Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uzdrawiają przez przytulanie

ANETA GIEROŃ
W Przedszkolu nr 29 zajęcia  z "Titum” organizowane są we wtorki i piątki. Na piątkowych zajęciach siedzą obok siebie rodzice i dzieciaki.
W Przedszkolu nr 29 zajęcia z "Titum” organizowane są we wtorki i piątki. Na piątkowych zajęciach siedzą obok siebie rodzice i dzieciaki. TADEUSZ POŻNIAK
RZESZÓW. Co najmniej kilka tysięcy dzieci z miasta i okolic, chorych na autyzm, zespół Downa albo porażenie okołoporodowe nigdy nie trafi pod opiekę terapeutów. Zamknięte w domu nie mają szans nauczyć się mówić, samodzielnie jeść i ubierać. Stowarzyszenie "Titum", organizuje bezpłatne zajęcia dla tych dzieci i ich rodziców.

Dlaczego tak jest? - Z różnych powodów - odpowiada Małgorzata Iwińska-Gotkowska, terapeutka, założycielka stowarzyszenia " Titum". - Rodzice niekiedy z nadmiaru miłości chcą ochronić niepełnosprawne dziecko przed całym światem. Izolując je wyrządzają mu jeszcze większą krzywdę. Czasem rodzice chorego dziecka są tak ubodzy, że nie stać ich na zajęcia z terapeutą.
Właśnie dlatego powstało stowarzyszenie "Titum". 7 terapeutów dwa razy w tygodniu w Przedszkolu nr 29 w Rzeszowie organizuje zajęcia dla niepełnosprawnych dzieci i ich rodziców.
- Robimy to za darmo - mówi Gotkowska. Może przyjść każdy.
Paweł Motyka i jego mama Grażyna przychodzą od ponad roku.
- Tutaj Paweł stał się bardziej otwarty, nauczył się sikać na muszli. Widać, że jest szczęśliwy i zadowolony - stwierdza Grażyna Motyka.
Terapia opracowana przez Weronikę Sherborne zmusza dzieci i rodziców do bardzo bliskiego kontaktu. Przez ponad godzinę maluchy są przytulane, głaskane, noszone na barana.
- Rodzice w pierwszej kolejności zabiegają, by dziecko miało dobrego lekarza, opiekę, jedzenie i … czasem zapominają, ze najważniejszy jest dotyk, bliski kontakt - mówi Gotkowska. Nie można tego porównywać do pracy ze zdrowym dzieckiem. Z chorymi na autyzm, zespół Downa trzeba setki raz powtórzyć jedno ćwiczenie. Wtedy jest szansa, że dziecko je zapamięta i np. samodzielnie zje zupę.
RAMKA
Wszystkie osoby, które chciałyby skorzystać z pomocy Stowarzyszenia "Titum" mogą się kontaktować z Małgorzatą Świńską-Gotkowską pod nr tel. 609 127 559. Stowarzyszenie nie ukrywa, że liczy też na pomoc sponsorów. Ta ostatnia bardzo by pomogła w zorganizowaniu dla dzieci zajęć w stadninie koni. Hipoterapia znakomicie rozwija je umysłowo i ruchowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24