Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej 81. rocznicę Akcji Reinhard w Jasienicy Rosielnej [ZDJĘCIA, WIDEO]

OPRAC.: luks
Wideo
od 16 lat
W piątek odsłonięto tablicę upamiętniającą 81. rocznicę Akcji Reinhard w Jasienicy Rosielnej koło Brzozowa.

Przed wybuchem II wojny światowej Jasienica Rosielna liczyła 2090 mieszkańców w tym 22,9 proc. stanowiła ludność żydowska, która trudniła się drobnym handlem i rzemiosłem. W latach 1918-1939 miejscowość była siedzibą żydowskiej gminy wyznaniowej, która w 1939 r. liczyła 520 osób. Obejmowała oprócz Jasienicy także wsie Domaradz, Barycz, Blizne, Haczów, Golcowa, Jabłonica Polska, Malinówka, Wola Jasienicka i Orzechówka.

Wojska niemieckie wkroczyły do Jasienicy Rosielnej 10 września 1939 r., a na przełomie 1939 i 1940 r. do Jasienicy przesiedlono także pewną część Żydów zamieszkałą w Krośnie. Wiosną 1940 r. powołano Radę Żydowską tzw. Judenrat oraz Żydowską Służbę Porządkową. Do końca 1940 r. społeczność żydowska licząca 88 rodzin (430) osób została pozbawiona majątku i wyrugowana z życia społecznego, a mężczyzn wykorzystywano do robót przymusowych w obozie pracy w Bziance.

24 czerwca 1942 r. gestapo przy współudziale policji granatowej spędziło Żydów z okolicy do utworzonego 27 czerwca getta, ich liczba wynosiła ok. 1000-1100 osób. Mężczyźni pracowali przy umocnieniach drogowych i pracach polowych. Kobiety z dziećmi w izbach po 15 osób pozbawiono żywności i elementarnych warunków do życia.

Likwidacja getta w ramach Akcji Reinhard rozpoczęła się 11 sierpnia 1942 r. wielu Żydów starych i chorych zamordowano na miejscu. Część mężczyzn ok. 200 zdolnych do pracy przewieziono do niemieckich obozów w podkrakowskim Podgórzu i Płaszowie, część wywieziono do Targowisk (stacja kolejowa), a ostatnią grupę zamordowano na miejscowym kirkucie. Egzekucja trwała od godz. 10:00 do 19:00 z przerwą, podczas której Żydzi oczekiwali na swoją kolej, dzieci zabijano rozbijając im głowy kolbami. Ciała rozstrzelanych Żydów posypano wapnem i zakopano w dole 40 m długości i 10 m szerokości. Tego dnia na Cmentarzu Żydowskim śmierć poniosło ponad 600 osób i wszyscy spoczywają w tej zbiorowej mogile.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24