Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości 41. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich [ZDJĘCIA]

OPRAC.: ar
Organizatorem obchodów było Stronnictwo Ludowe „Ojcowizna RP”
Organizatorem obchodów było Stronnictwo Ludowe „Ojcowizna RP” Łukasz Raiński
Mszą świętą w Kościele Farnym oraz złożeniem wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na Rynku rozpoczęły się uroczystości z okazji 41. Rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich w Rzeszowie. Mottem uroczystości są słowa św. Jana Pawła II: „Pragnę oddać hołd miłości rolnika do ziemi, bo ta miłość zawsze stanowiła mocny filar, na którym opierała się narodowa tożsamość”.

Po północy z 18 na 19 lutego 1981 r. w Rzeszowie podpisano porozumienie między strajkującymi rolnikami, a władzami PRL. Rano 20 lutego podobne porozumienie podpisano w Ustrzykach Dolnych. Dokumenty, które przeszły do historii pod nazwą porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, kończyły trwające półtora miesiąca strajki okupacyjne rolników w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych.

Rolnicy domagali się m.in. legalizacji rolniczych związków zawodowych. W efekcie uzyskali gwarancje nienaruszalności własności i prawa do dziedziczenia, równość traktowania rolników indywidualnych oraz rolnictwa spółdzielczego, zapewnienie zniesienia ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi. Strajkujący rolnicy wywalczyli swobodę w budownictwie sakralnym i dostęp do praktyk religijnych. Były czwartym i ostatnim - po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu Zdroju - porozumieniem społecznym zawartym w latach 1980-81.

Wydarzenia z początków lat 80. obudziły w mieszkańcach Podkarpacia wiarę we własne możliwości oraz poczucie godności. To pozwoliło im na kontynuowanie walki z komunistyczną władzą.

CZYTAJ TEŻ:

Częścią obchodów 41. rocznicy jest również konferencja „Konstytucja Polskiej Wsi” w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego.

– Zasadniczym tematem jest strategia rozwoju rolnictwa według polskiego lobby przemysłowego. Będą jeszcze inne tematy, przede wszystkim „Pozwólcie ziemi rodzić” i „Konstytucja Polskiej Wsi programem narodowym”, czyli pokazanie, jakie znaczenie miały porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie, a dzisiaj program zatytułowany „Konstytucja Polskiej Wsi”. Zasadniczym założeniem jest bezpieczeństwo żywnościowe i tożsamość narodowa. Chcemy pokazać rządzącym, że dzisiaj brak prawnego uregulowania statusu gospodarstwa rodzinnego, które było podstawowym założeniem porozumień rzeszowsko-ustrzyckich i „Konstytucji Polskiej Wsi” – mówił organizator wydarzenia, Wieńczysław Nowacki ze Stronnictwa Ludowego „Ojcowizna RP”.

Patronat nad uroczystościami objęli prezydent Andrzej Duda oraz metropolita przemyski ks. abp Adam Szal.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24