nowoczesną klimatyzację można stosować w pokojach dziecięcych. Jest to wskazane, zwłaszcza w przypadku dzieci uczulonych na roztocze bądź cierpiących na astmę.
Zdaniem specjalistów z firmy LARS, uciążliwe objawy alergiczne zniweluje zainstalowanie właśnie klimatyzacji. Przy ustawianiu parametrów należy jednak pamiętać o różnicy między temperaturą w pokoju i na zewnątrz. Różnica nie powinna przekraczać 5 - 6 st. C.

Zbyt wysoka temperatura gwałtownie obniża wydajność umysłową, a przy tym efektywność pracy. Jest to szczególnie widoczne w okresie letnim, kiedy za oknem upał, w pomieszczeniach (np. biurowych) nie ma czym oddychać. Dzięki zainstalowaniu klimatyzacji w miejscu pracy poprawia się nie tylko jakość i wydajność pracy, ale także jej higiena.

Ramka/ Optymalna temperatura
Podczas upałów najlepiej czujemy się w pomieszczeniach o temperaturze ok. 23-26 stopni Celsjusza i 40 - 60 procentowej wilgotności powietrza.

Ramka/ Rady jak uniknąć przeziębień i kłopotów ze zdrowiem:
- podczas upałów temperatura w pomieszczeniach klimatyzowanych, nie powinna być niższa niż 5 - 7st. C. np., gdy na zewnątrz jest 31 st. C to temperatura w powinna wynosić 25 st.,
- zimne powietrze z klimatyzatora nie powinno spływać bezpośrednio na ludzi,
- strumień powietrza należy tak skierować, aby najpierw wymieszał się z ciepłym powietrzem,
- należy wykonywać przegląd i odgrzybianie 2 razy w roku.

Ramka/ Ile kosztuje klimatyzacja?

Urządzenie klimatyzacyjne niezłej klasy typu Split o mocy 3,5 kW wraz z fachowym montażem do jednego pokoju o powierzchni 24-25 m kw. to wydatek ok. 4 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24