Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędy pracy będą bardziej pomagać bezrobotnym, którzy chcą znaleźć pracę

Norbert Ziętal [email protected]
Urzędy pracy będą bardziej pomagać bezrobotnym, którzy chcą znaleźć pracę
Urzędy pracy będą bardziej pomagać bezrobotnym, którzy chcą znaleźć pracę Roman Kijanka
Rozmowa z Rafałem Młynarskim, dyr. Powiatowego Urzędu Pracy w Jarosławiu

- Ministerstwo Pracy zapowiada zmiany w funkcjonowaniu urzędów pracy, wręcz „rewolucję w pośredniakach”. Głównie mają one dotyczyć innego podejścia do różnych grup bezrobotnych. Okazuje się, że spora część takich osób w ogóle nie jest zainteresowana znalezieniem zatrudnienia.

- Tak, to prawda. Oceniamy, że u nas jest to jakieś 40 proc. zarejestrowanych bezrobotnych. Z różnych względów nie są zainteresowani znalezieniem pracy. Rejestrują się, bo chcą mieć ubezpieczenie. Tymczasem np. pracują na czarno, wyjeżdżają za granicę do pracy, często pomagają w rodzinnym gospodarstwie, np. prowadzonym przez małżonka. My co jakiś czas musimy im przedstawić jakąś ofertę pracy, a oni muszą do nas przyjść czy przyjechać i się podpisać. Nie przynosi to żadnych efektów.

- Jak do nich dotrzeć i przekonać?

- Poprzez akcje edukacyjne. Taki młody człowiek, zatrudniony na czarno, cieszy się chwilowym, nawet sporym zarobkiem. Ale nie zdaje sobie sprawy, co zrobi w razie wypadku, nikt za niego nie odkłada na emeryturę. Musi o tym wiedzieć.

- Urzędnicy w pośredniakach mają większą uwagę skupić na osobach faktycznie poszukujących pracy.

- To dobre rozwiązanie, bo takim ludziom warto pomagać i trzeba. Często wystarczy im tylko coś doradzić, podpowiedzieć. Z kolei osoby, które nie chcą znaleźć pracy, tylko niepotrzebnie angażują czas pośrednika. Zresztą same też robią to z obowiązku. Najpierw powinno się ich, np. poprzez rozmowę z psychologiem, zmotywować do tego, aby chcieli znaleźć zatrudnienie. Dowiedzieć się, dlaczego nie są zainteresowani pracą i próbować to zmienić, a dopiero potem kierować do pośrednika. Jest też grupa osób z odpowiednim wykształceniem, które nie mogą znaleźć pracy, bo nie mają stażu. Trzeba im w tym pomóc.
 

- Kto ma największe problemy ze znalezieniem pracy. Czy prawdą jest, że ten, kto ma „fach w ręku” bezrobocia się nie boi?
- Jest to prawda. Nie ma problemu w zawodach technicznych, w całej sferze usług. Informatycy, komputerowcy, często jeszcze na studiach są wyłapywani przez firmy. Najtrudniej osobom ze średnim ogólnym, czyli bez zawodu. Socjologom, polonistom, ogólnie humanistom.
 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24